Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan trenes førerhunder?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer litt på hvordan folk trener opp førerhunder... Jeg ser sjelden at føreren belønner hunden sin når jeg møter de i hvert fall :?

Og en gang samlet føreren til hunden inn penger på senteret, og hunden lå stille ved siden av. Den løftet litt på hodet og begynte å snuse i luften og tydeligvis merket føreren det og slo hunden over snuten med bøssen han hadde i hånden :roll: :-o

Skrevet

førerhunder blir plasert i hjem en god stund før de blir godkjente førerhunder. de personene i de hjemmene trener dem , og går på kurs gjennom blindehund foreningen. kun de beste valpene bli valgt ut til og kunne bli noens førerhund. det vil si at når hunden kommer til den blinde, er den allerede trent.

trur nok ikke førerhunder er av de som får mest ros i verden, men tilitten mellom førerhund og eier er sterkere enn noe annet! :) hundene har det vedlig bra, og får jo virkelig brukt seg til noe! :D elsker og se førerhunder i arbeid!

Skrevet

vet om 3 familier med førerhund, og de hundene ble trent med straff og ros og kos, for å få treningen mest mulig rask og effektiv.

Skrevet
Jeg har hørt lidt om et sted hvor de træner førerhunde, der træner de med positiv forstærkning mener jeg.  :) Men det er nok meget forskelligt fra sted til sted.

Jeg vil nok tro at de trener på den måten ja. :D

Skrevet

Jeg vil nok tro at de trener på den måten ja. :D

Ja, nå har eg lige spurgt typen (der ikke har hukommelse som en si) og den er god nok, de bruger positiv forstærkning, mente det nok. Han mener endda de baserer treningen på shaping. :D

Skrevet

Det er jo igrunn ikke mye man kan straffe en førerhund for, siden den må være trygg og sikker i alle sammenhenger.. Skal du f.eks straffe den for at den går over veien istedet for å stoppe? Det vil jo bare gi en negativ opplevelse av å gå over en vei...

Skrevet

De bruker mye klikker og det prinsippet der, kjenner en som trener fører-og service hunder, men det kommer litt ann på treneren, hva han/hun foretrekker... :)

Skrevet
Det er jo igrunn ikke mye man kan straffe en førerhund for, siden den må være trygg og sikker i alle sammenhenger.. Skal du f.eks straffe den for at den går over veien istedet for å stoppe? Det vil jo bare gi en negativ opplevelse av å gå over en vei...

hva hvis denne hunden skal fly på alle da?

Skrevet

Så er den nok ikke så egnet som førerhund.

men alle hunder kan gjøres gode. hvorfor slå alle under en kam sånn? er man en god leder vil ikke denne hunden gjøre det mer uansett hva.

Skrevet

men alle hunder kan gjøres gode. hvorfor slå alle under en kam sånn? er man en god leder vil ikke denne hunden gjøre det mer uansett hva.

Jeg skærer da ikke alle hunde under en kam. Jeg tror bare ikke at en hund som flyr på andre hunde vil være så egnet som førerhund som en der ikke gør det. Mener du da at alle hunde kan blive førerhunde?

Skrevet

Det er strenge krav for at en hund skal passe som en førerhund. Selv om Tinka har mange kvaliteter som sikkert ville egnet seg for en førerhund er det slettes ikke sikkert at hun hadde "fått lov" til å bli brukt som førerhund.

Selvsagt kan man trene på at førerhunden skal takle forskjellige situasjoner - men en hund som skal fly på andre hunder er som oftest usikker, og en usikker hund kan ikke brukes som førerhund. Og skal man få hunden sikker igjen når det gjelder andre hunder så er i alle fall ikke straff den rette veien å gå!

Skrevet

hva hvis denne hunden skal fly på alle da?

Da blir den sannsyligvis ikke brukt til førerhund. Jeg vet at du snakker om en god elder og alt det der, men hva skjer når hunden da blir overlatt til den blinde? det er ikke alle som har førerhund som har så mye peiling på hunder, og det er ikke så lett å være en god leder når du ikke kan se!! En hund som flyr på andre hunder er ikke egnet som førerhund!

Skrevet

Det er en grunn til at få hunder kommer gjennom nåløyet for å kunne bli førerhunder... Altså, en hund som trenger terapi har ikke den stabile psyken en førerhund trenger :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...