Gå til innhold
Hundesonen.no

Handle fra USA


Line_

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har erfaring? Hvordan er det med frakt og toll? Hvor mye må man beregne? Hørte rykter om at det er noe med at hvis du handler for under 200 kr trenger du ikke betale toll (eller noe slikt)? Hvis noen har tips, jeg er takknemlig for en pm/mail (eller evt. svar her) :P

Skrevet

Men hva med frakt? Er det noe generellt, eller kommer det helt ann på hvor du handler fra? Da tenker jeg på ting som f.eks. ett dekken i vekt...

Skrevet

"Frakt" er oftest lik porto (og pakking) - og det bør selvsagt stå spesifisert på hjemmesiden til selgeren.

Moms er noe helt annet.

DET er det tollen, dvs det "Norge" skal ha for at du kjøper ting (tjenester) i utlandet. Helt enkelt fortalt er dette 25% av varens verdi.

Hvis man handler på en nettbutikk (dvs. sitter hjemme her i Norge og bestiller "ting"), så skal man betale moms for alt som overstiger 200,-.

Hvis man selv reiser utenlands (og er der "ute" under 24 timer) er grensen 3000,-. men hvis man er utenlands i over 24 timer er grensen på varer man kan innføre tollfritt kr. 6000,-.

DET er grunnregelen (uansett hvilket land man kjøper ifra). Enten det gjelder et kjøleskap, bil, pelskåpe, diamanter - eller en hund. Selvsagt er det endel som er forbudt å kjøpe/importere til landet, men DET er jo egentlig en helt annen diskusjon, da.. (Tenker ikke bare på hund, men også våpen, narkotiske stoffer, osv.)

Og joda, det HENDER at tollen ikke bryr seg (selv om verdien overstiger det de har satt som grense) - men "som regel" gjør de ikke dèt, så dette bør selvsagt tas med i beregningen over hvor billig tinene man ønsker å kjøpe faktisk er..

Susanne

Skrevet

Jeg har fått gaver tilsendt fra utlandet et par ganger, filmer og sånn bestilt på amazon.uk, og har måtte betalt haugevis (litt under 200 kroner) for å få pakka fordi det har kostet over 200 kroner. :rolleyes: SKjønner ikke helt den regelen, MÅ man liksom betale nesten 200 uavhengig av om pakka man får har verdi på 250 kr eller 999 kr?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...