Gå til innhold
Hundesonen.no

Omplassere gjeterhunder som ikke tenner på sau?


ipadda

Recommended Posts

Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mistenker at det nok finnes aå alt for mange border collies/bc-blandinger som det er - at det er vanskelig å finne hjem til ennå flere.

Kanskje ennå vanskeligere med en gårdshund som kanskje ikke har allverden av sosialisering eller erfaring med alt det der som "vanlige" hunder bør kunne i 1 års alder.

Dessverre.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Det tar for mye tid for en bonde. Han trenger en hund som kan jobbe, ikke en som bare subber rundt på gården og koster penger. Det er harde fakta...

Hva jeg mener; jo det er greit at bonden avliver. Stort sett er slike hunder lite sosialiserte, neppe husreine og kan ikke en skitt. Antageligvis har de også blitt utsatt for behandling som ikke er så bra også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

heh.. Bønder fremstilles ikke akkurat i et sympatisk lys her, syns jeg.. Er alle bønder sånn, liksom? Siden vi er så opptatt av hva bønder gjør med BC'ene sine?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes vel alle typer bønder, slik som det er med hundeeiere generelt og...

Det finnes nok BC'er på gårder (iallefall der jeg bor) som ikke jobber mye med sau, men som likevel trakker på gården og koser seg med både familie og andre dyr...

De hundene har det vel så godt (om ikke bedre) enn en del av disse stakkars overnervøse hundene som har blitt dikket og dullet med i en leilighet i byen hele livet.

Nei, jeg sier ikke at ALLE gårdshunder har det godt, men som med så mye annet her inne, så er folk EKSTREMT flinke til å feie alle under én kam, og sette seg selv på en pidestall.

(sorry)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Øhm... Bor på gård og faren min er 100% bonde. Han likte ikke hunder tidligere ("Vi skal ikke ha noen flere bikkjer her!"), men han her helt GAL etter Amira. Han ville blitt like lei seg som meg om Amira hadde dødd, for å si det sånn. Veldig dumt å sette alle bønder i samme bås. Veldig mange bønder har samme interesser og følelsesmessige forhold som andre yrkesgrupper... Jeg kjenner MANGE sauebønder og alle deres BC'er er husreine og normalt lydige hunder. De fleste av de fungrer også som vanlige familiehunder som er med familien på utflukter. Det får være måte på fordommer altså...!

Anyways... En BC som ikke gjeter har kanskje flere feil? Det er flere folk enn bønder som avliver hundene sine. Men det er nok tilfellet at en bonde tar lettere på avlivning av en ikke-gjetende BC fordi avliving av svake og dårlige dyr (slakt) er en viktig del av forvaltningen under en produksjon. Jeg mener ikke at hunden blir tatt på lik linje som en sau, men en bonde forstår at landet ikke har noe behov for flere dårliger border collier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan jo hende at mange bønder har dårlig erfaring med å omplassere sine ubrukelige hunder også?

Nettopp fordi de ofte (?) er dårlig sosialisert, ikke husreine og lite trent.

Ellers er jeg enig med bcAmira og Roma. Bønder er da vel en like mangfoldig gruppe som en hvilken som helst annen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...