Gå til innhold
Hundesonen.no

Allsafe Bilsele til hund


mushi

Recommended Posts

Skrevet

Siden hunden min ikke liker å være i bur i bilen vil jeg ha en sele på den. Det er en liten hund og den eneste bilselen som virker sikker nok er en som heter Allsafe og er svenskprodusert. Dette er den eneste jeg har funnet som er TÜV godkjent.

Men den minste selen er for hunder som er 15 kg og nedover. Bikkja veier ikke fire kg engang, og det er kjedelig å hive en tusenlapp ut av vinduet.

Finnes det noen forhandlere i norge som har denne selen?

Skrevet
Hva med å kjøpe en Sherpa transportbag og bruke bilbeltefestene på den til å feste den til setet? Da har du både reisebag til fly/tog/ veterinærbeøsk og hunden er sikker i bil samtidig. http://www.hundeutstyr.no/butikken/sherpa-...-fly-p-431.html

Sikker? En Sherpabag er ikke bilsikker på noe vis i det hele tatt. Det er en bag med stolper i er det ikke? Skal man ha hund i bag i bilen så setter jeg bagen nederst på gulvet bak mine egne bein. Der står de faktisk tryggest.

Et stort nok press (kollisjon) med en hund i en sherpabag så flyr nok hunden igjennom veggen på baggen tipper jeg?

Skrevet

Du må ta hensyn til størrelsen på hunden som var mindre enn 4 kg. Jeg tviler sterkt på at hun finner en sele som vil gi bedre beskyttelse en baggen. De sikkerhetselene jeg har sett til hund har ingen mulighet til å "låse" beltet til et punkt på selen. En liten hund vil da bli kastet frem om tilbake som en "jojo" slik jeg ser det..

Skrevet

Jeg har en sele som tres innpå selve bilbeltet og ikke bilbeltefestet, så da blir hun ikke slengt tundt omkring i en kollisjon. Og selen sitter veldig bra på min lille 5 kilos :D

Guest lijenta
Skrevet

Nå husker jeg ikke hva det heter men det finnes da en bureller lignende som er for små hunder til å sette i setet på bilen og bruke selen til å feste det. Hunden kommer opp og får sikkert se litt og den ser da rimelig trygg ut. Det skal finnes på internettbutikker i hvertfall men jeg husker ikke hvor

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...