Gå til innhold
Hundesonen.no

Min bildetråd


starlight

Recommended Posts

Olympus! Det er ikke det kameraet hvor man kan sikte med skjermen? *nysgjerrig*

Kjempe fine bilder av nydelig hund! Sheltier ser såå snille og gode ut, -din var intet unntak!

Hehe jo man kan velge å "sikte" med skjemen som på vanlig digitalt kamera ja :) Er superfornøyd med kameraet i alle fall :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åh så moro å se bilder tatt med det kameraet. :)

Har du peiling på hvordan det er med linsene osv. på det kameraet? Er det vanskeligere å finne linser som passer til Olympus enn canon f.eks?

Jeg kjøpte kameraet med et zoomkit, altså 14-42mm og ei 40-150mm. Disse fungerer veldig bra til mitt bruk, i tillegg til at kameraet har masse bra funksjoner! I følge selger var også dette kameraet bedre enn Canons bestselger faktisk. Jeg tenkte egentlig å kjøpe Canon selv :) I og med at det var med to linser på Olympusen, og at det kostet like mye som Canon med en linse, ble valget enkelt. Det var også bedre garantiordninger på Olympus. I følge selger kan utvalget linser være litt større til Canon, men det er overhodet ikke stor forskjell, og det finnes mer enn bra nok linseutvalg til Olympus for oss vanlige dødelige ;)Tenker du på å kjøpe Olympus?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må innrømme jeg ble fristet nå ja! Hva betalte du for hele pakken din da? (kamerahus + to linser?)

Tror jeg må tråle nettet og oppdatere meg litt på prisen på dette kameraet rundt omkring. Nå har jo akkurat dette kameraet vært ute i butikkene en stund også så det går vel kanskje enda litt mer ned i pris etterhvert?

Hvordan er størrelsen på kamerahuset btw? Hvordan er det holde i for små hender?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var visstnok markedets minste :P Veldig godt å holde i, og ikke tungt!

Selve kameraet med to linser kostet 5500,-, men jeg har jo med en sekk til 900, forsikring på 900 og minnekort på 400,-. Kjøpte det på expert jeg da, de har veldig bra garantiordninger på dette kameraet, egen avtale med Olympus :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fant kameraet med 14-42 linsa til 4000,- :P Hmm. Det blir nok enten dette kameraet eller canons 350d.

Hvordan er den 14-42 linsa? Hva passer en slik linse best til? *sorry for dumme spm* :P

Den linsa er helt grei, som de fleste på den størrelsen vil jeg tro. Jeg bruker nesten bare den større linsa som er med, da jeg synes den er bedre. Men for all del, den "lille" tar bra bilder altså :lol:

Bilde 5, 7, 8 og 9 er tatt med den "lille", resten med den største :P

Flott hund :P . Jeg likte den godt.

Takk :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...
Det var jammen steike bra til å være første bildene! Jeg knota skikkelig da jeg prøvde å ta mine første utebilder, men så er jeg også under gjennomsnittet dum, da.. :)

hehe takk :) Ble faktisk overraska selv, hadde jo bare tatt noen bilder på stua :) Jeg hadde jo veldig hjelp av det herlige været og lyset også da *ler* I tillegg hadde jeg lest brukerhåndboken flere ganger (ikke det at jeg husker stort av slikt), også har jeg tatt mye bilder med vanlig digitalt og gamle kamera, min far har hatt speilrefleks og tatt bra bilder før i tiden, så han kan fortelle meg litt, i tillegg til at jeg har for vane å trykke og prøve alt som er. Man lærer mye bare av å prøve seg fram :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan jeg spørre deg om en ting? Da du gikk for å kjøpe kamera, gikk du i en butikk og sa at du har sett og lest en del om Canon, og at du vil kjøpe det hvis det ligger godt i hånda? Eller gikk du rundt i mange forskjellige butikker? For da jeg skulle kjøpe kamera sjekket jeg de forskjellige kameraene på internett og så gikk jeg først til en butikk hvor jeg fikk anbefalt Olympus. Deretter gikk jeg i en del andre butikker, og jeg ble anbefalt både Nikon, Canon og Pentax. Det ble til slutt Nikon siden det var det som lå best i hånda (og jeg likte ikke formen, menyen osv på Olympus).

Uansett... Kan se ut som du får ganske så bra bilder :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg sjekka flere butikker, snakka med flere + at min far kan en god del om speilrefleks og fotografering. Jeg fikk anbefalt det jeg kjøpte framfor Canon, men folk har forskjellige meninger. Jeg er i alle fall fornøyd med mitt. Det er også kjempegodt å holde i! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hehe takk :ahappy: Ble faktisk overraska selv, hadde jo bare tatt noen bilder på stua ;) Jeg hadde jo veldig hjelp av det herlige været og lyset også da *ler* I tillegg hadde jeg lest brukerhåndboken flere ganger (ikke det at jeg husker stort av slikt), også har jeg tatt mye bilder med vanlig digitalt og gamle kamera, min far har hatt speilrefleks og tatt bra bilder før i tiden, så han kan fortelle meg litt, i tillegg til at jeg har for vane å trykke og prøve alt som er. Man lærer mye bare av å prøve seg fram :lol:

Ja, det tenkte jeg jeg skulle si - at det var flotte bilder, men det er jo tydelig at du ikke er noen nybegynner bak kameraet da ;). Brukerhåndboken er ofte gull verdt (*kremt*... "noen" fant ut nye ting i dag mht fokus f eks..), og det er lurt å ta godt vare på den :P. Ikke minst dette med å prøve ut alt mulig - man kan jo ikke gjøre feil liksom, så da er det bare å trøkke i vei (vel - jeg fikk panikk her en dag da alle bildene mine ble veldig lys og rare og alt for overeksponert... det gikk flere dager før jeg endelig fant ut hva jeg hadde gjort galt - jeg hadde vært borti eksponeringskompensasjonsknappen uten at jeg var bevisst det - og fikk noe helt syke bilder.. hehehe).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, det tenkte jeg jeg skulle si - at det var flotte bilder, men det er jo tydelig at du ikke er noen nybegynner bak kameraet da :ahappy:. Brukerhåndboken er ofte gull verdt (*kremt*... "noen" fant ut nye ting i dag mht fokus f eks..), og det er lurt å ta godt vare på den :). Ikke minst dette med å prøve ut alt mulig - man kan jo ikke gjøre feil liksom, så da er det bare å trøkke i vei (vel - jeg fikk panikk her en dag da alle bildene mine ble veldig lys og rare og alt for overeksponert... det gikk flere dager før jeg endelig fant ut hva jeg hadde gjort galt - jeg hadde vært borti eksponeringskompensasjonsknappen uten at jeg var bevisst det - og fikk noe helt syke bilder.. hehehe).

Hehe, jeg synes jeg er ganske så nybegynner jeg, men takk likevel :ahappy: Hadde aldri tatt i et speilrefleks før faktisk. Men har tatt mye bilder med digitalt. Selv om det riktignok framstår som kjedelig etter at man har kjøpt speilrefleks ;)

Hehe, jeg hadde fått panikk om bildene hadde blitt rare, hadde sikkert ikke funnet ut hva jeg hadde gjort galt *ler* Instruksjonsboken har jeg faktisk med meg i kamerasekken, hele tiden ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...