Gå til innhold
Hundesonen.no

Linfrøolje til hund


Hampus

Recommended Posts

Jeg har en hund som sliter med tørre poter, og bruker dermed fiskeolje med omega3 i foret hans.

Dette hjelper.

Men er det oljens innhold av Omega3 som hjelper, og kan man da erstatte fiskeoljen med annen kilde som inneholder Omega3?

Feks linfrøolje?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg aner ikke om omega 3 har noe med det å gjøre, men jeg for min del gir aldri mine hunder noe tilskudd av omega 3. De har ingen som helst problemer med potene. De spiser Vom & Hundemat og diverse slakteriråvarer. Jeg er av den overbevisning at tørrfôr, eller rettere sagt: kornet i tørrfôr, har mye av skylden for at hundene får tørr hud. Det, pluss det lave innholdet av animalsk fett.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forer selv med 2 /3 V&H, og proplan i tillegg.

Har prøvd han på bare V&H, uten at det gav bedre resultat på potene.

Dessverre gikk vekta mye opp selv om vi til slutt foret ganske mye under anbefalt.

Resultatet var at han alltid virket sulten og utilfreds.

Så da valgte jeg å kutte litt ned på V&H og gi litt tørrfor samt Omega3 olje i tillegg.

Og det fungerer veldig bra.

Jeg lurer derfor bare på om det er sånn noen lunde det samme hvilken kilde man tilfører Omega# fra eller om Fiskeolje er mye bedre enn feks Linfrøolje.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Linfrøolje har utrolig kort holdbarhet, og oppbevares mørkt og kjølig (kjøleskaptemperatur). En åpnet flaske bør brukes innen én måned. Det eneste stedet jeg har funnet linfrøolje som har vært korrekt oppbevart, er i helsekosforretninger som har kjøleskap. Dette er dyre greier.

Fiskeolje/lakseolje er billigere, men også disse bør oppbevares mørkt og kjølig. De fleste dyrebutikker har flaskene stående i romtemperatur, og da ødelegges oljen raskt.

Den beste måten å tilsette omega3 på, er rett og slett ved å gi laks, ørret, sild, makrell eller annen fet fisk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...