Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor skal jeg begynne å trene igjen?


Toller

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi hatt en liten pause fra lydighetstreningen, men har begynt å friske opp igjen. Har jobbet med å få treningen til å bli noe positivt for Phoebe, og det har funket veldig bra hittil. Problemet er at jeg ikke kommer på hva jeg kan lære henne nå ;) Noen tips?

Dette kan hun fra før:

Fri ved foten

Dekk fra holdt

Stå under marsj

Apport

Enkelt sitt/dekk

Innkalling

Hmm.. det er det jeg kommer på. Hun kan hvertfall alle øvelsene fra bronsemerke og klasse 1.

Alle tips taes i mot med takk ;) (Gjerne tips om innlæring også!)

Skrevet
Kan du ikke fortsette å trene på øvelsene i kl 2? ;)

Jo, det var det jeg tenkte ;) Bare kommer ikke på hvilke det er, her ute på landet ;)

Skrevet

mm... Men skulle gjerne hatt tips om hvordan jeg bør begynne å trene igjen. Hva jeg bør lære inn først osv. Mange som tar øvelser fra forskjellige klasser og lærer i en spesiell rekkefølge ;)

Skrevet
mm... Men skulle gjerne hatt tips om hvordan jeg bør begynne å trene igjen. Hva jeg bør lære inn først osv. Mange som tar øvelser fra forskjellige klasser og lærer i en spesiell rekkefølge ;)

Jeg anbefaler det å starte med grunnferdighetene som står beskrevet i boka til Canis "lydighetstrening i teori og praksis".

Dette er primært ei bok for klikkertrenere, men kan fint brukes som en treningsmal for folk som ikke klikkertrener også. For å benytte deg at baklengskjedingsprinsippene, som også står beskrevet i boka, bør du ha trent inn enkeltmomentene absolutt positivt selv om du ikke akkurat frishaper alt på klikkervis.

Skrevet

åh du har jo MASSE å lære frøkna di!

Sånn rent LP:

Rute (bruk musematte) (kl 3 og elite)

apport dirigering (elite)

metall apport (kl 3)

neseprøve (kl 3 og elite)

Hopp sitt (kl 2)

Innkalling med stå og/eller dekk (kl 2, 3 og elite)

Sitt, dekk under marsj (kl 2, 3 og elite)

Sitt og bli (elite)

Dekk med deg i skjul (kl 2, 3 og elite)

stegsforflyttninger (kl 3 og elite)

avstand (stå sitt og dekk på stedet) (kl 2, 3 og elite)

Rent innlæringsmessig, så synes ikke jeg det er så skummelt med hva du begynner med. MEN jeg ville ha jobbet med en eller to øvelser og jobber med ting hun kan fra før av. Du kan også jobbe med fellesøvelsene samtidig som du f.eks lærer inn rute og metall apport. Husk bare å ha det moro med noe hun kan også ;) Jeg tenker sandwich når jeg trener:

Noe vansklig (brød)

Noe lett (pålegg)

Noe vansklig (brød)

Noe lett (dessert) ;)

Og ja, plukk frem boka som Belgerac foreslår ;) Der står det relativt lett om innlæring av div. øvelser og du kan fint bruke det selv om du ikke klikkertrener.

Og sist men så absolutt ikke sist: IKKE begynn med fremadsending til markør før du har ruta inne. Det som lett kan skje er at du får en markørfikser hund som sliter med å finne midten av ruta i elite, selv om du nå kanskje ikke har ambisjoner om det, så er det like greit å gjøre det skikkelig først som sist. For hvem vet :(

Skrevet

Tusen takk! :)

Ingen vet hva vi har ambisjoner om enda :P hehe. Får se hvor bra vi greier oss, så kanskje det blir elite på oss også etterhvert :)

Skrevet
Trener du LP alene ? Eller med en instruktør ?

Har gått 5 kurs, men går ikke noen kurs fåreløpig. Bor på internat så blir mye trening alene.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...