Gå til innhold
Hundesonen.no

Små vesener i akvariet mitt?


Torunn1

Recommended Posts

Skrevet

Jeg er helt ny i denne verden, og satte igang mitt første kar på torsdag. Et juwel 110l. Dagen etter kjøpte jeg 6 gule eplesnegler, og 2 sandsnegler og puttet oppi. Kjøpte og 5 planter.

Alt ser veldig bra ut, men jeg har oppdaget 3 bittesmå vesener oppi der. De er på størrelse med et knappenålshode, og er gule i fargen. Hva kan dette være? De er så små at det er veldig vanskelig å se hva det er. Kan det være sneglebabyer? Den ene satt på ryggen til en av de store sneglene i går.

Jeg har hørt om pestsnegler som ikke er så bra, som kan følge med planter, men hvilken farge har disse?

Jeg vet det er vanskelig for dere å svare uten å ha sett de, men har dere noen tips eller forslag så blir jeg veldig glad.

På forhånd takk.

Hilsen nybegynner.

Skrevet

Høres ut som om du fikk med de beryktede "pestsneglene" da du kjøpte plantene dine. Det er mer regelen enn unntaket at disse følger med planter men er ikke "farlig", bare skjemmende da de formerer seg noe helt utrolig!

Enkleste måten å bli kvitt de på er rett og slett å plukke de opp og kaste de i søppelkassa.

Skrevet

Ok, takk for svar.

Da har jeg skvist og plukket mange små ekle. Får ta et raid igjen i morgen. Blir jeg noengang kvitt de, eller vil de bare fortsette å bli flere?

Jeg fant og en eggeklase på baksiden av et blad nå. Kan det ha vært pestsnegler tro?

Skrevet

Siden eggklasen sitter på bladet er nok det eggene til pestsneglene da eplesnegler legger egg over vannflaten. Knip av bladet med klasen på og kast hele sulamitten og fortsett å plukke de du ser i dagene fremover. Er ikke umulig å bli kvitt de men krever at du plukker så fort du ser noen og plukker ALLE du ser.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...