Gå til innhold
Hundesonen.no

Mine første utebilder :D


Aussieglis

Recommended Posts

Skrevet

Canon eos 350d :thumbs: Komplett selger kamera med kitlinse og kameraveske til 4000,- ! De ble min redning, og så langt er jeg veldig fornøyd - men jeg ser allerede hva jeg ønsker meg i neste linse!

Speilrefleks er IKKE oppskrytt, det er iallefall sikkert. Men jeg hadde store problemer med å sovne natt til idag, det fløy liksom "ISO", "blender", "lukkertider", "hvitbalanse", "eksponeringsblablabla" ord rundt i hodet hele tiden. :D MYE å lære sette seg inn i ja!

Skrevet
Canon eos 350d :thumbs: Komplett selger kamera med kitlinse og kameraveske til 4000,- ! De ble min redning, og så langt er jeg veldig fornøyd - men jeg ser allerede hva jeg ønsker meg i neste linse!

Speilrefleks er IKKE oppskrytt, det er iallefall sikkert. Men jeg hadde store problemer med å sovne natt til idag, det fløy liksom "ISO", "blender", "lukkertider", "hvitbalanse", "eksponeringsblablabla" ord rundt i hodet hele tiden. :( MYE å lære sette seg inn i ja!

Kjempe fine bilder :D Hvor lang tid gikk det fra du bestilt på komplett til du fikk kamera hjem ? :

Skrevet

Tror ikke det var mer enn 3 dager. Har hørt flere som har fått det etter 2 dager :thumbs: Jeg bor i nord-norge og ofte kan det ta ukesvis før jeg får noe jeg har bestilt over nett så jeg var utrolig fornøyd med komplett da.. :D

Skrevet
Tror ikke det var mer enn 3 dager. Har hørt flere som har fått det etter 2 dager :thumbs: Jeg bor i nord-norge og ofte kan det ta ukesvis før jeg får noe jeg har bestilt over nett så jeg var utrolig fornøyd med komplett da.. :D

Så bra at går så passa fort. :)Vurdere å bestile kamera fra nettet , men har ikke tålmodighet til å vente lenge på kamera så må velge en butikk så er raske med å sende :closedeyes:

Skrevet
Så bra at går så passa fort. :)Vurdere å bestile kamera fra nettet , men har ikke tålmodighet til å vente lenge på kamera så må velge en butikk så er raske med å sende :closedeyes:

Jeg har også akkurat fått det samme kameraet til samme pris som trådstarter, jeg bestilte det i helga og det var i posten på onsdagen, det var laaaange dager, men verdt ventetiden, er kjempe fornøyd med kameraet..

Men akkurat som Annikan&rotta har jeg og tenkt mye på neste linse!

Jeg bestilte ikke på Komplett, men husker ikke navnet der jeg bestilte..............*tenketenke*

Skrevet

Flotte bilder Anniken :). Du behersker da også de manuelle innstillingene suverent ! Gleder meg til flere bilder av gjengen !

Skrevet

Jeg føler nå egentlig at jeg BEGYNNER å få det til, men neimen om jeg syns jeg får det HELT til...! Du må bare prøve og prøve og lese manualen X antall ganger du og :)

Skrevet
Jeg føler nå egentlig at jeg BEGYNNER å få det til, men neimen om jeg syns jeg får det HELT til...! Du må bare prøve og prøve og lese manualen X antall ganger du og :)

Det er bare å øve og øve og øve - teste ut litt ulike innstillinger avhengig av hvilken bakgrunn man har, hvordan været er - og ikke minst hvilken hund man fotograferer. Fargen på hunden har jo også litt å si på hvor vellykket resultatet blir. Du vil helt sikkert oppdage at det er mye enklere å ta bilde av den lille voksne, enn av valpen som er sort/hvit f eks ;).

Jeg øver meg fortsatt jeg (eller - kanskje jeg bare unnskylder meg med at jeg øver bare for å kunne forsvare at jeg tar ørtenogfjørti bilder av Babs som løper etter ballen sin på et snødekt jorde.. hehehe) ;).

Skrevet

Marit: Linser vel! Og et stativ hadde ikke vært så ille å fått det heller. :)

Siri: Jeg plages faktisk enormt med å få Emma så klar i fargene som mulig. Hun blir liksom grumsete nesten hele tiden med mindre jeg prøver å ta bilder av henne når hun står delvis i ro som \"portrettbilder\" .. Jeg aner egentlig ikke men jeg tror det kan ha noe med snøen å gjøre? Merker jo også at det er vanskelig å få frem ansiktet på My - ofte blir det liksom bare en svart sak med noe hvitt på ;) Har merket at jeg får mye igjen for å ta bilder i rawformat - da kan man jo stille på så mye før man begynner å redigere \"som vanlig\" i photoshop igjen. Kjempe genialt!

Det eneste er at jeg sjeldent husker hva jeg gjør for å få til de og de bildene men der kommer jo de geniale programmene inn i bildet igjen. Noen av dem viser exif(?) info og da kan man jo iallefall prøve å legge ting på hukommelsen ;)

EDIT: eksempelbilde:

IMG_2442.jpg

SO: 800

Eksponering: 1/4000 sec

Blender: f/9.0

Brennvidde: 55mm

Er det den høye ISO\'en kanskje? Jeg er skikkelig, skikkelig dårlig til å huske på at ISO finnes i det hele og det store.. ;) Den står nesten alltid på 800 har jeg merket ;)

Skrevet
Siri: Jeg plages faktisk enormt med å få Emma så klar i fargene som mulig. Hun blir liksom grumsete nesten hele tiden med mindre jeg prøver å ta bilder av henne når hun står delvis i ro som \"portrettbilder\" .. Jeg aner egentlig ikke men jeg tror det kan ha noe med snøen å gjøre? Merker jo også at det er vanskelig å få frem ansiktet på My - ofte blir det liksom bare en svart sak med noe hvitt på :P Har merket at jeg får mye igjen for å ta bilder i rawformat - da kan man jo stille på så mye før man begynner å redigere \"som vanlig\" i photoshop igjen. Kjempe genialt!

Det eneste er at jeg sjeldent husker hva jeg gjør for å få til de og de bildene men der kommer jo de geniale programmene inn i bildet igjen. Noen av dem viser exif(?) info og da kan man jo iallefall prøve å legge ting på hukommelsen :P

EDIT: eksempelbilde:

IMG_2442.jpg

SO: 800

Eksponering: 1/4000 sec

Blender: f/9.0

Brennvidde: 55mm

Er det den høye ISO\'en kanskje? Jeg er skikkelig, skikkelig dårlig til å huske på at ISO finnes i det hele og det store.. :P Den står nesten alltid på 800 har jeg merket :P

Det er ikke alltid så lett å få alt til å klaffe nei :P. På det bildet du la ut nå er det jo skyggen som gjør at det blir litt mørkt - det er ikke så lett å ta bilder i sterkt sollys heller sjø - da blir det ofte skygger som ødelegger et ellers godt bilde. Nå kan man jo, som du sier, justere mye i etterkant da, og bruke shadows/highligts til å gjøre de mørkeste områdene lysere. Det er heller ikke så lett å fotografere i snø, siden den skaper store kontraster som kameraet har vanskelig for å tolke skikkelig. Dersom du har mulighet til å endre lysmåling på kameraet ditt til noe som kalles spot-måling, så måler kameraet lyset på det som er i fokus. Da kan det hende det blir noe bedre når du har snøen som bakgrunn. Ellers kan også eksponeringskompensasjon benyttes for å få bedre lys på bildene (jeg har ofte brukt +1 EV på bildene jeg har tatt i det siste - og det har blitt bra).

Når det er så mye lys ute som det er nå (med sol og snø) så kan du godt bruke laveste ISO-verdi (jeg har en sånn liten regel for meg selv som sier at jeg skal forsøke å bruke så lav ISO som mulig). F/9 er jo ok å bruke (de fleste objektivene er skarpest på verdiene som ligger mellom ytterpunktene - om du skjønner), og med lavere ISO får du jo lengre lukkertid uten at det spiller noen rolle. Jeg har tatt de fleste actionbildene av Babs med en lukkertid på rundt 1/800 - 1/1600.

Det er forøvrig veldig smart å ta bildene i raw - da har man veldig mye større mulighet til å justere litt i etterkant, og det ER ofte nødvendig når man har tatt bilder under vanskelige forhold (som hunder med store kontrastfarger, vanskelig utelys etc).

Skrevet

Jeg ville også stilt ned lukkerhastigheten litt. Kan fort bli litt uklart om det er på 1/4000. Ute i "fint" vært bruker jeg faktisk bare rundt 400-600, selv om det er i fart.

Men, det jeg egentlig skulle si var jo at det var flotte bilder :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...