Gå til innhold
Hundesonen.no

Sølves valpesele, fra bitteliten til litt større..


Lemen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lest tråden "Valpesele - fra liten til stor" med interesse, Sølve vokser som bare rakker'n, men... selene i den tråden er jo selvfølgelig altfor store for min lille miniatyr.

For tiden bruker han en regulerbar "Puppy dog" sele som nå begynner å bli veldig trang. Og jeg må kjøpe en ny, regulerbar 2 eller 3 punkt sele som han kan vokse i. Han har jo doblet vekten sin siden han kom, da veide han ca 870 gram, nå 2,3 kg..! :) Og jeg regner jo med at han blir noe større hvertfall. :)

Hva slags seler har dere med minatyrhund kjøpt? Og er de Puppia selene no tess, kan de reguleres?

Mvh LivB

Skrevet

Emma har hatt en brystsele fra Arrac i størrelse 0 som jeg har hatt lenge nå. Den brukes enda :) Som valp var den alt for stor til henne men da brukte jeg litt tape og tapet den inn og vips så satt den greit da også.

Skrevet

Jeg kjøpte puppia som sele nr to. den er regulerbar rundt magen, men ikke i brysten og rundt halsen. Min har passa fra 2,4 kg til 3,6 kg. Den er Knøttis er veldig dyp i brystet, så den begynner å bli lovlig liten, men den funker fremdeles.

Skrevet

Jeg anbefaler ikke de selevestene fra puppia iallefall. Syns de går for høyt oppunder halsen og da blir det jo nesten som et halsbånd i mine øyne. Jeg bruker sele for å slippe å belaste halsen og luftrøret til min hund da hun kan begynne å hoste å harke av for mye trykk på halsen. Hun drar lite men i møte med hunder så drar hun litt for mye.

Jeg har enda ikke funnet den perfekte selen til Emma.. Håper vi finner en snart :blink: Skal følge med her jeg og!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
    • Å, så herlig! Jeg har siklet på den rasen innimellom. Arbeidshund med en del vokt, jeg har hørt den beskrevet som en blanding av rottweiler og berner sennen? Håper du poster her og oppdaterer, veldig spennende!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...