Gå til innhold
Hundesonen.no

Kalsiummangel? (arg, orddelingsfeil!)


Vala

Recommended Posts

Skrevet

Ståa er den at etter mange år som fullstendig melkoholiker så fikk jeg plutselig nok. Ble usaklig kvalm og magen gikk fullstendig i vranglås. Jeg konkluderte meg frem til at det var melken (lang vei dit, men skjønte det tilslutt). UANSETT, siden midten av september har jeg altså ikke drukket melk. Jeg spiser ingen frokostblanding meg melk til heller. Yoghurt er utelukket fordi jeg alltid har fått vondt i magen av det.

Men, så var det en venninne av meg som påsto at jeg lider av kalsiummangel??? Dette fordi jeg nå i nesten to måneder har slitt med en "leamus" i øyelokket (kjennes det ut som.. eller kanskje ved øyebrynet??). Det var morsomt i begynnelsen, men nå begynner det virkelig å irritere meg. Jeg har vært hos optikeren. Han har justert synet mitt (igjen...) da jeg visstnok hadde gått ned i styrke slik at øynene mine "overkompenserte" ved å gi meg leamus. Han sa at hvis styrkefeilen var årsak, så ville leamusen forsvinne etter tre dagers tid.. Vel, nå har det gått laaaangt over de tre dagene OG leamusen er der fortsatt. Det er ikke tale om kontinuerlige rykninger- men nok til at jeg føler at jeg har nervøse" ticks" eller noe *ler* flere ganger om dagen.

Så tilbake til kalsiummangelen, venninnen min hadde altså lest om en som fikk kalsiummangel (men i motsetning til meg så var dette en type ala polfarer eller noe sånt :S). Jeg har ikke lyst til å dytte i meg noen vitamintabletter uten at jeg MÅ. Litt fordi de koster sinnsykt mye og litt fordi jeg rett og slett ikke husker å ta sånne ting- med mindre jeg må :) Dessuten, hvis jeg ikke trenger det- så er jo ikke det bra heller? Eller tar jeg feil her?

Legetime er bestilt- men time fikk jeg ikke før neste uke. Men jeg holder på å gå ut av mitt gode skinn her.. Dødsirriterende med at det høyreøyet til stadighet blir "blunket" over grunnet denne krampen!

Har noen noe peil om dette? Kom med andre ideer om du har!

Skrevet

Nogle gange er det jo bare en nerve der er i klemme, der kan få det til at sitre så længe det varer, alt fra en dag til flere uger.

Hvis du altid har spist mælkeprodukter ind til for et par uger siden, så lyder det lidt usansynligt, at det skulle være på grund af kalk mangel(så skulle mine knogler være smuldret væk), men skal aldrig sige aldrig :)

Men hvis man som kvinde er usikker om man får nok kalk, så er det en god ide at tage kalkpiller, da det kan blive et problem senere hen i livet, hvis man får for lidt kalk.

Skrevet

Nja, det blir jo mer enn noen uker siden. Det var i midten av september- så vi "snakker" om måneder :)

Jeg bare finner det veldig irriterende at øyet skal dirre hele tiden!

Skrevet

Om du søker på kalkmangel på lommelegen.no, så kommer det opp fire artikler om leamus, så venninnen din har nok et poeng.. Du trenger jo ikke å begynne å drikke melk igjen av den grunn, men kalktabletter er nok ikke en veldig dum ide - ikke bare pga overaktive nerveimpulser, men fordi at det vil være skrekkelig kjedelig å få beinskjørhet :)

Skrevet
Om du søker på kalkmangel på lommelegen.no, så kommer det opp fire artikler om leamus, så venninnen din har nok et poeng.. Du trenger jo ikke å begynne å drikke melk igjen av den grunn, men kalktabletter er nok ikke en veldig dum ide - ikke bare pga overaktive nerveimpulser, men fordi at det vil være skrekkelig kjedelig å få beinskjørhet ;)

Hehe.. jeg ville liksom tro at siden jeg har vært fullstendig melkoholiker så burde jeg i realiteten hatt overskudd av kalsium :)

Joa, greit å ta kalktabletter, men når jeg leser artiklene så får jeg inntrykk av at dette er en "hårfin" balanse. Man skal hverken ha for mye eller for lite av det i kroppen. Og da blir jeg jo fristet til å la vær å putte i meg noe før jeg har testet meg hos legen. For jeg antar da virkelig at dette er noe de kan sjekke med en blodprøve?

EDIT:

Fra Lommelegen

Melk, ost, grønne grønnsaker, samt sardiner og ansjos er gode kalsiumkilder.

Jeg sliter her jeg.. det eneste jeg spiser på denne "oversikten" er de grønne grønnsakene ;)

Skrevet

Det vet jeg ikke, jeg vil jo tro at det kan sjekkes. Men hvorvidt balansen er hårfin eller ikke, er jeg ikke så sikker på? Jeg blir satt på kalktabletter så fort jeg går på kortison, uten noe spørsmål om hvor mye kalsium jeg får i meg via kosten. Ikke tok de noen blodprøve når de lurte på om jeg var i faresonen for å bli beinskjør heller, da var det måling av skjelettet (og nei, jeg husker ikke helt hvordan de gjorde det, annet enn at det ikke var en blodprøve.. hehe) som gjaldt. Men det er neppe farlig å vente til legetime neste uke, du hadde jo gått sånn en stund nå :)

Skrevet
Det vet jeg ikke, jeg vil jo tro at det kan sjekkes. Men hvorvidt balansen er hårfin eller ikke, er jeg ikke så sikker på? Jeg blir satt på kalktabletter så fort jeg går på kortison, uten noe spørsmål om hvor mye kalsium jeg får i meg via kosten. Ikke tok de noen blodprøve når de lurte på om jeg var i faresonen for å bli beinskjør heller, da var det måling av skjelettet (og nei, jeg husker ikke helt hvordan de gjorde det, annet enn at det ikke var en blodprøve.. hehe) som gjaldt. Men det er neppe farlig å vente til legetime neste uke, du hadde jo gått sånn en stund nå :)

*ler* Ja, farlig vet jeg at det ikke er, bare grenser til det fullstendig sinnsykt irriterende til tider! Dessuten, hvis det ikke er snakk om en hårfin balanse så kan jeg jo bare starte å "medisinere" meg selv med sånt kalsiumtilskudd OG spare pengene til legetimen!

Meneh.... er det ikke noe sånt at hvis en ønsker at kroppen skal oppta tilskuddet så må en også ta magnesium i samme slengen??

Skrevet

hehe - Du kan jo høre med de på apoteket, de pleier å være ganske greie å snakke med ;) Men jeg tror at det er tilsatt sånt i kalktablettene som gjør at det blir lettere å ta opp, uten at jeg husker helt om det sto noe om det på kalktablettene mine (for jeg må innrømme at jeg ikke gidder å ta sånt i dag :) ), man slutter liksom å lese på pakkene når man tar 7-8 forskjellige tabletter om dagen *flir*

Skrevet

:);)

Det er en stooor ulempe med å søke opp på nettet info vedr. det man plages med... Iflg DoktorOnline så spør de fleste som har leamus om de også har MS da dette visstnok er et symptom på dette ,,,,,*svelge tungt* Og ikke bare det... det var ikke måte på hvor gravalvorlig de trodde dette var (vel, må innrømme at i de mest overtrøtte stunder, så har jeg "fleipet" med hjernesvulst- men det har liksom vært en fleip da... ;) - og ja, jeg har dårlig humor *ler*)

*riste løs* Jeg tror jeg nok bare skal stikke ned til apoteket jeg og høre med dem om hva de anbefaler. Jeg dør vel neppe av å ta for mye kalsium liksom :rolleyes:

Skrevet
:*riste løs* Jeg tror jeg nok bare skal stikke ned til apoteket jeg og høre med dem om hva de anbefaler. Jeg dør vel neppe av å ta for mye kalsium liksom :rolleyes:

lol nej du dør ikke af for meget kalsium, selv prøver jeg på, at huske og tage mine egne tabletter, da jeg som barn ikke kunne tåle mælkeprodukter i min mave :)

Skrevet
lol nej du dør ikke af for meget kalsium, selv prøver jeg på, at huske og tage mine egne tabletter, da jeg som barn ikke kunne tåle mælkeprodukter i min mave ;)

Ja, det er jo akkurat dette- å huske å ta disse pillene :)

OT: i tråd med mine galante misforståelser når ting blir presentert på dansk.... Den siste linjen din leste jeg tydeligvis litt kjapt fordi det endte med en tanke ala "WOW, hun er jo gravid!!"... Ser ved nærmere ettersyn at dette er fullstendig feil (igjen)... Men jeg lærer sakte men sikkert ;)

Skrevet

Leamus kan og komme av lite søvn og mye stress, og er sjeldent et symptom på noe alvorlig, da i såfall med andre symptomer i tilegg.

Men jeg vil synes det er rart om du har kalsiummangel bare fordi du sluttet å drikke melk i høst, kalsiummangel kan sjekkes via en blodprøve.

Skrevet

Spis MASSE brokolli. Jeg har ikke drukket melk og nesten ikke spist melkeprodukter siden jeg var seks/syv. Har aldri hatt problemer med det, men har spist MYE brokolli, iallefall tre/fire dager i uken.

Skrevet
Ja, det er jo akkurat dette- å huske å ta disse pillene :)

OT: i tråd med mine galante misforståelser når ting blir presentert på dansk.... Den siste linjen din leste jeg tydeligvis litt kjapt fordi det endte med en tanke ala "WOW, hun er jo gravid!"... Ser ved nærmere ettersyn at dette er fullstendig feil (igjen)... Men jeg lærer sakte men sikkert ;)

LOL nej jeg er godt nok ikke gravid, selvom hvis du havde mødt mig idag, ville du have troet det, da jeg render rundt og er så oppustet i min mave, så det ligner jeg er i 6 måned ;)

Skrevet

Sikkert greit å ta en blodprøve for å sjekke at verdiene er som de skal. Men kan ikke tenke meg at kalsiumverdiene skal ha stupt til et unormalt lavt nivå. Slapp av Vala, det ordner seg :ahappy:

Skrevet
Leamus kan og komme av lite søvn og mye stress, og er sjeldent et symptom på noe alvorlig, da i såfall med andre symptomer i tilegg.

Men jeg vil synes det er rart om du har kalsiummangel bare fordi du sluttet å drikke melk i høst, kalsiummangel kan sjekkes via en blodprøve.

Jah... lite søvn og stress... hmmm, det er jo også noe jeg kan kjenne meg igjen i :lol: Men ja, jeg finner det litt rart selv at kalsiummangel skal liksom oppstå så brutalt pga melkeslutt.

Jeg har hørt at dette er et fenomen som oppstår etter flere år med hyppig sjekking på by`n. Så den blunkingen har nok nå gått over i en kronisk fase... :blink:

:ahappy:

Huffa meg! Kronisk du... :blink:

Sikkert greit å ta en blodprøve for å sjekke at verdiene er som de skal. Men kan ikke tenke meg at kalsiumverdiene skal ha stupt til et unormalt lavt nivå. Slapp av Vala, det ordner seg :)

Puster med magen her, blir bare irritert over sånne "automatiske" nerveimpulser som jeg tydeligvis ikke styrer selv :blink: Jeg liker å ha kontroll nemlig *titte i taket*

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...