Gå til innhold
Hundesonen.no

Handle fra USA


Line_

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring? Hvordan er det med frakt og toll? Hvor mye må man beregne? Hørte rykter om at det er noe med at hvis du handler for under 200 kr trenger du ikke betale toll (eller noe slikt)? Hvis noen har tips, jeg er takknemlig for en pm/mail (eller evt. svar her) :P

Skrevet

Men hva med frakt? Er det noe generellt, eller kommer det helt ann på hvor du handler fra? Da tenker jeg på ting som f.eks. ett dekken i vekt...

Skrevet

"Frakt" er oftest lik porto (og pakking) - og det bør selvsagt stå spesifisert på hjemmesiden til selgeren.

Moms er noe helt annet.

DET er det tollen, dvs det "Norge" skal ha for at du kjøper ting (tjenester) i utlandet. Helt enkelt fortalt er dette 25% av varens verdi.

Hvis man handler på en nettbutikk (dvs. sitter hjemme her i Norge og bestiller "ting"), så skal man betale moms for alt som overstiger 200,-.

Hvis man selv reiser utenlands (og er der "ute" under 24 timer) er grensen 3000,-. men hvis man er utenlands i over 24 timer er grensen på varer man kan innføre tollfritt kr. 6000,-.

DET er grunnregelen (uansett hvilket land man kjøper ifra). Enten det gjelder et kjøleskap, bil, pelskåpe, diamanter - eller en hund. Selvsagt er det endel som er forbudt å kjøpe/importere til landet, men DET er jo egentlig en helt annen diskusjon, da.. (Tenker ikke bare på hund, men også våpen, narkotiske stoffer, osv.)

Og joda, det HENDER at tollen ikke bryr seg (selv om verdien overstiger det de har satt som grense) - men "som regel" gjør de ikke dèt, så dette bør selvsagt tas med i beregningen over hvor billig tinene man ønsker å kjøpe faktisk er..

Susanne

Skrevet

Jeg har fått gaver tilsendt fra utlandet et par ganger, filmer og sånn bestilt på amazon.uk, og har måtte betalt haugevis (litt under 200 kroner) for å få pakka fordi det har kostet over 200 kroner. :rolleyes: SKjønner ikke helt den regelen, MÅ man liksom betale nesten 200 uavhengig av om pakka man får har verdi på 250 kr eller 999 kr?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...