Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge bør jeg vente med å gå tur?


MariaN

Recommended Posts

Jeg venter ikke med å GÅ tur etter mat. Derimot venter jeg med å la hundene LØPE etter større måltider.

Rolig fysisk aktivitet er ikke noe å bekymre seg for, med mindre man har en storsluker av mat. Tørrfôr sveller jo i magen og blir en diger klump, så det er neppe særlig behagelig å løpe/leke med det i magen. Det øker jo også risikoen for magedreiing. Men en vanlig båndtur er neppe noen risiko.

Jeg fôrer rått, så maten er "ferdig svellet" før den kommer ned i magen. Dvs maten har allerede det væskeinnholdet det skal ha. og absorberer ikke væske i magesekken slik tørrfôr gjør. Jeg er ganske sikker på at det også er med på å redusere risikoen for magedreiing.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar.

Ja, det var LØPE jeg tenkte på :D

Okei! :)

Hvis du fôrer med ubløtt tørrfôr, så bør du nok vente ihvertfall én time før en eventuell løpetur. Fysisk aktivitet føles jo mest ubehagelig når magesekken er helt full, og det vil den være først når maten har svellet seg ferdig.

Gjør et forsøk: fyll et glass halvfullt med tørrfôr og hell på vann. La det svelle. Se hvor mye mer plass tørrfôret opptar i glasset når det er ferdig med å trekke til seg vann. Mål hvor lang tid det tar før det er ferdig svellet.

Tørrfôr inneholder omlag 10-15% vann. I magesekken omgjøres maten til en tynn, vannfyllt suppe som så sendes videre til tynntarmen. Siden tørrfôret må trekke til seg væske fra magen, vil det ta desto lengre tid før maten er klar til å passere videre. Våtfôr (som f.eks. Vom & Hundemat) passerer mye raskere fordi det allerede inneholder mye væske (60-70% vann). Hvis du ønsker å kunne gå en aktiv tur med hunden i etterkant av et tørrôrmåltid, så bør du altså først la det svelle i vann til det har grøtkonsistens.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg forer med V&H nå :lol:

Diesel spiser sjeldent mat rett før han går ut. Han får mat når vi står opp og da er det minst en time før vi går oss en lengre tur, eller leker sammen med andre hunder. Jeg må jo sminke meg å slikt først, og det tar jo sin tid :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er mye futt i hunden min når vi går tur, og hun løper som oftest løs (ja, rett i skammekroken med meg) eller i langline, så jeg venter alltid en time etter fòring før tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en "spisevegrer" så prøver som regel å gå tur før hun spiser, sånn at hun er sulten, og trenger "påfyll"

Tenker at det er litt som med mennesker jeg, viktig med påfyll av mat rett etter fysisk aktivitet/trening (innen en halvtime)

Men er veldig mulig jeg er helt på vidda da..:lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går på tur rett etter Kaisa har spist om morningen, hvis jeg skulle ventet en time hadde jeg fått litt dårlig tid i ukedagene da :lol: Tror nok de fleste går på tur rett etter hunden har spist.

Hvorfor går dere ikke tur først da, og gir maten når dere kommer inn? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Her er vanen at hunden får mellom en og to timer ro etter tur (da løs eller sykkel eller andre med høy aktivitet) og til det blir mat. Om morgene så blir det gjerne mat og minst en time ro før tur. Når det er tur i band altså vanlig gå tur så blir det ikke tatt hensyn til viletid.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som hestejente har jeg litt fobi mot hard fysisk aktivitet rett før eller rett etter mat. Gir derfor mat sent på kvelden, rett før vi legger oss, sånn at de hverken har blitt brukt hardt rett før eller vil bli brukt på mange timer etterpå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en "spisevegrer" så prøver som regel å gå tur før hun spiser, sånn at hun er sulten, og trenger "påfyll"

Tenker at det er litt som med mennesker jeg, viktig med påfyll av mat rett etter fysisk aktivitet/trening (innen en halvtime)

Men er veldig mulig jeg er helt på vidda da..:P

Sånn gjør vi det her i huset også. Og det fungerer bra :P Har også en "spisevegrer", men han får mer matlyst etter en lang tur.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg pleier å vente en time før jeg trimmer hunden, men iflg hundekjører miljøet er dette sterkt overdrevet ( men så har jo de hunder som ikke sliter med magedreining også ).

Var før veldig nøye på dette, men nå merker jeg at jeg ikke tenker så mye over det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går på tur rett etter Kaisa har spist om morningen, hvis jeg skulle ventet en time hadde jeg fått litt dårlig tid i ukedagene da :) Tror nok de fleste går på tur rett etter hunden har spist.

Nei, jeg tror ikke de fleste går tur rett etter at hunden har spist! Hvor har du det fra? Morgenturen til hverdags går i bånd rundt kvartalet, så da er det ikke så nøye om frokosten fortæres før eller etter eller like oppunder. Middagen får hundene alltid minst èn time etter langtur, trening, bading eller hva det nå er som står på programmet. Har de herja mye, eller blitt ekstra brukt på andre måter, venter jeg et par timer, selvom Fibi maser grusomt. Hun er nemlig redd for å sulte ihjel og det er best å minne meg på at hun ikke har fått mat, sånn nesten hele tiden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kaisa: det er forskjell på en liten morgenlufting, og på langtur med herjing og løsløping hvor hunden blir virkelig utslitt. :) Det er før/etter disse lange heftige turene at hunden ikke bør spise.

Jeg fôrer ikke mine hunder rett før en sånn "heftig" tur. Hvis de på død og liv må ha mat, får de i tilfelle etterpå. Dels pga det jeg har hørt om magedreining, og da er det greit at man er hjemme, med bil og telefon tilgjengelig hvis uhellet skulle være ute (og at man ikke er langt til skogs, hunden løs og vanskelig å få med til dyrlege). Men den største grunnen er nok at jeg selv synes det er veldig ubehagelig å være i kraftig fysisk aktivitet rett etter at jeg har spist et større måltid. De færreste av oss liker vel å spurte opp fra middagsbordet og ut på to timer lang joggetur? Da er det bedre å spise litt når man har kommet hjem igjen og slappet litt av en stund. Tenker hundene føler det nokså likt akkurat der, i tillegg til deres ekstra lille hensyn til magedreining. I tillegg kan det også tenkes at jeg gir hundene godis mens vi er ute (vi trener jo stort sett alltid når vi er på tur), og da kan jeg tilpasse dagens matrasjon etter hvor mye godis de har fått i løpet av turen, og også hvor krevende den var; var den ikke så ille får de vanlig mengde mat, var den krevende kan de gjerne få litt mer. Sånt er ikke alltid like lett å vite på forhånd. Dette med fôring er strengt tatt ikke noe problem hos oss, siden vi fôrer tidlig om morgenen (og ingen vil ut på noe krevende tur), og sent på kvelden rett før vi legger oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lo godt her en dag :)

Pappa spurte om Diesel var syk? Fordi han var så rar.. trippet og oppførte seg merkelig. Jeg ble jo bekymret, hoppet opp fra sofaen og gikk til kjøkkenet. Han var nok ikke syk, han skulla ha MAT ! Jeg hadde vært litt treg med kveldsen, og han trykte på matsekken da jeg kom :)

Hvordan er det med V&H i forhold til tørrfor? trenger man å vente like lenge da ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...