Gå til innhold
Hundesonen.no

Omplassere gjeterhunder som ikke tenner på sau?


ipadda

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Skrevet

Jeg mistenker at det nok finnes aå alt for mange border collies/bc-blandinger som det er - at det er vanskelig å finne hjem til ennå flere.

Kanskje ennå vanskeligere med en gårdshund som kanskje ikke har allverden av sosialisering eller erfaring med alt det der som "vanlige" hunder bør kunne i 1 års alder.

Dessverre.

Susanne

Skrevet
Jeg lurer på en ting...

Hvordan kan det ha seg at enkelte sauebonder velger og avlive hundene som ikke tenner på sau fremfor å omplasere de ?

Er det ikke bedre de får en ny sjanse.. ?

Jeg kjenner to bonder som handler på denne måten, altså, tenner ikke hundene på sau innen de fyller ett år, blir de avlivet! Her er det ikke snakk om omplasering o.l ... Da jeg spurte hvorfor sa han at det tok alt for mye tid osv..

Hva mener dere, burde de få en ny sjanse, selv om de ikke tenner på sau ?

Det tar for mye tid for en bonde. Han trenger en hund som kan jobbe, ikke en som bare subber rundt på gården og koster penger. Det er harde fakta...

Hva jeg mener; jo det er greit at bonden avliver. Stort sett er slike hunder lite sosialiserte, neppe husreine og kan ikke en skitt. Antageligvis har de også blitt utsatt for behandling som ikke er så bra også.

Skrevet

heh.. Bønder fremstilles ikke akkurat i et sympatisk lys her, syns jeg.. Er alle bønder sånn, liksom? Siden vi er så opptatt av hva bønder gjør med BC'ene sine?

Skrevet

Det finnes vel alle typer bønder, slik som det er med hundeeiere generelt og...

Det finnes nok BC'er på gårder (iallefall der jeg bor) som ikke jobber mye med sau, men som likevel trakker på gården og koser seg med både familie og andre dyr...

De hundene har det vel så godt (om ikke bedre) enn en del av disse stakkars overnervøse hundene som har blitt dikket og dullet med i en leilighet i byen hele livet.

Nei, jeg sier ikke at ALLE gårdshunder har det godt, men som med så mye annet her inne, så er folk EKSTREMT flinke til å feie alle under én kam, og sette seg selv på en pidestall.

(sorry)

Skrevet

Øhm... Bor på gård og faren min er 100% bonde. Han likte ikke hunder tidligere ("Vi skal ikke ha noen flere bikkjer her!"), men han her helt GAL etter Amira. Han ville blitt like lei seg som meg om Amira hadde dødd, for å si det sånn. Veldig dumt å sette alle bønder i samme bås. Veldig mange bønder har samme interesser og følelsesmessige forhold som andre yrkesgrupper... Jeg kjenner MANGE sauebønder og alle deres BC'er er husreine og normalt lydige hunder. De fleste av de fungrer også som vanlige familiehunder som er med familien på utflukter. Det får være måte på fordommer altså...!

Anyways... En BC som ikke gjeter har kanskje flere feil? Det er flere folk enn bønder som avliver hundene sine. Men det er nok tilfellet at en bonde tar lettere på avlivning av en ikke-gjetende BC fordi avliving av svake og dårlige dyr (slakt) er en viktig del av forvaltningen under en produksjon. Jeg mener ikke at hunden blir tatt på lik linje som en sau, men en bonde forstår at landet ikke har noe behov for flere dårliger border collier.

Skrevet

Det kan jo hende at mange bønder har dårlig erfaring med å omplassere sine ubrukelige hunder også?

Nettopp fordi de ofte (?) er dårlig sosialisert, ikke husreine og lite trent.

Ellers er jeg enig med bcAmira og Roma. Bønder er da vel en like mangfoldig gruppe som en hvilken som helst annen?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...