Gå til innhold
Hundesonen.no

Sinnsykt med matrester rundt tennene


Recommended Posts

Skrevet

Har merket til min store forskrekkelse at My sine jeksler suger til seg matrester. Jeg tar ofte med meg en neve av tørrforet til Emma når jeg går ut med hundene, men halvparten av det hun spiser setter seg jo rundt jekslene.... Jeg skvatt skikkelig første gangen jeg la merke til det, trodde først at hele munnen hennes hadde råtnet opp! *ler* Tørrfor blir jo brungult og guggete når det blir vått, og det så virkelig ut som om alt rundt tennene bake var råttent... Huff det var ekkelt ja, helt til jeg skjønte hva det var Laughing

Men uansett. Jeg prøver å pusse tennene hennes innimellom, men det blir ikke gjort så ofte. 2-3ganger i uka hvis vi er flinke.. Ellers ligger det alltid tyggebein rundt omkring her, i form av sånne hudbein i forskjellige sorter samt at hun får griseører av og til.

Dette har helt klart kommet etter at de nye tennene kom opp, noe som ikke er lenge siden i det hele tatt. Kommer det til å bli bedre etterhvert kanskje eller må jeg belage meg på å faktisk pusse tennene til My flere ganger i uken?

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg ville gitt henne rå kjøttbein å gnage på. Det renser tennene ganske så effektivt, og det masserer også gommene og bidrar til bedre blodomløp. Oppsamlet matgugge vil fort kunne forårsake betennelser og tannråte, og det kan bli skikkelig ille, spesielt hvis hunden allerede i ung alder begynner å få misfarging på tennene.

Jeg fôrer rått og gir ikke tørrfôr, så jeg har minimal erfaring med misfargede tenner og oppsamlet gugge. Jeg gir spiselige, rå bein cirka 2-3 ganger i uka, og det er nok til at tennene holder seg rene og hvite. Det er kun hjørnetennene som det av og til samler seg litt gulfarge på, men det sitter så løst at det skraper jeg vekk med en negl.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...