Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukskonkurranse


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan kan en brukskonkurranse se ut? Ut i skogen først, lydighet som nummer to? Når er det feltsøk? Som oftes :) Hvor lang tid kan det gå mellom skogsøvelsene og lydigheten? Er det samme rekkefølge på ekvipasjene hele dagen?

Skrevet

Ganske tilfeldig egentlig :)

Du starter med å trekke startnummer i klassen din - det er likt hver gang :)

Så er det egnetlig opp til hvordan arrangørene har lagt det opp hva som skjer. Fellesdekk, skogsøvelse, lydighet og felt/ budføring kommer i litt tilfeldig rekkefølge etter hva som passer best - de informerer om rekkefølge og tidskjema før start. Startrekkefølgen holder seg gjennom hele dagen.

Skrevet

Hos oss er det vanligste, og vi forsøker å få til, at vi begynner med skogsøvelsene. Aller først spor/rundering deretter feltsøk og lydighet til sist. Jo tidligere man blir ferdig i skogen jo mindre sjanse er det for overtråkk og at det plutselig står folk i løypa osv. Allikevel er det noen ganger det ikke går, og da kan det hende man starter i øvelsene i en annen rekkefølge.

Vi har vel som regel hatt oppmøte ca. 08.00 og vært ferdig ca. 16-17 alt etter hvor mange deltagere det har vært.

Skrevet

Det varrierer, men somoftest er det skogen først på spor konkurranser. Da får sporleggerene dra tidelig hjem og har hele dagen på å gjøre andre ting.

Sist jeg startet D-spor ble det: Spor-Lydighet-fellesdekk-budføring.

Sist jeg startet A-spor: Spor-lydighet-felt-fellesdekk.

I rundering har jeg hele tiden startet andre veien:

fellesdekk-Lydighet-budføring/felt-rundering

Det er vel egentlig like mange alternativ som det er øvelser... Somoftest skufles D-ekvipasjene direkte i skogen også tar resten av klassene skudd øvelsene når dem er borte. Det er vel det eneste jeg har opplevd som "sikkert".

Hvor lang tid det tar? Jeg har opplevd dager fra 8-18, og jeg har vært med på noen starter hvor alt har godt slag i slag med bare kjøretur inn fra sporet og 5 min mellom hver av dem andre "grenene". Da har det gjerne vart fra 8-13.

Ett A-spor brukes det ca 1 time på (med prat med dommer, tlf.nr mottaker, komme rundt sporet og telle pinner) lydighet ca 15min, felt 5 min og 5 min fellesdekk. (også er det 2-5min mellom ekvipasjene i felt) så det tar tid selv når alt går slag-i-slag.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du forsøkt med bare en hund alene med en kattunge? Jeg har heller ingen erfaring med dette, men fra å introdusere miniatyr valp til voksen mellomstor hund. Det tok litt tid før de var gode venner. Jeg ser for meg at kanskje senior alene med en kattunge i fanget..? Samtidig øker det jo stress veldig om den andre holder konsert i rommet ved siden av.   Edit: Har du forsøkt kattungene i bur med hundene fri? Jeg husker det sjalusidrapet en rottweiler begikk på en toåring for noen år siden, hvor jeg er hellig overbevist om at måten de brukte buret på var en tungt medvirkende årsak. Når ungen kom på besøk ble hunden satt til side i bur i sitt eget hjem, i stua, mens mamsen dens ignorerte den og begikk kos og lek med ungen på gulvet og i sofaen rett foran den. Drapet ble begått en dag hunden var forvist til hagen mens ungen var inne med matmor og fikk forsyne seg selv fra fryseren midt i glaninga på hunden, hvorpå det bikket fullstendig over for den. Jeg tror ikke det var jakt, men ren sjalusi og ressursforsvar.
    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...