Gå til innhold
Hundesonen.no

Kattunge fem uker


vima2k

Recommended Posts

Halloen :whistle:

Har nå en katt på 5 uker her hjemme hos meg.

kan dere gi meg litt info, fordi jeg føler jeg glemmer noe

ang det å oppdra han, han har ikke noe mor eller noe, eller

jeg vet ikke vor moren her da..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

du, en katt på 5 uker er absolutt ikke klar for å forlate moren sin enda, men hvis det er slik at den ikke har mora si lengre så må du ihvertfall gi pusen morsmelkerstatning siden den er så liten enda...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Ta kontakt med veterinæren for å høre om gode tips til mat. Men en kattunge på 5 uker er vel snart i perioden for å begynne å spise tørrfor? Er den ikke?

Du kjenner ikke til noen med kattungekull på ca samme alder der pus kunne vært noen uker da?

Ellers ville jeg vært veldig obs på dette med bitehemming... Når du leker med pus, så la han ALDRI få liv å bite deg i fingre/tær eller noe som helst, kun i leker. dette er jo noe som pus lærer blandt søsknene liksom. Biter han deg, så avslutt all lek tvert osv.

Masse lykke til med pusen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klart den kan overleve, ella.sh - og den kan også bli en helt nydelig og normal katt på alle måter.

Det er da stadig vekk kattunger som gis bort alt for tidlig, og selv om det sikkert går skeis for endel, så går det nok helt greit for de fleste,

Og NEI - jeg er ikke på noen måte for at man skal ta ungene fra moren for tidlig, synes absolutt det er flott at fler og fler beholder kattungene til de blir 12 uker fremfor 8 som var mere normalt før.

Fôring - snakk med en veterinær (eller katteoppdretter om du kjenner noen), slik at den får i seg nok næring og væske.

Miljø - sørg for at den har et trekkfritt sted å oppholde seg, hvor den ligger lunt, trygt og godt.

Se til at den får anledning til å komme til en kattekasse når den blir stor nok til det, kanskje mulig å "vise" den kassen (jeg vet ikke hvordan det gjøres sånn manuelt - moren pleier jo å gjøre dette).

Men igjen - hvis det finnes en katteoppdretter i nærheten vil du kanskje der kunne få gode råd på veien!

Lykke til,

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det ikke noe med at man må etterligne morens slikking av stumpen for å få den til å gjøre fra seg? Man kan ta en fuktig bomullsdott og gni litt der bak. Har hørt at de trenger dette for å ikke få forstoppelse.

Jeg er forøvrig enig med de som sier at du bør kontakte en vet for å få litt tips og råd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

altså, dette har jeg lurte på leeenge! Jeg mente at kattungene skulle være 8 uker når de gies bort, men når jeg ser på katter til salgs er jo alle 12 uker? Kaniner gibes bort når de er 8, og forskjellen der er ikke stor?

Mente vi gidde de bort når de var 8 uker, men det er jo 5-6år siden nå ..

edit: Jeg syns katten begynner å bli litt gammel når den er 12 uker, for da har den begynt å gå inn i rutinene til oppdretter!

Og katten vill automatisk være redd for nye ting som ny eier har hjemme, enn om den blir vent til det fra den var liten ..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ang. dette med å etterligne slikking fra mor er noe som gjøres på langt yngre kattunger/valper. Dette fordi at fordøyelsessystemet deres er ikke ferdigutviklet når de blir født, slik at de får ikke gjort ifra seg av egen "maskin". Derfor må man massere dem som små.

Når de (både kattunger og valper) er så mye som 5 uker er ikke dette noe problem lenger, så det skal de nok greie å få til selv.

Ang. alder - så er det ikke SÅ enkelt å si at når de har passert 8 uker er de liksom "gamle" og ikke formes til sitt nye liv. De er fremdeles baby'er, og vil få en bedre start på livet ved at de får være hos mor og søsken lenger enn 8 uker.

Det er ikke noen fasit på dette, ikke for hunder eller katter - de er alle meget tilpasningsdyktige, så jeg vil heller ha en som er psykisk klar for å komme ut i verden alene, enn å risikere de mentale konsekvenser som kan komme ved at man tar dem for tidlig fra familien sin.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste følger jo reglene til Nkk om 8 uker, uansett om det er registrerte eller uregistrerte valper. Ingen strider om dette, og de fleste følger disse reglene (de som ikke gjør det blir sett på som useriøse). Hvorfor skal det være annerledes hos katt. Regelen hos Nrr er 12 uker, virker som om folk tror at rasekatt og huskatt er to forskjellige arter.

Til trådstarter: Hvordan går det med pus? Den har vell bodd hos deg en stund nå..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tok i mot en kattunge som var ca 5 uker, den var levert inn til avlivning sammen med søsknene

sine. Søsknene hadde veldig ille øyebetennelse, så dem måtte avlives.

Jeg kjøpte morsmelkersatning, og det står dosering på boksen samt hvor ofte en skal gi det.

Jeg måtte de første dagene jeg hadde kattungen bruke en bløt bomulldott og massere han for at

han skulle gå på do, men det var ikke mange dagene før han begynte å bruke kattedoen. Og det

tok heller ikke lange tiden før han begynte å spise oppblødt kattungefor.

Jeg hadde ham i ett stort hundebur den første uka, med tanke på innvollsorm (og smitte). Men når han hadde

gjort nr 2 første gangen, og jeg ikke så noe der, ble han introdusert til resten av gjengen her. Han

har heldigvis hatt den fordelen med å vokse opp med en katt, og har nok lært mye der.

Han er i dag en veldig bra fungerende katt, og har ikke lidd noe av oppveksten. Han biter/klorer heller

(heldigvis) ikke på armer og ben. Men det kan skyldes opplæring av hundene og katten.

Jeg ville uansett fått en sjekk av kattungen hos veterinæren, for å se hvordan helsetilstanden er. Og du

får også kjøpt morsmelkerstatningen hos vetten. *Lykke til*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...