Gå til innhold
Hundesonen.no

Omplassere gjeterhunder som ikke tenner på sau?


ipadda

Recommended Posts

Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mistenker at det nok finnes aå alt for mange border collies/bc-blandinger som det er - at det er vanskelig å finne hjem til ennå flere.

Kanskje ennå vanskeligere med en gårdshund som kanskje ikke har allverden av sosialisering eller erfaring med alt det der som "vanlige" hunder bør kunne i 1 års alder.

Dessverre.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Det tar for mye tid for en bonde. Han trenger en hund som kan jobbe, ikke en som bare subber rundt på gården og koster penger. Det er harde fakta...

Hva jeg mener; jo det er greit at bonden avliver. Stort sett er slike hunder lite sosialiserte, neppe husreine og kan ikke en skitt. Antageligvis har de også blitt utsatt for behandling som ikke er så bra også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

heh.. Bønder fremstilles ikke akkurat i et sympatisk lys her, syns jeg.. Er alle bønder sånn, liksom? Siden vi er så opptatt av hva bønder gjør med BC'ene sine?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det finnes vel alle typer bønder, slik som det er med hundeeiere generelt og...

Det finnes nok BC'er på gårder (iallefall der jeg bor) som ikke jobber mye med sau, men som likevel trakker på gården og koser seg med både familie og andre dyr...

De hundene har det vel så godt (om ikke bedre) enn en del av disse stakkars overnervøse hundene som har blitt dikket og dullet med i en leilighet i byen hele livet.

Nei, jeg sier ikke at ALLE gårdshunder har det godt, men som med så mye annet her inne, så er folk EKSTREMT flinke til å feie alle under én kam, og sette seg selv på en pidestall.

(sorry)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Øhm... Bor på gård og faren min er 100% bonde. Han likte ikke hunder tidligere ("Vi skal ikke ha noen flere bikkjer her!"), men han her helt GAL etter Amira. Han ville blitt like lei seg som meg om Amira hadde dødd, for å si det sånn. Veldig dumt å sette alle bønder i samme bås. Veldig mange bønder har samme interesser og følelsesmessige forhold som andre yrkesgrupper... Jeg kjenner MANGE sauebønder og alle deres BC'er er husreine og normalt lydige hunder. De fleste av de fungrer også som vanlige familiehunder som er med familien på utflukter. Det får være måte på fordommer altså...!

Anyways... En BC som ikke gjeter har kanskje flere feil? Det er flere folk enn bønder som avliver hundene sine. Men det er nok tilfellet at en bonde tar lettere på avlivning av en ikke-gjetende BC fordi avliving av svake og dårlige dyr (slakt) er en viktig del av forvaltningen under en produksjon. Jeg mener ikke at hunden blir tatt på lik linje som en sau, men en bonde forstår at landet ikke har noe behov for flere dårliger border collier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kan jo hende at mange bønder har dårlig erfaring med å omplassere sine ubrukelige hunder også?

Nettopp fordi de ofte (?) er dårlig sosialisert, ikke husreine og lite trent.

Ellers er jeg enig med bcAmira og Roma. Bønder er da vel en like mangfoldig gruppe som en hvilken som helst annen?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...