Gå til innhold
Hundesonen.no

Når man føler seg som lille knøtte


Guest Maritus

Recommended Posts

Guest Maritus
Skrevet

Ja, alle har vi de dager. Da vi føler oss undervurdert. Da man ikke har det man vil ha. Den dagen man føler tankene svirre, og gjerne ha oppmuntrenes ord, men ingenting hjelper. Hva kan allikevel hjelpe. Tenkte vi kanskje kunne sette opp en liste over ting, bare sånn for morroskyld :lol:

-Gå en tur med hunden

- Sette seg foran peisen med kakao

- Dra til en venn

Fortsett listen, så kanskje det hjelper deg til og finne på no på grå dager :P

Skrevet

En kombinasjon av tur med hunden og kakao på termos fungerer bra :lol: Ellers er duftlys noe som alltid gir god stemning her. Lys er alltid kos! Eller lei deg en gammel klassiker. Dirty Dancing, Clueless og andre jentefilmer er feeeeel good!

Skrevet

Musikk!

Hard rockemusikk som får deg til å føle deg ovenpå.

Samtidig som det hjelper godt å prate vekk alt som plager deg med sin nærmeste venn.

Og spise alt du vil ha.

Skrevet

- Sjokolade

- Danse bananas til rar musikk du vanligvis ikke hører på, slik at hunden ser på deg som om du kommer fra en helt annen planet. (Du kommer til å flire av deg selv til slutt)

- Skriv rare ting til venner på msn som f.eks "eg e langt oppi hakkadalen nu, og du sittar ved bryggja, vi e som to heilt forskjelliga personar på forskjellige platser" (bland dialekt, ord, alt mulig rart), så ser du for deg uttrykket på de forskrekka vennene dine som tenker "hva i huleste som skjer med henne?" - garantert latteranfall da.

Guest Christine
Skrevet

- En boks med is(minst 1 liter), en stor skje(må spise rett fra boksen), dyner og en god film :)

Guest Maritus
Skrevet
- En boks med is(minst 1 liter), en stor skje(må spise rett fra boksen), dyner og en god film :ahappy:

DET er en drøm, når jeg har kommet hjem etter en lang tur med bikkja... Åh :lol:

Skrevet

Enig med JL- trening gir endorfiner og masse sunn mat som du får herlig samvittighet av- DET får meg til å føle meg tusen ganger bedre.

Skrevet

Is, masse is! Og god musikk. Akkurat nå er det alice cooper, ac/dc, smash mouth og disturbed som virker... *spise is*

Skrevet

Det beste er å høre på merkelig musikk og bare hoppe rundt som en gal. Det utrykket hunden sender deg da får deg for i godt humør igjen. Det er alltid like gøy å se vovvens oppgitte og sukkende blikk :)

Også kan ikke en god skogtur være å forrakte heller :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...