Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjernetrim for "stressa" hund


Aya

Recommended Posts

Skrevet

Borderen min, Puma, har pga av dårlig behandling i forrige hjem, lett for å sresse seg opp. Trenger derfor rolige måter å gi han hjernetrim uten å stille for høye krav; han trygler om oppgaver, men blir stressa om han tror han gjør noe feil. Forrige eier oppdro han med militærprinsipper... Any ideas? Gode måter å få hunden til å tenke på? Bruker godbiter i flaske trisket, gjemmer meg, finner ting han skal lete opp osv, men må ha mer!

Skrevet

Gå spor :) Og godbit-søk, hvis du ikke gjør det allerede. For å ta mange ting på en gang kan du be hunden dekke, og vente mens du kaster godbiter rundt omkring, så får han søke dem opp etterpå. LiLi elsker det i alle fall ;)

Skrevet

Ja spor er en rigtig god ide...og som lilleariel foreslog behøver ikke være avanceret...bare hunden bruger sin næse og hovede er det ligegyldigt om man går med buer og knæk og hvilken vindretning der er...Jeg går meget især med Enya som desværre har læst i en bog et sted at schæfere har meget let ved at stresse op. :);)

Skrevet

Et godt tips! Legg en hånduk på gulvet. Legg så en godbit midt på hånduken og brett den ene enden over. Så lar du hunden prøve få gobiten frem. Når hunden skjønner prinsippet, kan du brette hånduken flere ganger, slik at det blir litt vanskelig å få tak i godbiten. Så kan du snurre hånduken litt osv. Det har jeg gjort og det er morsomt og hunden får tenket litt selv. Må jobbe for godbiten.

En annen ting jeg gjør ofte er å hive en gobit på en plass og la hunden snuse den opp. så hiver du en til. Så ser du at hunden lukter etter den og om den finner den. Så kan du kaste 2-3 stykker også. Best å ha langbånd på hunden slik at du holder hunden på ett område slik at den ikke løper overalt.

En annen ting som er morsomt er å gå en rolig tur bort til en lekeplass. Og la hunde hoppe opp på stativer, balansere osv. Da får hunden brukt mer av seg og konsentrer seg også. Eller gå i skogen og la hunden klatre og balansere på steiner eller trestammer, hoppe over eller krype under. Hunden får mye mer ut av turen.

Skrevet

Jeg fulgte tipset til en eller annen fra hundesonen (husker ikke hvem det var :oops: ) I hvert fall det den der med ketchupflasken. Har vann og noen kjøttbiter e.l oppi, lar det stå en stund+riste riste. Så lager du et du opp et spor med at du spruter. Jeg lagte et litt langt spor, med belønninger (Pølsebiter el.) underveis, også i slutten. Når hun var ferdig var hun helt kjørt!!

Skrevet

Prøvde jeg også, men Hera bare sprang tulling overalt og fulgte ikke etter noen lukter. Bare kom tilfeldig over dem. Prøvde å få hun inn på sporet men nei, bare helt vill og skulle overalt andre steder. :roll:

Skrevet
Jeg fulgte tipset til en eller annen fra hundesonen (husker ikke hvem det var :oops: ) I hvert fall det den der med ketchupflasken. Har vann og noen kjøttbiter e.l oppi, lar det stå en stund+riste riste. Så lager du et du opp et spor med at du spruter. Jeg lagte et litt langt spor, med belønninger (Pølsebiter el.) underveis, også i slutten. Når hun var ferdig var hun helt kjørt!!

Ja jeg gjorde dette også i går.. kjempe effektivt.. speedy gikk rett på sporet( la en godbit på begynnelsen) og fulgte det med bare en avstikker helt til slutt.. var bare 15 meter ca rundt noen busker på plenen utenfor.. men han digget det og fikk virkelig jobbet litt :)

Skrevet

Bruks og lydighet er fine sporter, som en stressa hund kan ha god nytte av :) Og en annen hjernetrim du kan trene når hunden kjeder seg og du har annet å gjøre er:

Finn et gammelt laken du ikke trenger, putt godbit oppi og knyt det sammen i knuter. Og vips, hunden har en oppgave: nemlig å få opp knutene for å få ut godbitene ;)

Skrevet

Takk alle sammen! DA blir det tur til barnehage i dag, pluss kanskje litt godbit søk.. Kjempefint :)

Skrevet

hmm. det høres ut som du kan trenge å lære hunden din å roe seg ned?

Det jeg fikk råd om (ikke at hunden min trenger det men..) var at hver gang hunden ble stressa (som ikke tydet på understimulering) så bandt du den inne i et bånd på ca 1 meter. I det båndet er det KJEDELIG og ingen ting å finne på. ikke ha så langt bånd så hunden kan komme bort til deg, men heller ikke så langt unna at den føler seg utafor.

Den kan kanskje hyle litt til å begynne med, så da løsner du den når den er stille. Etterhvert øker kravene mer og mer, sånn at du til slutt krever at den legger seg ned før du løsner den. Etterhvert vil hunden sovne i båndet. Og tilslutt trenger du bare å ta i båndet, så skjønner hunden at den må roe seg ned - ellers blir det kjedlig. :lol:

Dette har fungert utmerket på en skikkelig stressa bc :lol:

Skrevet
hmm. det høres ut som du kan trenge å lære hunden din å roe seg ned?

Det jeg fikk råd om (ikke at hunden min trenger det men..) var at hver gang hunden ble stressa (som ikke tydet på understimulering) så bandt du den inne i et bånd på ca 1 meter.  I det båndet er det KJEDELIG og ingen ting å finne på. ikke ha så langt bånd så hunden kan komme bort til deg, men heller ikke så langt unna at den føler seg utafor.

Den kan kanskje hyle litt til å begynne med, så da løsner du den når den er stille. Etterhvert øker kravene mer og mer, sånn at du til slutt krever at den legger seg ned før du løsner den. Etterhvert vil hunden sovne i båndet. Og tilslutt trenger du bare å ta i båndet, så skjønner hunden at den må roe seg ned - ellers blir det kjedlig.  :lol:  

Dette har fungert utmerket på en skikkelig stressa bc  :lol:

Jeg trener masse "roe seg ned" trening, og det funker fint.. Problemet er at jeg må gi han utfordringer når vi først trener, for han må få bruke hodet sitt, ellers blir han jo helt gal.. Det som er kjipt er at jeg ikke kan sette ordentlige krav til han enda, for han blir stressa hvis han tror han gjør noe feil (forbanne tidligere militær-dressur eier). Derfor er det ikke aktielt å begynne å trene aktivt lydighet enda, og iallefall ikke agility! Så jeg tenkte mer på sånne rolige måter å la han bruke hodet sitt på når vi er ute på tur. Eks: gjemme ting som han skal finne..

Han HAR blitt mye bedre, men han er en hund som VIL jobbe, og VIL gjøre det riktig, og som både blir stressa når han tror han gjør noe feil, og når han ikke får noe å bryne hjerne sin på.. Så jeg tar det med ro i begynnelsen, bruker masse tid på inkalling, gjemme meg, gjemme ballen, la han få plaske rundt i vann osv.. Han har f.eks blitt mye bedre til å slappe av når det ikke skjer noe..

Skrevet

jeg går menneske spor, sean blir roli av det.. først går jeg ut uten hund. så går jeg et lite spor, bare går (ikke for langt til å byne med) leger lit godbiter i sporet, og i slutten av sporet leger jeg noe han liker ( mat skål eller leke) så venter jeg 30 m til en time.. så går vi spore.. men husk å merk opp så du ikke glemmer hvor du har gåd... etter hvert går du lengere. ha noen vinkler etter hvert

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...