Gå til innhold
Hundesonen.no

fikk dere med dere mess


athene

Recommended Posts

Skrevet

de hadde kunskaps spørsmål som serene kunne stille program lederne.

det var 1 som spurte hva slags hunde rase har blå tunge.

alle 3 på tv sa det var chihuhua :)

¨men svarte skulle jo være chow chow.

men euraiser har ikke dem også blå tunge da?

jeg treff en euraiser på utstillings trening og den hadde blå tunge

Skrevet

uffda... håper de fikk mange sinte meldinger inn da!!

For en tid tilbake tror jeg at jeg så bilde av Kine&Speedy sine hunder på mess... kan det stemme Kine?

Skrevet

:) Jeg har kun sett minimalt med Mess, men de gangene jeg har sett det har ikke programlederne vært de smarteste knivene i skuffen akkurat..

Angående eurasier, her her en link til bilder av en med blå tunge:http://www.northstar-eurasiers.com/Snapsho.../snapshots.html

Etter det jeg har sett er det ikke alle som har blå tunge, men en del av dem.

Men er ikke chowchowen "stamfaren" til eurasier? :?

Skrevet

ja søstera har sendt inn av mine ett par ganger..

ringt meg hver gang.. DAdda speeeeedy er på tvvvvv...sitter og ser på det om morgene noen ganger nå i ferien... mye rart som blir sagt der ja..

Skrevet
ja søstera har sendt inn av mine ett par ganger..

ringt meg hver gang.. DAdda speeeeedy er på tvvvvv...sitter og ser på det om morgene noen ganger nå i ferien... mye rart som blir sagt der ja..

Ja, men da så jeg rett da! :) Så på sammen med Trond og ropte "Jeg kjenner de hundene!!" Det var jo egentlig en sterk overdrivelse.. men men..

Skrevet

Ja, men da så jeg rett da! :) Så på sammen med Trond og ropte "Jeg kjenner de hundene!!" Det var jo egentlig en sterk overdrivelse.. men men..

haha.. vi blir jo kjent nå i september da på utstulling..

bare advarer . . jeg er ****** sur når jeg er nervøs, så det er kanskje best å prates etter jeg har vært i ringen!:) hihi

Skrevet

haha.. vi blir jo kjent nå i september da på utstulling..

bare advarer . . jeg er ****** sur når jeg er nervøs, så det er kanskje best å prates etter jeg har vært i ringen!:) hihi

Hoho, da må vi jo bare møtes før vi skali ringen da, for jeg blir stikk motsatt!! jeg blir enormt pratesyk, prater fort, og HØYT! Se for deg densamtalen da:

Silje: JAJA DETTEBLIR JOKJEMPEGØYDA,ELLERHVATRORDU,ERDUOGSÅLIKENERVØSSOMMEG?JEGSPYRSNARTJEGALTSÅ!

Kine: Hold kjeft , masekjerring!!!!

:)

Skrevet

Hoho, da må vi jo bare møtes før vi skali ringen da, for jeg blir stikk motsatt!! jeg blir enormt pratesyk, prater fort, og HØYT! Se for deg densamtalen da:

Silje: JAJA DETTEBLIR JOKJEMPEGØYDA,ELLERHVATRORDU,ERDUOGSÅLIKENERVØSSOMMEG?JEGSPYRSNARTJEGALTSÅ!

Kine: Hold kjeft , masekjerring!!!!

:P

HAHAHAHA.-.. skal nok klare å være sånn passe hyggelig.. hihi..

Skrevet
de hadde kunskaps spørsmål som serene kunne stille program lederne.

det var 1 som spurte hva slags hunde rase har blå tunge.

alle 3 på tv sa det var chihuhua :P  

¨men svarte skulle jo være chow chow.

men euraiser har ikke dem også blå tunge da?

jeg treff en euraiser på utstillings trening og den hadde blå tunge

Chow Chow er den eneste hunderasen med krav om blå tunge..

Shar pei kan ikke ha helt rosa tunge, men må ha flekkete..

MEN, Eurasier kommer jo fra Chow Chow'en..

Så den har ikke noen standar på tungen..

Som du ser så har denne rosa tunge.

http://www.agraria.org/cani/eurasier.JPG

Denne har flekkete tunge.

http://www.stenata.cz/tomimopa/eurasier/standart-v.jpg

Og denne har blå tunge.

http://www.darchen.co.uk/AdvHTML_Upload/Tasha1.jpg

Så tror ikke det har noe å si hvilken farge tunge de har, men tror det

er sjeldent med blå tunge på Eurasier.

Så den blå tunga har de fått fra Chow Chow'en, selv om det bare er Chow'en som har krav om helt blå tunge.

Oisann, ble litt mye dette. :oops:

(Forstod noen dette? :oops: )

Skrevet
:P  Jeg har kun sett minimalt med Mess, men de gangene jeg har sett det har ikke programlederne vært de smarteste knivene i skuffen akkurat..

Angående eurasier, her her en link til bilder av en med blå tunge:http://www.northstar-eurasiers.com/Snapsho.../snapshots.html

Etter det jeg har sett er det ikke alle som har blå tunge, men en del av dem.

Men er ikke chowchowen "stamfaren" til eurasier?  :?

Jo.. :P Chow'en er stamfaren til Eurasier'en... :P

Skrevet

haha.. vi blir jo kjent nå i september da på utstulling..

bare advarer . . jeg er ****** sur når jeg er nervøs, så det er kanskje best å prates etter jeg har vært i ringen!:P hihi

Hehe jeg blir stressa før jeg skal i ringen hvis folk maser på meg og da blir jeg kjempe sinna..Glefser etter alt og alle som snakker til meg :oops: Men det er bare når det er to minutter til vi skal inni ringen for da må alt ligge på sin rett plass :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hos meg så så morgenrutinene ganske like ut da jeg hadde valp i huset. Valpen våknet som regel tidlig, ofte rundt samme tidspunkt som dere opplever nå. Jeg gikk rett ut med en gang, bare en kort tur for å få gjort det viktigste. Etterpå ble det litt rolig lek eller enkel kontakttrening inne, mest for å få hun i gang uten å gjøre hun helt gira. Så fikk hun frokosten sin, og etter det gikk vi ut igjen for en ny do‑runde. Jeg merket fort at det var bedre å holde morgenen ganske forutsigbar, så hun visste hva som kom og ikke ble stresset. Litt hjernetrim eller en enkel oppgave før jeg dro på jobb fungerte veldig fint det gjorde hun mentalt sliten uten at hun ble overstimulert. Når jeg dro, fikk hun være i valpegrind/et trygt område med noe å tygge på og litt rolig aktivitet. Jeg prøvde å gjøre avskjeden så nøytral som mulig, så det ikke ble noe styr rundt det. Så kort sagt: ut – inn – litt trening – mat – ut igjen – rolig aktivitet - hvile. Det funket veldig bra hos oss.
    • Det høres ut som en utrolig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du sitter igjen med mange spørsmål. Du gjorde i hvert fall det som er riktig: du hadde begge hundene dine i bånd, og du hadde kontroll på dem da situasjonen oppsto. Det er mer enn man kan si om den andre parten. Når det gjelder spørsmål 1: Det var veldig generøst av deg å tilby å betale veterinærutgiftene, men du hadde egentlig ikke noe ansvar for det. Når det er båndtvang, og den andre hunden går løs uten kontroll, ligger ansvaret hos eieren av den løse hunden. Det er hans plikt å sørge for at hunden ikke skader andre. At du tilbød deg å betale var en fin gest, men det var ikke noe du var juridisk forpliktet til. Når det gjelder spørsmål 2: Siden din hund også ble skadet, og skaden nå har utviklet seg til noe alvorlig, er det helt rimelig å ta opp dette med eieren av den løse hunden. Du hadde hunden din i bånd, du fulgte reglene, og du gjorde det du kunne for å unngå situasjonen. Det er ikke du som har skapt risikoen her. Det er eieren av den løse hunden som har ansvaret for at hans hund gikk bort til dine og startet en slåsskamp. Det er derfor helt naturlig at han bør dekke kostnader som går utover forsikringen din, spesielt når det nå er snakk om omfattende behandling eller i verste fall avliving. Dette er ikke noe du skal stå alene med. Kort oppsummert: – Du hadde kontroll på dine hunder. – Han hadde ikke kontroll på sin. – Det var båndtvang. – Det var hans hund som oppsøkte og startet konflikten. – Dermed ligger ansvaret hos ham, ikke deg. Jeg ville tatt en rolig, saklig prat med eieren og forklart situasjonen slik den faktisk er. Hvis han nekter ansvar, kan du vurdere å ta det videre gjennom forsikring eller juridisk rådgivning. Du står sterkt i denne saken.
    • Det du beskriver her er en veldig vanskelig situasjon, og jeg skjønner godt at du føler deg usikker på hva som er riktig å gjøre. Selv om du ikke har sett hendelsene selv, så er det helt naturlig å reagere når du får høre om ting som kan være skadelig både fysisk og psykisk for en unghund. Når det gjelder person 1, så høres det ut som hun gjør så godt hun kan, men at hun kanskje mangler kunnskap og struktur. Det er ikke uvanlig at unge hunder blir litt «for mye» for eiere som ikke er forberedt på hvor krevende den perioden kan være. Det er ting som kan løses med veiledning, kurs og bedre rutiner. Det som bekymrer mest er det du beskriver om person 2. Slag, spark, strup som straff, og å kaste en valp i veggen er alvorlige ting. Det er ikke snakk om «streng oppdragelse», men om handlinger som kan skade hunden både fysisk og mentalt. At han i tillegg er bevisst på å ikke bli sett, gjør situasjonen enda mer ubehagelig. Selv om du ikke har sett det selv, så betyr det ikke at du må ignorere det. Du har fått informasjon fra en person som faktisk er til stede, og det er lov å reagere på det. Oppdrettere ønsker som regel å vite om slike ting, nettopp fordi de har ansvar for avkommet sitt og vil at hundene skal ha det bra. Du kan gi beskjed på en forsiktig måte, uten å komme med bastante påstander bare si at du har fått høre ting som gjør deg bekymret, og at du synes oppdretter bør være klar over det. Hvis du føler at situasjonen er alvorlig nok, kan du også vurdere å melde en bekymring anonymt til Mattilsynet. De krever ikke bevis for å vurdere en sak  de gjør egne undersøkelser. Det viktigste er at noen sier ifra når en hund kan være i fare. Jeg synes ikke du skal sitte med dette alene. Når det gjelder dyrevelferd, er det alltid bedre å si ifra én gang for mye enn én gang for lite. jeg vil ha ringt politiet om nr 2. om du ikke melde det inn så er du på en måte å hjelper den eieren med å skade valpen. mattilsynet kan du også ringe
    • Det høres ut som en veldig ubehagelig opplevelse, både for deg og hunden din. Du gjorde helt riktige ting i situasjonen: du holdt din egen hund i bånd, du tok ham mellom beina for å beskytte ham, og du forsøkte å få kontakt med eier før hunden kom bort. Det er akkurat slik man skal håndtere et møte med en løs hund som ikke virker under kontroll. Når det gjelder båndtvang, så har du helt rett i at selv om det ikke er generell båndtvang i området, så har eier likevel et ansvar. Hunder som ikke kommer på innkalling, eller som viser aggressiv atferd, skal ikke gå løse. Det står tydelig i hundeloven at hunder skal holdes under kontroll til enhver tid, og at eier har ansvar for å hindre skade på andre hunder og mennesker. Her sviktet han på flere punkter. At han slo og sparket hunden sin er også svært bekymringsfullt. Det er ikke en akseptabel måte å håndtere en hund på, uansett situasjon. Det kan være grunnlag for å melde fra til Mattilsynet hvis du føler deg trygg på det både fordi hunden din ble angrepet, og fordi hans egen hund ble utsatt for vold. Hvis du ønsker å gå videre med saken, kan du: •     dokumentere skadene på hunden din (bilder, veterinær hvis nødvendig) •     skrive ned hva som skjedde mens det fortsatt er ferskt •     vurdere å melde fra til Mattilsynet om volden mot hunden •     eventuelt kontakte kommunen eller politiet hvis du mener hunden utgjør en fare Du har all grunn til å reagere på dette. Det er ikke normalt at en hund går løs uten kontroll, og det er ikke normalt at en eier tyr til vold. Du gjorde alt riktig, og det er bra at du sier ifra det kan forhindre at noe lignende skjer med andre.
    • Hei! Jeg trenger litt råd fra dere som har mer erfaring enn meg. Vi vurderer å kjøpe en Bichon Havanais, og jeg vil gjerne være helt åpen og ryddig i prosessen. Vi har allerede en hund fra før, Diva, og jeg vil gjerne forklare litt om henne når jeg snakker med oppdrettere eller valpekjøpere senere. Diva er en liten blandingshund, rottwailer dobermann, og hun er utrolig snill, rolig og stabil. Hun er ikke dominant, hun lager ikke bråk, og hun fungerer veldig fint sammen med andre hunder. Hun er typen som holder seg til seg selv, men som er sosial og vennlig når hun møter nye dyr og mennesker. Jeg opplever henne som en trygg voksenhund som ikke skaper stress rundt seg. Det jeg kjenner litt på, er at rottwailer dessverre er en rase mange har sterke meninger om. Noen dømmer rasen uten å kjenne den, og jeg er litt redd for at en oppdretter kan misforstå situasjonen eller tenke at Diva kan være et “problem” bare fordi vi allerede har en hund. Jeg vil jo ikke at de skal tro at vi har et utrygt miljø eller at Diva er vanskelig, for det stemmer virkelig ikke. Jeg er også litt redd for at oppdretteren kan angre seg eller ikke vil selge hvis de tror at Diva kan påvirke valpen negativt, selv om hun egentlig er en veldig positiv faktor. Jeg vil derfor gjerne høre hvordan dere ville presentert dette på en god måte. Hvordan forklarer man at man har en snill, stabil hund fra før uten at det blir tolket feil? Har dere noen tips til hvordan jeg bør gå frem når jeg snakker med oppdrettere? Er det noe jeg bør nevne spesielt, eller noe jeg bør unngå å si? Og er det vanlig at folk dømmer situasjonen bare fordi man har en hund fra før? Tar gjerne imot erfaringer og råd fra dere som har vært gjennom lignende. Jeg vil også bare legge til at jeg ikke ønsker at noen skal misforstå meg eller bli irritert over at jeg spør. Jeg mener ikke noe galt med dette, jeg prøver bare å gjøre ting riktig fra starten av. Jeg jobber med hunder til vanlig, men akkurat dette med å ta det opp med en oppdretter er litt nytt for meg, og jeg vil være sikker på at jeg formulerer meg på en god måte. Det er viktig for meg at oppdretteren ser at vi ønsker det beste både for valpen og for Diva. Diva er en hund som er vant til små hunder helt siden hun var valp selv, og hun har alltid vært trygg, rolig og stabil rundt dem. Jeg vil bare vise at vi har tenkt gjennom dette, at vi tar det seriøst, og at vi ønsker å gi valpen et godt og trygt hjem uten at noen skal tro noe annet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...