Gå til innhold
Hundesonen.no

Fine fjellturer på Østlandet?


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trenger litt tips til fine fjellområder for meg og et par venninner som skal ut på fjelltur når vi finner et sted å dra. Vi er ferske på fjelltur hele bunten, men er ute etter vakker natur og noen dagers gåtur i fjellet. Ace skal være med, så flott hvis det blir hundevennlig i tillegg. Vi vil helst ikke kjøre veldig langt for å komme dit, maks 3-4 timer..

Noen som har tips?

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Rondane! Eller i utkanten av rondane i venabutraktene. Er veldig glad i det området! Ikke masse høye fjell akkurat, men jeg stortrives der! Også kan man gå inn i romdane hvis man vil ha litt mere topper å gå opp på.

Skrevet

I fjor høst gikk jeg i Ringebufjellet. Vi bodde her og hunder var hjertelig velkommen. Ett kvarters rusletur fra hytteområdet og vi var på fjellet med flotte og mange turmuligheter.

Vi hadde en del vind, så enkelte dager tuslet vi bare i skogen, som det også er masse muligheter for her...

Kjempefint!

Skrevet

Å gå Besseggen er alltid en klassiker :lol: Kjempeflott tur som anbefales, selvom jeg vet mange synes det er en turistrute. I stede for å ta båten inn slik de fleste gjør, kan jeg anbefale å gå langs vannet inn. Det tar ca 4 timer. Da er det ekstra deilig å komme frem til den hytta og få seg en god middag og en natts søvn før man går over eggen tilbake. Også får man en 2 dagers tur i stede for bare en over Besseggen. Var en del som hadde med seg hund og overnattet på den hytta når vi var der i fjor, og så mange hunder over eggen dagen etter :lol: Kan jo også ha den hytta som utgangspunkt for å gå andre ruter, er flott natur der!

Skrevet

Takk for forslag - alle ser bra ut, jeg skulle bare gjerne hatt en tur som var litt nærmere. Jeg bor i Vestfold. Noen som har noen erfaringer med blefjell/vasslifjell og de bortover i de traktene der?

Skrevet
Takk for forslag - alle ser bra ut, jeg skulle bare gjerne hatt en tur som var litt nærmere. Jeg bor i Vestfold. Noen som har noen erfaringer med blefjell/vasslifjell og de bortover i de traktene der?

Kalhovd er ikke lange vippen fra Vestfold da....

Du ville jo ha noe innenfor 3-4 timer. Det er godt innafor... :lol:

Sett bildene??

Skrevet

Det tar ikke lange tiden å kjøre opp til Hardangervidda fra Vestfold om du tar utgangspunkt fra Rjukan. Da kan du kjøre helt opp på fjellet og parkere der og gå innover (husk 30 kroner til bompenger bare...). Hytter er det og der, men jeg aner ikke hvordan det er med hund der.

Skrevet
Takk for forslag - alle ser bra ut, jeg skulle bare gjerne hatt en tur som var litt nærmere. Jeg bor i Vestfold. Noen som har noen erfaringer med blefjell/vasslifjell og de bortover i de traktene der?

Blefjell er veldig fint :lol: Har gått en del lagne turer oppover søndre blefjell, men vet ikke hvordan det er med hytter/overnatting. Tar jo ikke mer enn 2 timer å kjøre dit heller, så det er jo ikke så værst. Tar heller ikke lang tid å kjøre fra Kongsberg :lol:

Skrevet

Planene forandret. Siden det begynner å bli sent på høsten legger vi opp til en dagstur isteden. Dermed trenger vi et sted som er såpass kort å kjøre fra sentralt i Vestfold at vi kan kjøre tidlig på morgenen, gå en dag i fjellet og kjøre hjem på kvelden. Vi er ute etter den typiske fjellopplevelsen i ikke altfor utfordrende terreng.

Dermed kan kjøreturen maks være 2,5 time, og på dagsturen må vi kunne få med oss en tur som gir oss fjellfeelingen og naturopplevelsen vi er ute etter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...