Gå til innhold
Hundesonen.no

Utenlandsutstillinger


HHC

Recommended Posts

Skrevet

Noen som vet hvor man finner terminliste for utstillinger i Tyskland/Belgia/Finland ovs..

Og evnt championat regler for disse?

Slik jeg forstod det nå gjaldt et cert regelen i hele europa nå? En med flat fikk nettopp sitt spanske championat og trengte kun et cert i norge, danmark ovs... stemmer dette?

Skrevet

FCIs site kan du finne oversikt over alle internasjonale utstillinger. Men for eksempel Finland har også nasjonale utstillinger, som gir cert tellende for finsk championat, og da må du simpelthen på FKKs site.

Det finnes ingen fellesoversikt over ulike lands championatregler. Du må enten lete etter reglene på hvert lands kennelklubbhjemmeside, eller kontakte de for å spørre. Det hadde vært interessant å vite om det med et cert stemte, for en rekke land har jo krevd både fire og fem cert, med "CACIB-regler", altså at det skal gå et år mellom første og siste cert. Norden har et samarbeid, derfor holder det med et cert. Luxembourgh har så få utstillinger gjennom et år, at også der holder det med et cert. Men Nederland, Tyskland og England (for eksempel) har hittil krevd flere cert.

Jeg mener å ha hørt at noen land har unntak for internasjonale championer, eller at det å vinne CACIB i gjeldende land tilsvarer cert (altså at cert og CACIB vunnet på samme utstilling utgjør to cert), men dette er alt annet enn sikker informasjon.

Skrevet

Jeg mener å huske at du kun trenger et "nasjonalt" cert i Sverige også?

En litt OT problemstilling, men vet noen om det svenske certet er hvilende ETTER fyllte 24 mnd, dersom hunden ikke er champion?

Takk for linken, Emma- til nå har jeg lett meg fordervet rundt på de respektive landenes terminlister.

Guest Dratini
Skrevet
Jeg mener å huske at du kun trenger et "nasjonalt" cert i Sverige også?

En litt OT problemstilling, men vet noen om det svenske certet er hvilende ETTER fyllte 24 mnd, dersom hunden ikke er champion?

Takk for linken, Emma- til nå har jeg lett meg fordervet rundt på de respektive landenes terminlister.

I Sverige har de ikke "store" og "små" cert. Om en f.eks. puddel er norsk champion trenger den ett cert fra sverige for å bli champion. Noen raser, bl.a. bruksrasene har egne krav utenom også (bruksklasse hvor cert deles ut) f.eks. opprykk til "høgre klass" i bruks evt IPO1 osv. Jaktrasene har også "sine" krav.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...