Gå til innhold
Hundesonen.no

Fant en hund i går


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Igår da jeg kjørte hjem fra jobben så jeg en hund helt alene i Åsgårdstrand sentrum. Veiva storfornøyd rundt i et trafikkert kryss der. Så jeg snudde, parkerte, røska opp en pølsepakke jeg hadde kjøpt på jobben, og gikk for å se om den ville følge med meg. Det gjorde den med glede, kjempesnill var den. Så gikk jeg rundt for å se om noen visst hvem den var sin, eller om det kom noen eier. Den fulgte lett etter meg bare pga pølse, men da det begynte å bli lite pølse igjen gikk jeg til bilen og fant frem et kobbel som heldigvis lå der. Fant ingen eier, så tok like godt hunden inn i bilen (litt skeptisk til å ta en fremmed hund inn i bilen, men den var jo bare kjempesnill).

Ringte politiet på veien hjem, og sa jeg kunne ta vare på den et par timer til Falken kom. For vet at andre har fått beskjed om å bare binde hunden fast og "la den stå der et par timer til Falken kommer". Mona ble supergira da hun hørte det var noen som bjeffa baki der, så jeg bandt henne fast i campingvogna og tok den andre i bånd så de kunne hilse på dens premisser (jeg endte bare opp med å kalle den for Bikkja :ahappy: ). Mona var så gira at hun begynte å brøle til den, og Bikkja begynte med en øredøvende bjeffing og gneldring. Så begynte Mona å vise alle tenna sine, og jeg ble litt skeptisk til hele prosjektet. Men, så tok jeg på Mona grime, holdt godt tak i kobbelet til Bikkja og så bestemte jeg at nå skulle vi gå tur.

Bikkja dro som et monster, og han (etter at jeg fikk lett litt gjennom masse pels fant jeg ut at det var gutt) dro som en helt i båndet. Mona var litt forvirra og gikk veldig pent ved siden av meg, med grime på (greit å ha full kontroll når man går med to svære hunder og ikke kjenner den ene).

Bestemte meg for at det kom til å bli veldig slitsomt å prøve å ta han med inn om de skulle begynne å slåss eller herje inne, så jeg tok like godt båndet av dem begge. Det første som skjedde, var at Bikkja føyk avgårde og jeg ble litt redd for at jeg hadde klart å "redde" hunden bare for at han skulle gå seg bort i skogen :lol: heldigvis løp han bare for å hente en pinne å leke med. Så lot jeg dem løpe og herje med hverandre frem til de hadde meterlange tunger begge to. Bikkja hadde kjempebra språk, og Mona digga å leke med han. Han var også flink og kom da jeg ropte og intet problem å få på kobbelet igjen.

Prøvde å ta dem med inn da vi kom tilbake, men de fortsatte å herje så fort dem fikk av seg båndet. Så da fikk jeg dem til å gå ut på hageflekken og herje der. Det måtte jeg gjøre to ganger, før jeg ga opp prosjektet og stengte Mona på soverommet mens jeg hadde Bikkja på stua.

Skal nevnes at han var flink til å tygge. Jeg bandt ham fast i hengerfestet, og innen jeg rakk å bytte bukse, hadde han klart å gnage av seg båndet ;)

Falken hentet ham litt før åtte, så håper han er tilbake hos eieren sin nå! Klørne hans var pent stelt med, og han var i MEGET godt hold, hehe.

Jeg tipper definitivt schæfer, antakeligvis collie, og kanskje også tervueren eller en annen belger.

Se bort ifra at Mona ser ut som en invalid.

070805004.jpg

070805002.jpg

Skrevet

Belger jo! :ahappy: Skikkelig belgertryne *ler* Fine hunden... Får håpe eierene har fått beskjed og fått han hjem til seg igjen :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...