Gå til innhold
Hundesonen.no

Søndagsmiddag til hunden. Eller hverdag om man vil.


ida

Recommended Posts

Her i huset har vi i perioder hunder som skal fôres opp, eller som av en eller annen grunn ikke tar til seg nok næring i forhold til aktivitet. Ikke så ofte, men det hender. Akkurat nå har jeg en liten herremann som er tynn som ei høvelflis og litt vrien i matveien. Skulle tro at en som er vokst opp på andres søppel spiser hva som helst, men neida, fint skal det værra! Her kommer et par varianter som skal dekke over temaet "tynn og skranten med noe stusslig pels":

To never tørrfôr helles i matkoppen

En dæsj leverpostei, en barneskje naturell yoghurt, en dæsj matolje, en rå eggeplomme, litt lunket vann røres godt sammen i et glass og helles over tørrfôret.

La det stå til svelling akkurat lenge nok til at smaken er trukket inn i tørrfôret, men settes ned mens de enda er kruspete inni.

Serveres med friskt vann!

Alternativet er å blande tørrfôr og V&H, men hva gjør man ikke når fryseren er tom før helgen og lommeboka likeså!

Har dere noen andre forslag til skikkelig "skjemme-bort-bikkja-mat"?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg ville vel i grunn sagt at matvergreren ikke bør skjemmes ytterligere bort i matveien jeg da... Det er sikkert litt sårt å tenke på hva han tidligere har levd på osv, og ja, han er ett tynt skrakleværk, men jeg tror du tjener svært lite på å gi en allerede matvegrer, disse herremåltidene.. Han vil vel mest sannsynlig ikke bli MINDRE kresen av det i hvert fall...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg ville vel i grunn sagt at matvergreren ikke bør skjemmes ytterligere bort i matveien jeg da... Det er sikkert litt sårt å tenke på hva han tidligere har levd på osv, og ja, han er ett tynt skrakleværk, men jeg tror du tjener svært lite på å gi en allerede matvegrer, disse herremåltidene.. Han vil vel mest sannsynlig ikke bli MINDRE kresen av det i hvert fall...

Bla bla bla. :D Nå kommer du og ødelegger alt :P . Neida, jeg vet det, men det er veldig koselig å pusle rundt dette vidunderbarnet og det tenker jeg å fortsette med litt til. Det er ei til her som også er svært fornøyd med dietten, men hun får halve porsjoner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idag fikk min lille søte koseklump, rå hjortebiff blandet sammen med tørrfòret, og ei resteskive med ekte ovnsbakt leverpostei og hun åt og lurte på å få mer.

Litt rå kjøttdeig sammen med tørrfòret når vi har kjøttdeig til middag er nammis, brødskive med leverpostei og ellers alt som er godt :D da koser hun seg her. Spiser jo også VogH sammen med fòret ellers

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hundene her får alt vi har tilovers, med mindre det er for krydret, når jeg laver mad får de grøntsagsrester, dem der vil have det, og hvis jeg skærer kotteletben af kotteletter, får de det, nogle gange så får de et helt kyllingeben med kød på, eller kjøttdeig, de får alt der er tilovers, og ofte laver jeg så der er ekstra, da hundene får menneske mad som natmad, før vi går i seng.

Edit: i Danmark fik de meget mere kød og ben, end de får nu efter vi er flyttet til Norge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjørte på med blanding av høyenergifor, valpefor og vanlig adult for til Aro da jeg skulle fete han opp. Han kunne spise opp i mot 2 kg tørrfor til dagen, men ikke pokker om han la på seg, så jeg har egentlig ingen gode tips. Aro la ikke på seg og holdt seg stabilt over 20 kg før han ble kastrert i en alder av nesten tre år.

Men hvor tynn er han? Det er jo forskjell på farlig tynn, for tynn og tynn. (I min verden hvertfall.)

Har ikke noe foringsproblemer med knøttis, hun er ikke for tynn, bare skranglete og rar. :P Men skal hun skjemme bort får hun rent kjøtt og masse gobiter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvor tynn er han? Det er jo forskjell på farlig tynn, for tynn og tynn. (I min verden hvertfall.)

Han var jo bare skinn og bein da vi fant ham. Nå er han igrunnen bare litt for tynn, men mangler mye muskelmasse. Så parallellt med normal dose fysisk fostring, får han to måltider om dagen. Ikke så store måltider, men litt fett og protein ekstra. Nå spiser han opp all maten sin til begge måltidene og da er jeg igrunnen fornøyd. Det er og har alltid vært slik her at bikkjene bytter matskål når de er ferdig med å spise av sin egen og da er det veldig lurt for hun som slett ikke må legge på seg noe mer at hans er tom! :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner godt tankegangen din Ida, lille grekeren trenger å skjemmes litt bort :P

Mat til å vokse på er blant annet rått egg i blandet rå kjøttdeig/V&H valpefôr. Lille krølle elsker kombinasjonen elgkjøtt og geitemelk, -det er det beste han vet! :P

LivB

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En liten porsjon V&H (skal man legge til litt, må man trekke fra litt), kokt ris, hvitløkskyllingavskjær fra middagen, saus som kyllingen har ligget i med masse hvitløk i, bernaisesaus hvis vi har hatt det, ølgjær og litt olje! Bland sammen og nyt!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjørte på med blanding av høyenergifor, valpefor og vanlig adult for til Aro da jeg skulle fete han opp. Han kunne spise opp i mot 2 kg tørrfor til dagen, men ikke pokker om han la på seg, så jeg har egentlig ingen gode tips. Aro la ikke på seg og holdt seg stabilt over 20 kg før han ble kastrert i en alder av nesten tre år.

To kg tørrfor om dagen uten å legge på seg? Hvilken rase er Aro?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hver søndag er vi hos mormor og spiser middag og da får Chicka litt av den middagen vi spiser, mormor syntes det er så koselig at Chicka får middag hun også.

Her hjemme får hun skjelden rester, ris osv kan hun få, men jeg prøver å holde det sånn at hun kun får maten sin på hverdager også får hun "søndagsmiddag" av mormor :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alt som kan stjeles, ting som ikke skal spises, eller hva som helst, bare mutter har spist på det først og sjekka at det ikke er giftig....

Jeg holder med skranglebeinet jeg asså, skeptisk til mat, altså med mindre jeg kan stjele det, for det er morro, og jeg kan altids trykke det i meg, bare for å skjule alle spor liksom..

Men ellers lurer jeg på om mutter skal lure i meg noe vitaminer eller noe hver gang hun disker opp med noe ekstra digg..

Her om dagen kom hu drassende med rå lever.. og jeg mener:er dere klar over hvor guffen konsistens det er på rå lever?!?

Trur hu blir litt skuffa da, når jeg ikke giddet å spise det, så som regel slikker jeg litt på det, bare for å gjøre henne glad!

Mutter bare ser på meg hu, rister på hue og sier atte jeg er vel ikke mynde for ikkeno.. hehe..!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Festmiddag hos oss :

Når jeg lager fersk suppe så tar jeg alltid et par øser over tørrföret, kokt oksekjøtt, kraft og kokte gulerøtter går ned på høykant.

Ellers skjemmer jeg de bort hver eneste dag med noe godt over tørrföret, alt fra V&H til kokt lever, fiskefileet og vom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I går tenkte jeg å lage et ekstra godt kveldsmåltid, og samtidig litt godbiter til treninga. Buddy er et matvrak som spiser det meste , men pga en kneoperasjon og lite mosjon har matlysten blitt litt borte. Så da dro jeg på butikken å kjøpte et par kyllingfileer, skjærte de opp i småbiter og stekte de. Har aldri hatt en ivrigere hund med på trening :ahappy: Til kvelds fikk han kylling med agurk, paprika og noen skalker med leverpostei. Jeg bruker¨å gi han middagsrester over foret av og til noe som faller veldig i smak. Men det er såklart kjøtt, kylling og fiskepudding som er favorittene, gjerne blandet med litt saus og grønnsaker. :rolleyes:

Elsker å skjemme han bort med god mat, men passer på å ikke gjøre det for ofte da han slutter å spise tørrforet. Tror det er viktig med litt variert kost :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
    • Uff, det er vanskelig med oppdrettere man ikke er enig med, dessverre. Du sier det står i kontrakten at avl skal følge NKKs retningslinjer, men hva står i kontrakten om brudd? Det hjelper jo ingenting med en kontrakt dersom ikke betingelsene ved brudd er beskrevet. Juridisk sett står oppdretter som eier, og om hun ikke vil la deg kjøpe ut hunden til full pris så er det dessverre opp til deg å heve kjøpet på grunnlag av kontraktsbrudd. Dette er veldig vanskelig når det er snakk om et levende dyr og ikke en faktisk vare. Du kan jo også eventuelt kontakte NKK for råd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...