Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan lære hunden å ligge?


trille

Recommended Posts

Skrevet

har en jack russell terrier på 4 månder. hun kan sitt, gi labb å gi andre labb.. prøver nå å lære henne dekk/ligg. men hun er så ivrig at jeg har ikke sjans.. :o noen som har noen tips? :D

Skrevet

Lage tunell med foten? Legge godbiten foran henne under "sitt" og lokke henne ned?

Shape det inn med klikker?

Mange muligheter, men ligg er alltid en litt vrien en for viltre valper.

Skrevet

Min Casper på 4 mnd er også veldig ivrig, og dekk-komandoen sitter ikke så godt som sitt. Sitt kan han gjøre bare ved at jeg sier det, men for å gå i dekk må han gjerne ned i sitt først.

Det jeg pleier å gjøre er at når han sitter, leder jeg ham ned med godbiten i hånden. Når han legger seg, sier jeg "dekk" og gir ham godbiten. Har mistanke om at komandoen sitter bedre enn han viser, han har rett og slett ikke tid til å utføre den :rolleyes:

Skrevet

Eller rett og slett kaste en godbit hver gang hunden legger seg ned frivillig (valper gjør jo det mange ganger i løpet av dagen) og du får kjapt en frivillig dekk som valpen tilbyr under trening...

Skrevet

det går også ann å bruke håndbevegelser, hvis du sier ligg/dekk mens du fører hånden sakte ned fra fjeset hans til gulvet, og repeterer dette et par ganger, helt til du får han til å ligge. eller rett og slett trene på dette når han er litt trøtt, eller ikke så ivrig :D kanskje lettere da.

Lykke til!

Skrevet

Jeg holdt en godbit inni hånden, og holdt hånden nede på gulvet (helt nede med hånden lukket!) Hun fikk gobiten med en gang hun la seg ned.. Kan ta litt tid før de legger seg, men ikke gi godbiten for annen adferd enn "dekket"

Skrevet

takk for gode svar :)

har øvd med henne ca 30 mintutter i dag. og hun kan det allerede! :banana::) bedre blir det ikke!

må bare forsette å repitere det noen ganger til dagen fremover.

metoden jeg brukte var å si ligg, mens jeg hadde noe i hånden ( hånden helt igjen ). holdt hånden nede på gulvet..

har en veldig flink og lærevillig prinsesse på bare 4 månder ;)

er glad nå! :P

post-3995-1215638277_thumb.jpg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...