Gå til innhold
Hundesonen.no

Apportering


softis

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har nå en Gordon setter hanne på 5 år som jeg passer over helga. Jeg har fått i oppgave å lære han å apportere.

Han er en hund som jeg merker gjennom oppførselen at han kun er trent med aversiv kontroll. Han gjør kun ting han er kommandert til, altså en motsatt av min klikkerhund.

Tidligere i dag har jeg lært han klikkeren, som han etterhvert skjønte ganske bra og virket ganske begeistret over alt det gode godiset, noe han ikke er vandt med i det hele tatt.

Han kan også fra tidligere å holde i apportbukken og å gå rundt med den. Du ser på han at hanikke liker det og må omtrent tvinge den inn i munnen hans.

Jeg trenger noen tips om hvordan jeg skal klare denne oppgaven. Det får ta den tid det trenger, så går det ikke over helga har jeg andre anledninger å trene han også. Jeg vil at han skal ha en positiv opplevelse med å apportere. Jeg prøvde forresten tidligere i dag og leke med han for å få han til å løpe og ta leka, eller i hvertfall plukke den opp fra bakken, men dette var komplett umulig. Han så egentlig bare dumt på meg der jeg sto og prøvde alt jeg kunne, noe som tydet på at han aldri har blitt lekt med.

Men poenget er at jeg trenger noen treningstips :lol:

På forhånd takk

Skrevet

Jeg tror du vil bruke mye lengre tid enn over helga med en voksen hund som delvis er trent.

Jeg har lært min hund apport via konsekvens/lydighets apport.

Start med å holde bukken, ros/belønn masse. Så øker man til at hunden bærer bukken. Tilslutt senker man bukken lengre og lengre ned mot bakken og til slutt legger man den på bakken og øker avstanden. Sånn kort fortalt.

Skrevet

Først kan du sikkert begynne med å få hunden til å holde leken i munnen.

Da får du hunden til å ta leken inn i munnen, når hunden gjør det klikker du og belønn,

dette kan du repitere ett par ganger, når hunden er flink til det begynner du å få

hunden til å bli intrisert i leken, så kaster du den sann ca. noen meter fra deg. Når hunden tar

leken inn i munnen etter at du har kastet den viser du at du har masse godbiter, klikk

og belønn når den slipper leken i hånden din.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...