Jump to content
Hundesonen.no

Jack Russell Terrier?


Linevh

Recommended Posts

Hei :icon_redface:

Jeg har nå tenkt på ny hund i en god stund. I og med at jeg har hatt en liten hund før, basenji. Vurderer jeg å kjøpe en liten hund igjen. Har lest mye om JRT, men lurer på om denne rasen er noe å anbefale?

Kanskje dere som har peiling kan fortelle meg ulemper eller negative sider ved denne rasen? Og hva som er positivt :)

Takknemlig for svar :)

Klem

Link to comment
Share on other sites

hmmm. Nå har ikke jeg hatt min jrt så veldig lenge. Ikke hadde jeg noe spess erfaring med rasen før jeg fikk han heller.

Det som er negativt med rasen - er vel ingen ting spesielt. Det er ingen spesielle sykdommer de har lett for å få osv.

Det kommer selvfølgelig ann på hvordan du tenker deg at din hund skal være. Hvis du mener at en tur på 20min om dagen burde holde. så er jrt en negativ ting for deg å ha.

Hunden krever mye morsjon. Ikke at det nødvendigvis er noe negativt med det.

De fleste av jrt har også ett ganske stort jakt instinkt, så Når hunden er over valpestatiet burde den få andre type hjernetrim oppgaver, slik at den får "uttømt" sitt jakt instink. heller ikke noe negativt med det, så lenge man vet at det må gjøres. Hunden bør ikke jages opp i leker som det å kaste pinner og baller osv. (begrenset) da det fremmer jaktinstinket enda mer. og når man ikke får utrøp på det instinket så kan det bygge opp stress. De har også en tendens til å være veldig stae. men det har vel ganske mange hunder. Den korthårede varianten røyter en del :D

Det er masse positivt med rasen.

De fleste terriere er veldig lærevillige. Hunden passer utmerket i hundesporter og jakt. (etter jakt linjer)

den er liten og lett å ha med å gjøre, lett å ta med seg på steder. Den er ikke redd for ting og tar en utfording med logrende hale :)

Elsker mennesker og barn og alt som beveger seg egentlig. (kommer også ann på individer)

jeg kan egentlig ikke utdype meg noe mer enn dette ettersom min jrt enda bare er valp. men hittil har alt vært supert ;) en kjempe rase i liten kropp :)

Link to comment
Share on other sites

hehe, skjønner :) Men vi er en aktiv familie, og jeg liker å ha med hunden på joggeturer osv. Og foreldrene mine går alltid en times tur i skogen + to litt kortere turer :D Så vi trenger en aktiv hund!

siden jeg har hatt en aggressiv hund som min 1. hund, vil jeg ikke at dette skal skje igjen med den nye hunden.. Den var skeptisk og aggressiv mot fremmede, noe jeg ikke vil den skal være. Også må den være glad i barn. sånne ting liksom :)

Link to comment
Share on other sites

Ja, men det høres ut som jacken passer godt inn egentlig. Jeg har aldri hørt om noen jrt som er agresive.(kkke at jeg kjenner så mange men!)

Men det er viktig og trene opp valpen sosialt. At den møter mange barn, fremmede, andre hunder osv. Da slipper man mest sannsynelig en agresiv og skeptisk hund. for de fleste valper er åpne for de fleste nye ting. (da er det viktig emd bra opdrett)

Som sagt Theo elsker alt som går på to ben (4 også forsovidt), og han blir nesten sur på meg når jeg ikke lar han hilse på alle som går forbi. men det er viktig at de lærer det også :)

Link to comment
Share on other sites

så godt å høre :)

Ja, det sier seg selv kanskje :) at man må sosialisere hunden når den er liten. Men det var det vi gjorde. Men PLUTSELIG , helt uten videre begynte han å knurre mot fremmede, så mot oss. Han elsket barn og mennesker, og det å bli kost. Men som jeg sa, dette ble brått snudd. Vi har ingen anelse om hva som var grunnen. Men det kan være en liten mulighet for at det skjedde da han ble skremt av en diger hund når han var valp.. Eller at han rett og slett hadde en hjerneskade, som først kom frem i litt eldre alder.

Beklager:p, men jeg er bare livredd for at dette kan skje med andre hunder/ny hund..

Så vi er veldig nøye med hvilken rase vi velger osv..

Men takk for gode svar :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hei du :frantics:

jeg har selv en jack russell terrier, har ikke hatt henne så lenger. hun er ikke mer enn 4 månder.

men er stoor fornøyd me henne. jack russell er en liten hund med myye energi og ikke minst personlighet! jeg er mye alene pga samboeren min jobber i nordsjøen, så hun er virkeligt godt selskap! det som er veldig postitivt med henne er at hun er både vill og leken, men samtidig roligt og utroligt kosen! hun er også en veldig glad hund, tror denne rasen grenerelt er ganske fornøde og loggrende. :| min glae i barn, voksne og andre dyr.. har jo selfølgelit noe med hva den blir vandt med som liten.

de er også veldig lærerike og glad i å lære. min kan allerede noen lette triks/ting.

og hu er veeldig glad i oppmerksomhet. kanskje litt for glad :o hehehe..

så jeg vil på det aller sterkeste anbefale en jack russel terrier om du ønske deg en liten hund. men husk, små hunder trenger like mye mosjon og aktivitet som andre store hunder :D

Link to comment
Share on other sites

JRT er raskt blitt veldig populær, av den grunn tror jeg det lønner seg å gjøre grundig research før man bestemmer seg for valp. Mitt inntrykk er at både utseende og temperament kan variere en hel del, og at det kan avles på det meste uten at man risikerer å bli sittende igjen med valper. Jeg har til og med møtt en hanhund som knurret og gjorde utfall mot tispa mi - ikke særlig sjarmerende.

Begge JRT-eierne som har uttalt seg her har valper. Mitt inntrykk er at det innen de fleste terrier-raser finnes voksne individer om ikke alltid er like tålmodige med andre hunder av samme kjønn, og også en del som beholder et temmelig høyt aktivitetsnivå i voksen alder (uten valpens store behov for hvile).

Vet at denne linken har vært anbefalt til interesserte av rasen før - skrevet av rase-entusiaster:

http://www.therealjackrussell.com/breed/baddog.php

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Det jeg har hørt er at du like gjerne kan ha en stor brukshund som å ha en JRT.. Mye hund i liten kropp..

Jaja, jeg vet at en JRT er en stor hund i liten kropp. men pappa er redd for store hunder:p, og i tillegg synes han det er mer praktisk med små hunder.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...