Jump to content
Hundesonen.no

Border Collie som brukshund


Bonitapia

Recommended Posts

Posted

Har per i dag ei Border Collie tispe på snart fem år. Har for morro skyld lyst til å se litt nærmere på spor og rundering. Dette for å gi jenta mi litt nye utfordringer i hverdagen, og pga at jeg trur hun kommer til å trives med det. Om det viser seg at vi kommer til å beherske det bra, så kan vi dessvere ikke delta på konkuranser da hun ikke har papirer.

Har begynt å tittet litt rundt på hund nummer to; og siden jeg liker alt med Border Collien blir det nok en til i hus om noen år. Men denne gangen fra en oppdretter slik at alt av papirer er i orden. Det jeg lurer litt på er; hvordan fungerer en Border Collie i spor, rundering ol?

Har ingen erfaring fra noe innen bruks, men skal forhåpentligvis lære meg mye fremover?

Posted

Kan du ikke konkurrere i det hele tatt? Visste ikke at det var strengere enn agility og lydighet...der er det jo bare Champ'tittelen du ikke kan få??

Min trener som konkurrerer bruks- med en Groenendael - er i hvertfall positiv til BC i den grenen, såvidt jeg har forstått. (har selv en BC-mix og jeg mistenker ham for å ikke HELT like blandinger, men likevel...)

Såvidt jeg forstår burde det være en flott hund for den grenen? Men jeg vet jo ikke så mye, så sier bare lykke til med hva enn du finner på :rolleyes:

Guest Snusmumrikk
Posted

Jeg mener en border collie har mange egenskaper som egner seg godt til bruks. Eneste problemet er vel at det er mange border collier som er skuddredde. Skuddredsel under øvelser kan til en viss grad trenes bort, eller rettere sakt man kan lære hunden å takle skuddet under kommando (sikkert mulig ellers også på en del hunder, men det vet jeg ikke mye om). Men de må jo også ha MH eller lignende. Ellers er de arbeidsvillige til tusen, så jeg tror ellers en border collie kan egne seg. Skuddet blir utfordringen, men umulig er det jo ikke. Det er vel en del som trener bruks med bc.

Kan du ikke konkurrere i det hele tatt? Visste ikke at det var strengere enn agility og lydighet...der er det jo bare Champ'tittelen du ikke kan få??

Nei, du kan ikke konkurrere i bruks i det hele tatt med en blanding. Og per def så er jo en rasehund uten papirer en blanding.

Posted

Jeg mener en border collie har mange egenskaper som egner seg godt til bruks. Eneste problemet er vel at det er mange border collier som er skuddredde. Skuddredsel under øvelser kan til en viss grad trenes bort, eller rettere sakt man kan lære hunden å takle skuddet under kommando (sikkert mulig ellers også på en del hunder, men det vet jeg ikke mye om). Men de må jo også ha MH eller lignende. Ellers er de arbeidsvillige til tusen, så jeg tror ellers en border collie kan egne seg. Skuddet blir utfordringen, men umulig er det jo ikke. Det er vel en del som trener bruks med bc.

Når er det skuddet kommer inn? Må man ha MH for å gå spor og rundering? Trur jeg virkelig må lese mer om temaet :heart:

Hun jeg har nå er iallefall livredd alt som ligner på skudd. Men det er vel ikke store problemet når vi ikke kan konkurrere.

Posted
Når er det skuddet kommer inn? Må man ha MH for å gå spor og rundering? Trur jeg virkelig må lese mer om temaet :heart:

Hun jeg har nå er iallefall livredd alt som ligner på skudd. Men det er vel ikke store problemet når vi ikke kan konkurrere.

Skudd kommer vel inn på budføring i klasse C trur jeg. Aner ikke om det er på fellesdekken der eller ikke, men det kan sikkert noen som er drevne på NBF bruksen fortelle om. På RIK delen (RPS og RRP) er det fire skudd i alle klasser.

Hunder over 18 mnd må ha bestått karaktertest for å konkurrere i NBF, og da må de bestå skuddelen også.

Posted

Tusen takk for svar.

Er enda ei stund til jeg skal skaffe meg en ny Border Collie. Men er en fordel å begynne å undersøke hvordan de ulike brukssportene fungerer før man får en hund man kan tenke seg å satse på.

Foreløpig er det kun for å aktivisere jenta mi, og for å bli litt mer kjent med bruks.

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Create New...