Gå til innhold
Hundesonen.no

Brukskonkurranse


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan kan en brukskonkurranse se ut? Ut i skogen først, lydighet som nummer to? Når er det feltsøk? Som oftes :) Hvor lang tid kan det gå mellom skogsøvelsene og lydigheten? Er det samme rekkefølge på ekvipasjene hele dagen?

Skrevet

Ganske tilfeldig egentlig :)

Du starter med å trekke startnummer i klassen din - det er likt hver gang :)

Så er det egnetlig opp til hvordan arrangørene har lagt det opp hva som skjer. Fellesdekk, skogsøvelse, lydighet og felt/ budføring kommer i litt tilfeldig rekkefølge etter hva som passer best - de informerer om rekkefølge og tidskjema før start. Startrekkefølgen holder seg gjennom hele dagen.

Skrevet

Hos oss er det vanligste, og vi forsøker å få til, at vi begynner med skogsøvelsene. Aller først spor/rundering deretter feltsøk og lydighet til sist. Jo tidligere man blir ferdig i skogen jo mindre sjanse er det for overtråkk og at det plutselig står folk i løypa osv. Allikevel er det noen ganger det ikke går, og da kan det hende man starter i øvelsene i en annen rekkefølge.

Vi har vel som regel hatt oppmøte ca. 08.00 og vært ferdig ca. 16-17 alt etter hvor mange deltagere det har vært.

Skrevet

Det varrierer, men somoftest er det skogen først på spor konkurranser. Da får sporleggerene dra tidelig hjem og har hele dagen på å gjøre andre ting.

Sist jeg startet D-spor ble det: Spor-Lydighet-fellesdekk-budføring.

Sist jeg startet A-spor: Spor-lydighet-felt-fellesdekk.

I rundering har jeg hele tiden startet andre veien:

fellesdekk-Lydighet-budføring/felt-rundering

Det er vel egentlig like mange alternativ som det er øvelser... Somoftest skufles D-ekvipasjene direkte i skogen også tar resten av klassene skudd øvelsene når dem er borte. Det er vel det eneste jeg har opplevd som "sikkert".

Hvor lang tid det tar? Jeg har opplevd dager fra 8-18, og jeg har vært med på noen starter hvor alt har godt slag i slag med bare kjøretur inn fra sporet og 5 min mellom hver av dem andre "grenene". Da har det gjerne vart fra 8-13.

Ett A-spor brukes det ca 1 time på (med prat med dommer, tlf.nr mottaker, komme rundt sporet og telle pinner) lydighet ca 15min, felt 5 min og 5 min fellesdekk. (også er det 2-5min mellom ekvipasjene i felt) så det tar tid selv når alt går slag-i-slag.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...