Gå til innhold
Hundesonen.no

Å teipe ørene


Red Merle

Recommended Posts

For ca 2 uker siden begynnte det ene øret til Jatzy og 'vrenge seg'.. Eller, stå opp med knekk på, er vel bedre og kalle det.

Jeg synes ikke det er så lekkert med et av hvert, så jeg teipa ørene. Hadde de teipet i en uke frem til NKK Drammen, og deretter tok jeg den av. Ørene var helt fine og flate, frem til Tirsdagen (denne uka), så begynnte øret å hoppe opp igjen. Så jeg teipa det til i går, så tok jeg den av fordi hun måtte bades (hadde vært med på jobb og var full av søle og crap). Siden ørene så fine ut teipet jeg dem ikke på nytt.

Men i dag står det opp igjenn .

Skal jeg la de være, og håpe på at det andre også reiser seg? eller at det skal dette ned igjen? Tenker å teipe det igjen. Men hvor lenge skal teipen være på?

Hun mistet tennene for 2 uker siden, og det var da øret begynnte å leve sitt eget liv... Før det har de egentlig hengt flatt og fint hele tiden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har hørt om flere med aussie som har sett stor virkning av å massere ørene mange ganger om dagen. Er jo ganske logisk, siden man masserer brusken og holder den "myk og fleksibel" og ikke stiv og oppstående :P

Men ja, jeg tror kanskje du burde la teipen være på over en lengre tid hvis du først SKAL teipe. Å ha den på noen dager i slengen for så å ta den av, blir nok mest sannsynlig å føre til at det "hopper tilbake" igjen.

Meen så må jeg si en ting da, har du sett mange aussier med èt oppstående øre og et normalt? Ikke jeg iallefall :P Tipper at ørene blir å samle seg mer om bare noen uker og finne "sin" plass på hodet hennes uansett. Hun får neppe helt rare ører uansett tenker jeg, så jeg tror egentlig ikke det er noe å stresse med.

Dessuten er det jo fint med aussier som har litt lette ører :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Meen så må jeg si en ting da, har du sett mange aussier med èt oppstående øre og et normalt? Ikke jeg iallefall :P Tipper at ørene blir å samle seg mer om bare noen uker og finne "sin" plass på hodet hennes uansett. Hun får neppe helt rare ører uansett tenker jeg, så jeg tror egentlig ikke det er noe å stresse med.

Dessuten er det jo fint med aussier som har litt lette ører :P

Så vidt jeg forstår, er det snakk om at ørene er ulike, uten at det ene er helt stående?

Kanskje slik som Yippie har? Begge ørene er riktige (rosenøre (?) og knekk fremover), men hun har ett av hvert:

IMG_3087.jpg

Jeg også synes lette ører er fiiiint! :D

Husk at ørene forandrer seg gjennom mange år, så det er veldig sannsynelig at de blir bra av seg selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg var imot å teipe før, men så ble Siri sine veldig rare, og jeg bestemte meg for å prøve, for å se om hun brydde seg/hvordan det gikk. Hun brydde seg ikke i det hele tatt! Like lite som når jeg klipper de lange hårene ytterst på halen, fordi jeg syns det er pent :D

Ida: Hvordan teiper du ørene? Har du noe bilde av det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det gjør forsåvidt ikke noe om ørene er et av hvert, for det er tillat med tanke på utstilling.

Så det går egentlig mer på hva jeg synes er pent og ikke. Det er ikke noe galt med hunder med to forkjellige ører, alt har sin sjarm!

0708200820369oDRGbrU2eIfdnN9bY.JPG

Ørene ser slik ut. Det er ikke rosen øre, men ikke flatt øre heller. En slags mellom ting, lassie aktig hehe.

190820081514byynSSk9YeQe86fpwA.JPG

Slik så de ut før de begynnte og leve sitt eget liv. Bildet er tatt på tirsdag denne uka, etter at jeg teipet dem.

Greia er liksom det, at jeg vet ike om jeg gidder og teipe det eller ikke. For de vil jo finnes sin plass, som Anniken sier.

Men samtidig er jeg så ego at jeg liksom vil ha de 'flate'. De holder sag flate største parten av tiden, men noen ganger spretter det opp, så plutselig faller det ned igjenn..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ida: Hvordan teiper du ørene? Har du noe bilde av det?

Jeg teiper de slik du fortalte meg på msn at man skulle gjøre, eller jeg prøver iallefall.

1208200818528unIAiNXbgj3h5ZcDN.JPG

Det synes ikke så godt på bildet, men de er teipet så de ligge 'flatt' inntil hodet. Teipen går fra det ene øret, under haka, til det andre. Det er en til teip oppå den første, så ikke pelsen skal sette seg fast og lugge. Den er ikke for stram, eller for slakk... Og Hun bryr seg heller ikke om den. har jeg gjort det riktig? Kom gjerne med tips om hvordan det skal gjøres :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter hva jeg har forstått, så skal ikke ørene stå opp som schæfer ører, men de skal heller ikke henge som golden retriever ører. De kan enten være 'flate', rosen eller sånn lassie aktig.. -Dette er sånn jeg har fortsått det, mulig det er helt feil.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Etter hva jeg har forstått, så skal ikke ørene stå opp som schæfer ører, men de skal heller ikke henge som golden retriever ører. De kan enten være 'flate', rosen eller sånn lassie aktig.. -Dette er sånn jeg har fortsått det, mulig det er helt feil.

Tror du har ganske rett. Mener også det er noe ala det du skrev her. Men jeg tror ørene kan henge så mye de vil, bare de ikke blir alt for store og tunge om du skjønner. Da blir det like rase-u-typisk som stå ører :D My sine ører henger jo helt flatt (bortsett fra når hun traver, hilser på hunder, koser osv. for da er de nemlig rosenører) men de er jo så SMÅ! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, akkurat sånn er det med Jatzy sine også. Er hun i ro, så er de flate, men om hun leker eller er i aktivitet tar det ene øret og reiser seg, av og til det andre også. Spesielt hvis hun har sovet uten teip på ørene står det ene opp.. Kanskje hun ligge rart på det hehe.. For i løpet av dagen faller det liksom ned igjen..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

ører kan vel både stå og falle i perioder. Når Mira var valp, stod de og lå de vekselvis, noen ganger ene, noen ganger begge to. Trenger vel ikke å få panikk enda. Men har også hørt om folk som ikke teiper, men så fester f.esk skoletyggis i øre tuppen, så vekten vil holde det nede. Synes ikke det hørtes så dumt ut :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det med at man masserer for at brusken skal bli myk tror jeg fungerer dårlig.

Har selv lært og har erfaring med at man masserer for å få i gang blodgjennomstrømningen slik at øret skal stå og at brusken skal kunne stivne etterhvert. Hvis man ønsker mer vipp på øret skal man altså la øret være.

Det er nok forskjellige meninger om dette, men på Collie (som dette blir gjort veldig ofte på) er det slik det gjøres.

Ved tannfelling er det veldig vanlig at ett eller begge ørene blir lettere og kanskje reiser seg helt (På Collie, men det forekommer jo hos andre raser også), er mulig å ha litt blue-tack elle rtyggis i øret da, men det skal virkelig være minimalt! En kvart ert eller noe er ofte mer enn nok, man skal helst ha så lite som mulig og man skal ta det ut med en gang øret er fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...