Gå til innhold
Hundesonen.no

Saluki forsvunnet i Lier/Drammen


Tøfflus

Recommended Posts

Skrevet

Etter tillatelse fra eier legger jeg ut følgende etterlysning:

----

Fredag 29 august i 17-tiden forsvant "Julie", rød saluki-tispe, fra Årkvissla i Lier. Hun er observert flere ganger i området, men ikke latt seg fange inn. Hun ble sist sett på E-18 Kjelstad, Lier, på Røyken-siden, søndag 31 august i 22-tiden.

Hun er pr nå veldig redd og unngår enhvert forsøk på å bli "fanget", så ser du henne RING Anne Grete på mob 911 88 558 eller priv 33 77 67 37.

----

Oppfordrer alle til å melde fra hvis de ser noe. Eier er selvfølgelig veldig bekymret og vil gjerne ha sin hund hjem igjen.

Det letes kontinuerlig og alle tips blir fulgt opp.

Skrevet

Oi! jeg prøvde å få tak i en rød saluki her på toppenhaug i Drammen på lørdag ettermiddag. Den var veldig redd, og var umulig å få tak i den. Så ei dame i en bil stoppa og prøvde å fange den, men hun fikk heller ikke tak i den.

Er hunden funnet enda?

Skrevet
Oi! jeg prøvde å få tak i en rød saluki her på toppenhaug i Drammen på lørdag ettermiddag. Den var veldig redd, og var umulig å få tak i den. Så ei dame i en bil stoppa og prøvde å fange den, men hun fikk heller ikke tak i den.

Er hunden funnet enda?

Nei, hun er ennå ikke funnet.

Hun er forferdelig redd akkurat nå og klin umulig å fange for de hun ikke kjenner. Så ser du henne igjen ring Anne Grete og hun hiver seg i bilen og kommer. Forhåpentligvis er det det hun behøver, mamma's kjente stemme......

Skrevet
Skal se etter henne når jeg er ute. Håper virkelig det ordner seg!

Tusen takk :)

Snakket med eier nå, "Julie" ble observert rundt Spiralen for ca 2 timer siden. Eier har pakket ryggsekken og er der nå. Mobilen er seff med så om noen andre ser henne bare ring.

Skrevet

Så trist å høre - håper det ordner seg.

Siden jeg har littegrann erfaring med denne typen ting selv (Mia - verdens største mammadalt stakk av fra hundepasser for noen år siden, og var altfor redd til å komme til noen når vi endelig fant området - selv meg!). Situasjonen løste seg med at jeg satte døra på bilen oppe og en klump med norwegian polar i forsetet. Etter et par timer snek Mia seg inn i bilen og spiste maten før hun la seg til å sove der inne. Kanskje denne salukien også finner trygghet i bilen evt andre kjente ting?

Krysser fingrene :)

Skrevet

Håper det går bra da - må jo være skrekkelig. Hunder som kommer seg bort slik, blir ofte veldig menneskesky (jeg vet ikke hvorfor..) så det med bil og slike ting er smart (eventuelt ha med en "hundevenn" eller man kan sette opp feller). Jeg vet fra basenjier at de faktisk blir veldig fort helt forvillede (men de er ganske ur, så det ligger vel litt i deres natur)- begynner å jakte selv og kjenner overhodet ikke igjen eier etc

Skrevet

Uff, jeg får alltid en ekkel klump i magen av sånne tråder... Håper hunden kommer til rette snart, vi krysser fingrene :)

Skrevet

Tusen takk til både tips og varme tanker for "Julie". Alt blir videreformidlet til eier :)

Dessverre ikke noe nytt, men jeg håper, håper, håper hun snart tar "kontakt" med noen...

Eier har med seg en eller flere av de andre hundene når hun er ute i håp om at "Julie" skal komme til flokken. Det er også andre ute som kjenner henne godt og som hun burde tørre nærme seg.

Etter søndagens full utrykning av politi og stans av trafikk da hun løp på E-18 ble hun så skremt at hun bare løp og løp og løp. Men guu så bra at de tok ansvar tross alt, de mente jo ikke skremme henne, bare skjerme henne fra E-18 trafikken.

De siste observasjoner ser ut til at hun forsøker komme seg "tilbake" og holde seg i "nærområdet" og det betyr forhåpentligvis at hun ikke er helt forvillet ennå, men VIL hjem igjen...?

Skrevet

Eier, Anne Grete, takker ALLE som har engasjert seg i "Julie". Hun er overveldet og veldig rørt over all respons og tilbakemeldinger hun har fått. "Det er helt utrolig hvor engasjerte hundefolket er når noe sånt skjer" sa hun til meg på tlf. "Julie" er i fin form, men seff litt tynn, og full av kvist og kvast og borrer og ja, Izziebelle", VELDIG sulten :P Hun har akkurat forsøkt "angripe" matposen :P:P

Og nå skulle de hjem og sove, både hund og eier -_-

Åååå så glad jeg er for en lykkelig slutt på et "mareritt" :angry:

Skrevet

hehe den hunden Har jeg også sett:O når jeg var hos venninna mi.. vi så den bare på lang avstand..så tenkte egentlig ikke så mye over det...

kjempe bra hun ble funnet i godt behold.. er ikke morsomt når slikt skjer

:angry:

Skrevet

Å, så godt å høre at hun har kommet til rette i fin form! Herlig når sånne skrekkhistorier ender godt :angry:

Skrevet

Julie ble så gla for at jeg hadde lommen full av godbiter fra "Nannestad godterifabrikk" at hun "bet" meg i fingeren.. Det var vist lov iflg eier hihi

Dagens nest beste øyeblikk var "lunchen" som jeg tydeligvis avbrøt i skogen der.. På en P-plass i skogen så sto det en bil.. som tydeligvis innehold ett par som hadde bestemt seg for å "spise lunch" i skogen.

Jeg hadde utrolig goood tid med å få en og en hund ut av bilen, på med dress og sele, måtte jo være sikker på at alt satt som det skulle hihi.. nærmest så hvordan det kokte i bilen ved siden av meg.. "se til h..vete å gå med deg" hihih

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...