Gå til innhold
Hundesonen.no

Har belgere så vanvittig forbrenning som jeg får inntrykk av?


Guest Snusmumrikk

Recommended Posts

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Hei!

Når jeg leser her på sonen og andre steder rundt på nett ser jeg stadig (langhårs) belgere som har en helt vanvittig forbrenning. Eter som en hest (av godt for) og er syltynn. Det er selvfølgelig sånne individer av alle raser, men jeg begynner etter hvert å sitte med inntrykket at det er prosentvis flere belgere med det problemet enn de fleste andre raser? Hehe selvfølgelig uten at jeg har regna på det. Kremt, kan jo selvfølgelig være at jeg ser på flere sider om belgere enn andre raser også, men det er nå et inntrykk jeg har fått og da kan jeg like gjerne spørre og kanskje få svar enn å sitte her å fundere.

Hvor mye spiser belgern deres i mnd? Hvordan/hvilket for og aktivitetsnivå?

Haha begynner å lure på om jeg må belage meg på noen enorme forutgifter etterhvert :lol:

Skrevet

Belgeren min spiser en 20kg sekk i mnd i tilegg til v&h og annen snacks jeg gir han. Han spiser faktisk mer enn Rhodesian Ridgbacken naboen hadde :lol:

Det finnes jo faktisk belgere som legger på seg, jeg kjenner opp til flere som ikke kan spise like mye som han uten å bli feite, men er det ikke litt typisk gjeterhunder generellt at de har høy forbrenning da? De gir jo liksom full pinne uansett hva de gjør og da er det ikke rart de forbrenner det fort. De er jo litt som barn der, de tar ut all energien på lek og moro.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Det var det jeg tenkte også. De holder jo ikke akkurat bremsene inne...

Skrevet

Jeg har bare hatt en hund med vanvittig forbrenning jeg, og det var Zarten. Det var neppe fordi han var belger, han var en merkelig hund på alle måter han.

Jentene nå spiser like mye til sammen som Loke gjør alene på en måned *flir* Herverket husker jeg ikke helt hvor mye han fikk, bare at oppdretteren hans og jeg stadig diskuterte om bikkja var tjukk eller ikke - hun mente han var, jeg syns han var passe (vi diskuterer forøvrig det med frk. Dinersen og, når hun ikke er drektig.. hehe) Så nei, jeg syns ikke belgeren trenger vanvittig mengder med mat for å ikke bli undervektige - snarere tvert i mot nesten, mine har sånn generelt sett vært flinke til å spise, og å nyttiggjøre seg det de får :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
    • Har vurdert Manchester terrier, Person russel terrier, brasiliansk terrier, og skye terrier. Tenker også på Pincher men hva er forskjellen mellom en pincher og Manchester terrier? De er ganske like utseende og størrelse. Vi vet at terriere har mere jaktinstinkt og er mere sta enn gjeterhund. Ønsker helst en av de største terrierne.
    • Hva er likheten mellom alle terrierene sånn generelt? Ønsker en terrier uten napping og vanskelig klipping. Børsting går greit. Hvordan er dem i forhold til gjeterhunder? Er oppvokst med det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...