Gå til innhold
Hundesonen.no

Atletisk og smidig brukshund uten vokt og dårlige nerver


Poter

Recommended Posts

  • Svar 85
  • Created
  • Siste svar
Skrevet
Som jeg skrev i et innlegg her tidligere, har jeg ikke lyst at denne diskusjonen skal handle om hva jeg vil ha eller ikke ha, derfor velger jeg å ikke svare mer på akkurat det.

Det var du selv som trakk inn størrelse og dermed gjore det mer "privat". En kan ikke se på tyngde på brukshund, de fleste (i alle fall mange) dobere, schäfere, maller o.l. er atletiske og smidige, men du kommer deg ikke så veldig langt unna vaktinstinkt der. Det er ikke lett å finne en god brukshund uten noe vaktinstinkt heller, men en sportshund (ag-/lp-/trekkhund etc) er nok lettere å finne uten vaktinstinkt.

Spør du egentlig om en sports-/allroundhund? Eller spør du etter en brukshund? For det siste kan være vanskeligere å finne uten vokt. "Dårlige nerver" finnes det jo på alle raser, og litt på øyet som ser.

Skrevet
Men hvorfor ser man ikke mer av dem i de høyeste klassene innen ag, lp og bruks? Må en hund ha en porsjon vokt og kanskje skarphet for å kunne takle presset det er på høyt nivå? Eller er jakt utgaven av rasene for ukjente/nye?

Svarer ang retrieveren:

a) Fordi oppdrettere av jaktretrievere aller oftest kun selger til jegere og jaktprøve interesserte

b) Eks labrador og golden er gammel rase og agility er en veldig ny sport

c) Ikke mange vet at det finnes annet innenfor retrievere enn de kraftige tunge hundene, og neimen ikke alle vet at labrador og golden i utgangspunktet er jakthunder

d) Mange tror at retrievere har jaktinstinkt og at det vil ødelegge trening og hverdag

Skrevet
Det var du selv som trakk inn størrelse og dermed gjore det mer "privat". En kan ikke se på tyngde på brukshund, de fleste (i alle fall mange) dobere, schäfere, maller o.l. er atletiske og smidige, men du kommer deg ikke så veldig langt unna vaktinstinkt der. Det er ikke lett å finne en god brukshund uten noe vaktinstinkt heller, men en sportshund (ag-/lp-/trekkhund etc) er nok lettere å finne uten vaktinstinkt.

Spør du egentlig om en sports-/allroundhund? Eller spør du etter en brukshund? For det siste kan være vanskeligere å finne uten vokt. "Dårlige nerver" finnes det jo på alle raser, og litt på øyet som ser.

Nei, jeg dro ikke inn størrelse (eller pels), det var det andre som gjorde. Jeg svarte blant annet at jeg ville diskusjonen skulle være mer generell enn det vi er på utkikk etter. Se helt i starten av diskusjonen.

Jeg spør etter en atletisk brukshund uten vokt og dårlige nerver.

Skrevet

Vel, Jaktgolden på det canadiske agilitylandslaget (Spirit), jaktgolden som ble norgesmester i lydighet i år, og det er ikke den eneste som har kommet på toppen av pallen de siste årene. Så du ser dem jo på resultatlistene :P Just for the record...

Skrevet
Det er vel også jaktgolden som kom på 3.plass i NM i spor i helgen.

Samt at NM i lydighet i år er en jaktgolden...

Skrevet

Som Jane vil også jeg foreslå boxer - potethunden :) - men en hvor "alt" avlsmateriale er sjekket helsemessig og mentalt i alle ledd i både "høyde" og "bredde" (altså ikke bare i rett oppadstigende linje...formulerer meg nok dårlig her.). Du skal være god for å finne dette i Norge...i hvert fall hvis du også vil ta hensyn til rykter om allergi osv, siden det ikke finnes noen screening eller innrapporteringsplikt om dette, og mange oppdrettere fortier både mistanke om allergi og allergidiagnoser.

I svært mange (de fleste utenom Norge, Danmark, StorBritannia, USA og Canada? Litt usikker her.) blir boxeren flittig brukt i IPO, og det er krav om bruksmerittering/kåring for å oppnå cert på utstilling.

Har vaktinstinkt, ja, men vel i liten grad "vokt" som det blir definert av en eller annen lenger oppe i tråden. Etter min erfaring utrolig lett-trent rase med fantastisk spor-nese, men har ikke egenerfaring med andre raser.

Etter min erfaring fenomenal av- og påknapp, jeg er vant til dønn rolige hunder innendørs, og kjempedriv på trening og i lek. Jeg synes likevel det er svært vanskelig å anbefale noen å kjøpe boxer pga helseproblemene, jeg mener også det er særdeles viktig å vektlegge sosialiseringsprosessen for å unngå problemer senere.

Skrevet

Jeg tenkte jeg skulle foreslå min egen rase, men nei. Den HAR vaktinstinkt. Men i hvor betydelig grad den har det kan diskuteres. Min passer på hagen, men gir fullstendig blanke hvis hun er på andre steder enn hjemme.

Ellers er rasen svært smidig, rask, lettlært, tøff og ikke minst livlig, men rolig. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...