Gå til innhold
Hundesonen.no

Rallylydighet


starlight

Recommended Posts

Skrevet

Etter artikkelen i hundesport oppdaga jeg at rallylydighet virkelig må være tingen for hunden min, hun kan jo allerede mange av øvelsene opp til elitenivå :)

Er det noen som har erfaringer med sporten, eller som trener det i Trondheimsområdet? Vært artig å trent sammen med noen! (Vi skal på kurs) :)

Skrevet
Etter artikkelen i hundesport oppdaga jeg at rallylydighet virkelig må være tingen for hunden min, hun kan jo allerede mange av øvelsene opp til elitenivå :)

Er det noen som har erfaringer med sporten, eller som trener det i Trondheimsområdet? Vært artig å trent sammen med noen! (Vi skal på kurs) :)

Så stilig at dere skal på kurs! ;) Jeg synes også dette virker kjempe spennende, og har lyst å prøve det med min hund. Hadde vært kjekt om noen i Stavanger området drev med dette!

Skrevet

Etter artikkelen i Hundesport fikk jeg også skikkelig opp øynene for rallylydighet :) Jeg har meldt meg inn i "foreningen" deres, og tenker å gå på kurs til høsten. Kanskje hos Din Beste venn, de holder rallylydighetskurs tror jeg :)

Det virker utrolig gøy, har allerede begynt å trene inn litt øvelser.

Skrevet

Jeg skal på teorien og høre på. Kurset er visst fullt :)

Men så bra du blir med på kurs, da kan du jo stille konkurranse helga etter i Selbu da! Dess flere dess bedre :)

Skrevet
Jeg skal på teorien og høre på. Kurset er visst fullt :P

Men så bra du blir med på kurs, da kan du jo stille konkurranse helga etter i Selbu da! Dess flere dess bedre ;)

Sikker på at det er fullt? Jeg snakka med dem i dag, og da var det ikke fullt? :) Hehe, konkurransen ja, hørte rykter om det, men jeg tror kanskje vi skal prøve oss først :)

Skrevet
Okei, jeg skal ikke si for sikkert, hørte bare rykter om det :)

Men blir nok gøy ja!

Spurte igjen i stad, var visst ikke det da heller, men det er jo mulig likevel :) Hvorfor skal du bare være med på teori da? ;)

Skrevet

Vi har hatt det 2 ganger på treningen :) Virker morro selv om Turbo ikke hadd noe fokus at all i dag hehe ;) Men var morro de gangene han fikk det til bra da :)

  • 1 month later...
Skrevet

Jeg fikk også øynene opp for Rallylydighet! Min hund blir 7 år i desember, og jeg tror rallylydighet er noe for hunder i alle aldre :lol: Vil gjerne høre hvordan det går!?! lykke til!

Skrevet

Rallylydighet er en "litt" annen for for vanlig lydighet. Det er en slags bane med forskjellige øvelser som man skal gjennom, ikke med hinder og tuneller som i agility, men med øvelser som er mye mer likt LP. Du finner mer info på nettet, bare søk på rallylydighet.

Vi hadde rally LP på skolen, og det var veldig gøy. :P Jeg trente litt en stund etterpå, men så ble jeg hekta på freestyle, og ga opp rallyen ;) For oss ble rally litt for likt LP, og vi trengte noe nytt, men det er helt klart en hundesport jeg annbefaler folk og prøve :P

  • 2 weeks later...
Skrevet

Vi var på hundeskolen for sisste gang i går å da øvde vi

litt på rally- lydighet.

Er det noen som øver på det og går på konkurranser her på dyresonen ?

Vil bare vite litt om hvordan det er.

*Slo sammen dobbel tråd. Mod Miriam*

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg holdt på med rallyl-ydighet (rally) i vel et år til Cavalieren våre fikk bilyd på hjertet. Nå som vi har fått Kooikerhund skal jeg nok begynne med det igjen! Rally er noe som jeg virkelig anbefaler og litt annerledes enn vanlig lydighet som er lagt opp etter BC-er (...). Jeg er da så heldig at den lokale klubben min børja med rally med en gang den kom til Norge. Variasjonen og sammensetninga av forskjellige lydighetsøvelser (av tre klasser mener jeg å huske) gjør at banen aldri er lik og at det passer for alle raser :icon_redface:

Også på ei tevling var jeg og det var også bra å få gjort! Én diskvalifiserende feil hadde jeg uheldigvis, men resta var plekkfritt <_< Litt plagsomt, for et skilt som ikke fullføres betrakes som disk, desverre...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har du hunder som krever pelsstell på utstilling er stroller med stellebord gull verdt. Angrer nesten hver gang jeg er på utstilling at jeg ikke har det, men stiller ikke så mye at jeg synes jeg kan bruke mange tusen på det. Det krever jo at hundene kan være i strolleren uten å ødlegge den da. Metallbur er tungt å bære med seg sammen med alt annet, men er jo sikrere enn stoffbur/stroller. Selv bruker jeg stoffbur, mest på agility men også utstilling, dog er jeg avhengig av lås til glidelåsen når jeg har med eldste da han kan åpne glidelås. (Har Maelson slev)
    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...