Gå til innhold
Hundesonen.no

ny hund engang - hvilken rase...?


Tundra

Recommended Posts

Jeg har vokst opp med Schäfer og hatt det selv de siste årene, men av ulike grunner så må vi gi fra oss han vi har.

Jeg vet at jeg kommer til å slite med å være uten hund. vi tenker og kjøpe en ny en om en god stund, leker litt med tanken på hva slag vi skal ha.

Vi bor på et felt og har 2 små barn. Begge voksene er i full jobb.

Vi øsnker en liten hund denne gangen som ikke krever så mye som en schäfer.

Noen forslag?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kanskje beskrive litt mer hva dere er ute etter. Det finnes så mange raser og velge mellom og store forskjeller dem imellom.. så man trenger nesten litt mer info. om hva dere ønsker av egenskaper osv hos den nye hunden før man kan komme med forslag :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det som er litt av mitt problem, er ikke helt sikker på hva jeg er på utkikk etter.... Det er jo et vanvittig utvalg.

Hittil i mitt liv har jeg hatt hund fordi jeg ikke klarer og være alene. Mannen har trent den og jeg har gått turer.

nå har bosituasjonen endret seg og jeg ønsker en hund som selskap og enkel tur kammerat.

Hvor mye vi går turer endrer seg veldig fra tid til anna, men vi er mye ut i skog og på båt.

Den må da like å være med over alt.

Den kan ikke kreve vanvittig til hjerneføde støtt og stadig, må være en nokså enkel hund med andre ord.

med andre ord:

Den vil ikke bli brukt til no spesielt.

Litt trening men ikke mye.

Kan ikke være så stor av seg, litt enklere å drasse med seg over alt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med pelsstell? Hvor mange timer er du villig til å bruke på det? Ønsker du en røyte"fri" hund eller en med kort pels? Hva med utseende? Har du preferanser på det området? Må den gå bra sammen med mindre unger?

Det er mange slike delspørsmål en kan spørre seg for å komme fram til den riktige rasen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Aldri tenkt gjennom slike ting jeg. Har aldri vært et anna alternativ enn schäfer på oss.

Pelsstell: ikke masse tid, men noe er jo greit!

Skrev i første innlegget at vi har 2 små barn. så den må nødvendigvis gå bra sammen med barn.

kom med ting jeg må tenke gjennom er dere snill... jeg trenger hjelp på hva jeg må tenke gjennom for å komme frem til svaret.

Tusen takk for de hintene dere har gitt meg hittil!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan jo sette deg ned med et raseleksikon eller feks gå inn på canis.no og se under raser der... se gjennom og plukk ut dem som faller deg/dere i smak. Noter dem opp, Så kan du gå nærmere inn på hver enkelt av dem og sotere ut fra listen hvem som er reelt og vurdere videre.. Ta en og en på listen og undersøk til rundt om, i bøker , forumer osv om hver enkelt, da ryker det sikkert fort ut noen av dem på lista.. til slutt sitter man med noen stk igjen. Er iallefall en metode for og komme i gang med letingen etter den "perfekte" hunden for deg og familien :) Om man ikke kommer noen vei på denne måten, så har man iallefall aksnje fått en ide på hva man kunne tenkt seg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mops :)

Har 3 småsøsken på 5 7 og 9 og de er jo veldig pågående. Men han er kjempe tolmopdig med de.

De er greie å drasse på , tar ikke stor plass og krever ikke allverdens.

Også er de ikke store i kjeften, dvs de bjeffer, piper eller knurrer omtrent aldri!

Ogs¨å er de jo nydelige da :)

2vnifxu.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...