Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hund passer best?


Nikitaf

Ossen hund passer best til meg  

29 stemmer

  1. 1.

    • Border collie
      4
    • Aussie
      10
    • Schæferhund
      1
    • collie
      6
    • Berner sennen
      7
    • Leonberger
      1


Recommended Posts

Skrevet

Litt vanskelig når man skal ha hund. nr2. Mange flotte.. Har jo noen favoritter da. Ville gjerne hatt en avstemme, vil gjerne se hva slags rase dere syntes jeg kunne passet best til av disse...

Har jo en nokså aktiv hund fra før da (bordercollie/schæfer).. Så er veldig aktiv.. Driver med lydighet,freestyle bare for gøy .Litt agility også... Tur i skog og mark++ .Trekke litt også.. Kommer an på rasen da...

Turer hver dag, å er en av de hundene jeg har tenkt mest på (avsteminign)..

???

Skrevet

Svært valg da nogle af disse racer ligger så langt fra hinanden, så det kommer jo an på hvor meget tid du har at give af, efter træning/aktivering af dem du allerede har, så må du se på hvad du kan overkomme bagefter, så kan du måske selv se svaret, idet nogle af dem du har valgt her måske vil falde fra automatisk.

Skrevet

Som E&C skriver; noen av rasene du har satt opp avviker VELDIG fra hverandre. Har du satt deg godt nok inn i dine ønsker/behov og utifra det funnet raser du er interessert i?

Skrevet

Nå er vel verken Berner sennen eller Leonberger kjent for å være eksepsjonelle innen lydighet eller freestyle, men er derimot mer egnet til trekking som du nevner. Dersom vi skal vote på rase blir det bare utifra hva vi selv liker. Det er vanskelig å få alt i én rase, så plukk ut dine prioriteringer.

Skrevet

Hva vil du med tråden egentlig? Det blir som occurrence sier, voting utifra hva man selv liker. Du må nesten i første omgang bestemme deg for om du vil ha en så aktiv hund som aussie? Eller om du vil ha en mer rolig hund som Leonberger? Det er to helt vidt forskjellige raser. I en aussie feks. kan du få en mer førerorientert hund enn en Leonberger, men samtidig kan en aussie vokte.

Undersøk alle rasene du er inntressert i grundig. Og før deretter opp lister med fordeler og bakdeler DU ser i hver rase.

Skrevet

Jeg synes det hadde vært enklere å stemme om du kunne si mer om hva du vil ha i neste hund. Bla om du vil ha vokt, hvilken størrelse du foretrekker, hvor førerorientert du vil ha den, om du vil ha to meget aktive hunder, HVOR aktiv hund du vil ha osv.

Skrevet

Nå når vi valgte hund nr 2 falt rasen på en som er grei å ha i leilighet, så ikke så stor. En som likte mosjon men ikke trenger så og så mye hver dag, en som er blid og glad og ikke kjent for å være så sta og vanskelig.

Border collie har jeg selv hatt og jeg synes det var en veldig lett hund å oppdra fordi de vil så mye hele tiden. Men den er vanskelig til å få i ro, det krever hjerne trim hele tiden og presise oppgaver.

Jeg ville sørget for å vært hjemme nesten hele tiden i noen måneder hvis jeg skulle hatt en border collie til , for hun krevde enormt mye.

  • 1 month later...
Skrevet

ja, har jo nesten en border collie .. hehe.. bare halv..

MEn tror nok det blir en Borde collie (kan hende en Aussie au)..

Men ser når tiden kommer :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...