Gå til innhold
Hundesonen.no

skjelettlidelser


Mailin

Recommended Posts

Er det noen som vet om noen studier som viser til skjelettlidelser eller annet som kan forekomme av en nbt (natural bob tail)*nbt parring?

Det er forbudt i Finland å parre to nbt hunder med hverandre, og mange finske oppdrettere bli sjokkerte når de får høre at det ikke er noe problem i Norge. Der mener de at sjansen for skjelettlidelser er store, blant annet sjansen for å få lumbosacral syndrom/L7S1.

Jeg skulle gjerne vist mer om dette, om noen har noen liker eller studier på lager:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
Har ikke noe linker eller sånt, men lurer på hvorfor de kan få det, når det er en naturlig variant på rasen? Og får ikke valpene dette om det parres nbt og lang hale?

Det er fordi det er et eget gen som gjør at de blir født uten hale, og dobles det genet så KAN det føre til veldig korte ryggrader - og noen ganger alt for korte, ref. første innlegg her.

Hvis en aussie med lang hale parres med en aussie med nbt så vil valpene få varierte halelengder, og det er ganske vanskelig å "spå" hvilke halelengder de vil få. Men oppdrettere som kjenner linjene sine veldig godt kan visstnok kombinere hunder for å få frem ønsket halelengder på valpene, uansett hva det er.. Men det er jo som oftest korte stump-haler på under 10cm som er ønskelig.

I norge avles det mye mindre etter halen, som jo forsåvidt er en fin ting. Men om alle hadde kjent sine linjer kjempe godt, så kunne man jo fått frem det som er "så nært" standaren som mulig. Men i min verden betyr ikke halen noe... En aussie er like mye aussie selv om den har 4cm hale eller 1m hale :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her står det litt om det du spør om. http://www.corgi.no/stumphale.html

Den der artikkelen synes jeg var et stk dårlig håndverk - overraskende dårlig. 19 hunder som utgangspunkt? Det var da et alt for lite grunnlag for å si noe som helst om noe som helst vedr noe så komplekst som genetikk. Den tar heller ikke for seg stumphale krysset med stumphale såvidt jeg kunne se.. kun tilfeller hvor den ene foreldren var stumphalet og hvor avkommet er stumphalet (de antar kanskje at blir avkommet stumphalet så er det det samme som dobbel resessivt elelr hva jeg skal kalle det, uansett - men det vet man jo ikke egentlig skulle jeg tro).

Men dette var interessant, har aldri tenkt på hva naturlig stumphalet egentlig innebærer..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den der artikkelen synes jeg var et stk dårlig håndverk - overraskende dårlig. 19 hunder som utgangspunkt? Det var da et alt for lite grunnlag for å si noe som helst om noe som helst vedr noe så komplekst som genetikk. Den tar heller ikke for seg stumphale krysset med stumphale såvidt jeg kunne se.. kun tilfeller hvor den ene foreldren var stumphalet og hvor avkommet er stumphalet (de antar kanskje at blir avkommet stumphalet så er det det samme som dobbel resessivt elelr hva jeg skal kalle det, uansett - men det vet man jo ikke egentlig skulle jeg tro).

Men dette var interessant, har aldri tenkt på hva naturlig stumphalet egentlig innebærer..

Enig der! Dårlig useriøs artikkel med upålitelige undersøkelser!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle undersøkelsene jeg har funnet (inkludert den på www.corgi.no) har væt ganske dårlige synes jeg. Det er en amerikansk studie hvor det er sett på valper opp til 8uker. For det første er det ikke sett på så veldig mange kull, og for det andre sier det lite om de "usynlige" skjelettlidelsene når valpen er 8uker. De vil i såfall komme når valpen er voksen.

Dette er ikke noe problem på rasen, til nå, men jeg er nysgjerrig. Har hørt om 4 aussier (av alle jeg vet om, dvs en liiiten prosentdel) som har ryggproblemer, og 3 av disse er fra nbt*nbt-kull. Det er jo ikke uvanlig med krokhale på stumphalen til aussier, og siden halen er en forlengelse av ryggraden så kan det jo liksågodt havne i ryggen som i halen, i mitt lille hode i alle fall. En hund med krokhale er jo ikke plaget med det, men det hadde vært litt værre om det var i ryggen.

Det er ikke nødvendigvis korte ryggrader som er problemet, men også sammenvoksing av ryggvirvler.

En annen ting er jo at disse ryggproblemene blir oppdaget i voksen alder, 2-5år gamle, og dermed er det vanskelig å si om det er en "påført" skade eller om det er noe hunden var født med. Og jeg regner med at ingen med voksne hunder med ryggproblemer, det være seg i rasen breton, corgi eller andre med naturlig stump, raporterer inn at hundene har ryggproblemer fordi det kanskje kan være fra fødsel?

Jeg bare funderer:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...