Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lære hunden å ligge?


trille

Recommended Posts

Skrevet

har en jack russell terrier på 4 månder. hun kan sitt, gi labb å gi andre labb.. prøver nå å lære henne dekk/ligg. men hun er så ivrig at jeg har ikke sjans.. :o noen som har noen tips? :D

Skrevet

Lage tunell med foten? Legge godbiten foran henne under "sitt" og lokke henne ned?

Shape det inn med klikker?

Mange muligheter, men ligg er alltid en litt vrien en for viltre valper.

Skrevet

Min Casper på 4 mnd er også veldig ivrig, og dekk-komandoen sitter ikke så godt som sitt. Sitt kan han gjøre bare ved at jeg sier det, men for å gå i dekk må han gjerne ned i sitt først.

Det jeg pleier å gjøre er at når han sitter, leder jeg ham ned med godbiten i hånden. Når han legger seg, sier jeg "dekk" og gir ham godbiten. Har mistanke om at komandoen sitter bedre enn han viser, han har rett og slett ikke tid til å utføre den :rolleyes:

Skrevet

Eller rett og slett kaste en godbit hver gang hunden legger seg ned frivillig (valper gjør jo det mange ganger i løpet av dagen) og du får kjapt en frivillig dekk som valpen tilbyr under trening...

Skrevet

det går også ann å bruke håndbevegelser, hvis du sier ligg/dekk mens du fører hånden sakte ned fra fjeset hans til gulvet, og repeterer dette et par ganger, helt til du får han til å ligge. eller rett og slett trene på dette når han er litt trøtt, eller ikke så ivrig :D kanskje lettere da.

Lykke til!

Skrevet

Jeg holdt en godbit inni hånden, og holdt hånden nede på gulvet (helt nede med hånden lukket!) Hun fikk gobiten med en gang hun la seg ned.. Kan ta litt tid før de legger seg, men ikke gi godbiten for annen adferd enn "dekket"

Skrevet

takk for gode svar :)

har øvd med henne ca 30 mintutter i dag. og hun kan det allerede! :banana::) bedre blir det ikke!

må bare forsette å repitere det noen ganger til dagen fremover.

metoden jeg brukte var å si ligg, mens jeg hadde noe i hånden ( hånden helt igjen ). holdt hånden nede på gulvet..

har en veldig flink og lærevillig prinsesse på bare 4 månder ;)

er glad nå! :P

post-3995-1215638277_thumb.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...