Gå til innhold
Hundesonen.no

Voksen og lærling..?


Angilja

Recommended Posts

Skrevet

Altså, nå er jeg snart ferdig med bachelor i psykologi og jeg har fått tilbud om lærlingeplass i hestefag! Det er hest jeg skal jobbe med siden (og jobber med nå) , og jeg trenger papirene på at jeg er kvalifisert til å jobbe med hest. Meeen i alle dager... jeg har gått media på videregående, og slett ikke naturbruk som man skal gå for å være lærling i hestefag. jeg er litt forvirra enda,dette kom litt brått på meg, jeg slo ann en spøk om at "hey, jeg kan jo være lærling (haha)" og, eh, ja, det var da faktisk ingen dum ide.

Har søkt litt rundt, men synes det er en rotete verden å finne frem i. har noen av dere her inne noen erfaring fra slikt? altså, jeg er 24 år, ikke gått den relevante linja og vil bli lærling. jeg skal IKKE gå videregående på nytt, den er bare å glemme. Er det i heletatt mulig...? pirker bare i overflaten på dette enda, undersøker litt før jeg tørr å bli for ivrig/optimistisk.

Skrevet

Kjenner ikke til hvordan det er med det faget, men jeg var jo fotograflærling en stund. Og der var det noen som var MYE mer voksne enn meg, for å si det sånn :P de hadde ikke gått media, som man egentlig "må" for å få læreplass. For min del sjekket de ikke vitnemålet en gang, jeg sendte bare med noen eksempelbilder og skrev at jeg hadde gått MK på vgs, og det var greit.

Kanskje det er sånn i noen linjer at de tar heller inn folk som har et visst talent og kan vise til noe, fremfor noen som er helt ferske rett ut av læreboka? Men noen konkrete REGLER på dette vet jeg dessverre lite om..

Skrevet

du kan jo gå på starum? Der har de vel stallmesterutdanneldse tror jeg.. (eller no i den retning hvertfall!)

Men Jeg vil absolutt tro det er mulig å jobbe i stall uten å ha noe utdanneldse innene hest, så lenge man har relevant erfaring!

Har selv jobba i stall tre år, og har ikke noe utdanneldse på hest, utenom at jeg har holdt på med hest siden jeg var 7 år..!

Vet om mange steder man kan bli "stallmester/sjef" uten å ha utdanneldse innen hest... hehe.. og dårlig betalt er det uansett hva man har av papirer! :P

Skrevet
du kan jo gå på starum? Der har de vel stallmesterutdanneldse tror jeg.. (eller no i den retning hvertfall!)

Men Jeg vil absolutt tro det er mulig å jobbe i stall uten å ha noe utdanneldse innene hest, så lenge man har relevant erfaring!

Har selv jobba i stall tre år, og har ikke noe utdanneldse på hest, utenom at jeg har holdt på med hest siden jeg var 7 år..!

Vet om mange steder man kan bli "stallmester/sjef" uten å ha utdanneldse innen hest... hehe.. og dårlig betalt er det uansett hva man har av papirer! :P

Starum er ikke aktuelt annet en med små enkeltkurs, da jeg ikke flytter herifra, uansett:) dyrt er det også så vidt jeg har sett! Skal overta gården sammen med sambo om et par år eller så, og det er greit å ha papirer på relevant utdannelse innen hestehold. Det er fint mulig å jobbe uten papirene, men av mange grunner er de for meg og min situasjon greit å ha papirene der :lol: det er mange grunner til at jeg burde ha akkurat den lærligejobben, blir litt mye til at jeg kan gå så nøye inn på det her.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så dette skjer sammen med andre hunder i huset? Det høres jo ut som hun kan trenger litt tydeligere rammer og trening på ro rundt de andre hundene generelt. Alt dette er jo ting som bør jobbes med, og ikke bare avbrytes og unngåes der og da. Hvis dette allerede har vært sånn i snart to år så vil jeg anbefale å få hjelp av en hundetrener som komme hjem til dere og se på rutinene og hjelpe med et treningsopplegg som kan gjøre henne både tryggere og roligere.
    • Hundene er løse inne så de er ikke i bånd. Har merka at hunden er stresset og ikke helt hva hun skal gjøre med all stresset inne i seg så hopper hun på ryggen. Også eskalerer det. Det samme er i bilen og hundene er i bur. Hunden kan ikke se de andre sitter i bur fordi da bjeffer hun og stresser. Hunden har da eget bur med teppe rundt og det fungerte bedre. Hun må dog hentes ut av bilen sist fordi hun kan ikke se at de andre hundene hopper ut av bilen etter hun er på bakken. Da hopper hun opp på ryggen igjen. Hun er alltid sist ut men noen ganger går heller ikke det og hun blir frustrert. Jeg merka at det var noe med valpen da hunden kom hit og har hatt utfordringer med det senere. Men vi fortsetter å jobbe med dette. Prøver å la hun verken bli overstimulert eller understimulert men med akkurat passe aktivitet. Også det mentale og mentaltrening.
    • Generelt sett ville jeg forøvrig kuttet ut all hilsing i bånd. Sosialisering foregår enten med båndtur sammen uten hilsing, eller løs med maks to andre hunder om gangen, helst med en båndtur uten hilsing før de slippes sammen. Økt frustrasjon på grunn av forventning til hilsing er sannsynligvis en av de vanligste årsakene til passeringsproblemer og aggresjon mot andre hunder. 
    • Simira har rett – det er stress, ikke rang. Det du beskriver høres ut som en hund som blir overstimulert i møte med andre hunder, og når du tar henne ned, eskalerer frustrasjonen fordi hun ikke fikk gjort det hun ville. Det viktigste nå er å gi henne mindre mulighet til å øve inn adferden. For hver gang hun ypper og hopper på en annen hund, vil hun gjøre mer av det i fremtiden. Så dere må holde større avstand og starte med møter hvor hun kan være rolig. Lang avstand, korte møter(muligens ingen møter), pause FØR hun når det frustrasjonspunktet hvor hun "mister hodet". Jeg skriver mer konkret om å bygge ro her, om dere vil ha en plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/ At den ikke reagerer på ALLE hunder er faktisk greit – det betyr at hun ikke er generelt aggresiv, men at det noen møter trigges frustrasjonen særlig mye. Fokuser på hvilke møter som går bra, og bygg derfra.
    • Dette har absolutt ingenting med rang å gjøre, det er en ren stressfunksjon. Det handler om situasjonen der og da, hva hunden har gjort rett før og tidligere på dagen, hvem som holder i båndet og hvordan de reagerer, den andre hunden og hvordan den reagerer, og sikkert mange andre ting. Igjen, her må hilsing og lek med andre hunder begrenses. Og hvis dette likevel skjer må hunden såklart uansett fjernes fra situasjonen umiddelbart. Jeg ville fått hjelp av en instruktør til å se på og jobbe med dette, så det ikke utvikler seg. Jo flere ganger dette skjer, jo mer øker sjansen for at det vil fortsette, og for at det før eller senere vil bli en konflikt der noen blir skadet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...