Gå til innhold
Hundesonen.no

Morokulien


Decarabia

Recommended Posts

Skrevet

Hørte rykter om at det skulle arrangeres hundeutstilling ved Morokulien i nærmeste fremtid. Morokulien ligger på grensa mellom Sverige og Norge, mellom Kongsvinger og Charlottenberg. Det skulle være norsk utstilling ene dagen og en svensk uttilling andre dagen. Noen som har hørt om dette? Eller er det bare løse rykter?

Skrevet

Vi i bearded collieklubben har også dette, nå i sommer..

Tror det er utstillinger der stort sett hver sommer, men da kun forskjellige rasespesialer. Tror ikke stedet et stort nok for å ha større nasjonale (eller internasjonale) utstillinger der.

Men sjekk terminlisten (www.nkk.no) for dine egne raser - kanskje de også har det?

Susanne

Skrevet
er i alllefall collieutstilling der i sommer.. tradisjon hvert år :P

Ikke nå lenger! De to siste sommrene er denne flyttet sør for Oslo.

Eller vet jeg at Newfoundlandsklubben har en av sine rasespesialer der med LP for alle raser og alle klasser.

Guest Dratini
Skrevet

Norsk Hovawart Klubb har arrangert sin rasespesial der i flere år, samt offisiell lydighet i fjor. Men fra i år er det flyttet til Gol...

Skrevet
Ikke nå lenger! De to siste sommrene er denne flyttet sør for Oslo.

Eller vet jeg at Newfoundlandsklubben har en av sine rasespesialer der med LP for alle raser og alle klasser.

ligger annonse om at det i allefall er det nå i år, inne på nck

Skrevet
ligger annonse om at det i allefall er det nå i år, inne på nck

Da er det jo bare super-dupert at de har flyttet det dit igjen! Flott sted å avholde utstilling og steven på.

Skrevet
Da er det jo bare super-dupert at de har flyttet det dit igjen! Flott sted å avholde utstilling og steven på.

japp.. ikke vært der før jeg...

men skulle visst holdes over to dager

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...