Gå til innhold
Hundesonen.no

Pedigree?


Akita

Recommended Posts

Skrevet

Kommer aldri til å kjøpe det, eller annbefale det. :icon_redface: Vet enkelte hunder fungeer bra på slike fòr, men jeg hiver heller inn ett par hundrelapper ekstra og er sikker på at fòret er bra og inneholder det hunden trenger.

Skrevet

Spør vel egentlig fordi eg har begynt å jobbe i en butikk, og der merker eg at salget av dette foret er høyt.

Skrevet
Tja. Ville du ha spist på McDonald's hver dag?

Elendig sammenligning, med mindre du snakker om å ta en salat på McDonalds daglig da.

Det er sikkert ett sjokk for mange fôrreligiøse her på hundesonen, men de fleste voksne hunder under senioralder går helt fint på Pedigree. Når hunder blir eldre er det vanlig at de blir litt mer sensitive. Hadde det vært så skandaløst dårlig fôr ville det naturligvis vært større fokus på det i media.

Når dette er sagt så styrer jeg unna butikkfôr. Den økonomiske gevinsten er liten eller fraværende når man ser på fôringskostnad og ikke kilopris. Samtidig er man sikrere på at hunden har det best mulig ved å velge fôr fra en anerkjent produsent.

Skrevet
Elendig sammenligning, med mindre du snakker om å ta en salat på McDonalds daglig da.

Det er sikkert ett sjokk for mange fôrreligiøse her på hundesonen, men de fleste voksne hunder under senioralder går helt fint på Pedigree. Når hunder blir eldre er det vanlig at de blir litt mer sensitive. Hadde det vært så skandaløst dårlig fôr ville det naturligvis vært større fokus på det i media.

Når dette er sagt så styrer jeg unna butikkfôr. Den økonomiske gevinsten er liten eller fraværende når man ser på fôringskostnad og ikke kilopris. Samtidig er man sikrere på at hunden har det best mulig ved å velge fôr fra en anerkjent produsent.

Vil bare kommentere dette: De to første avsnittene er jeg enig i, i tillegg kan jeg jo tilføye at det ikke fins noen fôr på det norske markedet som *ingen* hunder fungerer på. Det er krav, dog ikke ekstreme krav, for å få selge dyrefôr i Norge, og alt som blir solgt, oppfyller disse kravene. (Ikke spør hvilke krav det er, for det vet jeg ikke, men dette lærte jeg da vi hadde om fôring og ernæring på Innføring i Hundefag på høyskolen.)

Det nederste avsnittet er jeg delvis uenig i. Noen hunder fungerer faktisk helt toppers på butikkfôr, og det uten at man trenger noe mer enn om man bruker Eukanuba eller Hills. Det har jeg selv testet ut på min forrige hund (før jeg ble så interessert i hund og fôring som jeg er i dag). Han fikk Friskies, og da vi gikk bort fra det (han kunne jo ikke gå på butikkfôr fikk vi høre, for det var jo så dårlig og pelsen ble ødelagt og han kom til å dø av nyresvikt), så prøvde vi ut noen andre, dyrere fôr. Men faktum var at han var aldri blankere i pelsen enn da han gikk på Friskies, og han måtte ha like mye mat av de dyre fôrene som av Friskies.. mulig det var fordi han var blandingshund, haha! :D:rolleyes:

Generelt sett vil jeg anbefale folk å ikke fôre på butikkfôr, men at man uansett i hvert enkelt tilfelle må se an hunden før man bestemmer seg for et merke. Det er ikke sikkert at hunden fungerer best på noen av de dyre fôrene, kanskje er det, som i mitt tilfelle, det beste for hunden å få Friskies.. Men nå er ikke jeg en ihuga tilhenger av tørrfôr lenger heller, så mulig jeg nevner V&H eller noe sånn i et bisetning.. :ahappy: Og så ville jeg ha påpekt at variasjon i kosten er uansett bra for hunden, og at jeg tror det er mye verre å spise KUN Hills og aldri få noe annet, enn å spise litt Pedigree, litt Eukanuba, litt middagsrester, litt Hills, litt kjøtt og litt godbiter innimellom.. Er det noe fôrprodusenter (spesielt av de dyre fôrene) påpeker og prøver å indoktrinere oss forbrukere med, så er det at hunden har det aller best med å spise kun EN ting (fôret deres selvsagt :D ), og ikke noe annet. Akkurat det er ren bullshit!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
    • Fulger er veldig spennende dyr! Håper du finner en god vei inn i "miljøet". Også gleder jeg meg til nerdetråder om hvordan aktivisere/mosjonere/fore fugl. Du har jo hageplass nok til stort utebur (om det er innafor da, kan jo ingenting om sånt jeg), er vel viktig med variasjon for fugler også, så kan de få litt uteliv når forholdene er rett... Oi, kjente jeg ble litt engasjert nå😄  
    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...