Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundeskolen


Iago

Recommended Posts

Kjære vene, folkens! Det begynner ikke på scratch - hundene var over året når de begynte, og da BØR man ha en stødig innkalling. Pølsene kan jeg i og for seg skjønne at hundene stakk av til, den var i vanskeligste laget. Men at alle 3 hundene stikker av og begynner å snuse andre steder, uten å ville komme? For dårlig spør du meg. Og vittig at dommerne da hevder at det er høyt nivå i finalen...

Dette er vel en smule ovenfra og ned holdning?

Det finnes faktisk en stor andel hunder i dette landet som aldri har blitt trent til noe som helst, og det var vel og grunnlaget disse hundene hadde før hundeskolen. Som eieren til Lotta og sa, hun kunne sitt og dekk ved håndbevegelser og å stå på to. Med voksne hunder tar det da selvfølgelig litt lenger tid enn med hunder som har litt trening i sekken fra før.

Og det finnes vel og en ganske god del hunder som er både mye og godt trent, men som allikevel ikke har en 100 % innkalling.

Jeg synes det er har vært ett underholdende og fint program, og jeg synes deltakerene har hatt god progresjon i treningen. Dessuten virker det som om alle har fått vekket interessen for hundetrening, og at de har fått ett mye bedre forhold til hunden sin.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 55
  • Created
  • Siste svar

Først av alt vil jeg gratulere vinnerekvipasjen!

Det var de beste som vant!

Som hadde forstått at man må gi mye av seg selv når man skal trene hund.

Men jeg sitter også igjen med;

Hallo, etter 10 uker på en gård uti huttiheita sammen med bare hundefolk og med hunden i fokus 24 timer i døgnet,

og så har man problemer med sitt, bli, innkalling og kontakt?!?!

For en eventuell ny runde, bør kanskje første "eksamen" være appellmerke...

Eller at det bør være en inngangsbillett..

Og "pølseapport" bør vel overlates til "proffene"....

Men ære være deltakerne, de gjorde søndagkvelden til en TV kveld!

Og det hadde vært moro med en oppfølgingsepisode etter et år for å se hvor de var da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men jeg sitter også igjen med;

Hallo, etter 10 uker på en gård uti huttiheita sammen med bare hundefolk og med hunden i fokus 24 timer i døgnet,

og så har man problemer med sitt, bli, innkalling og kontakt?!?!

Samme inntrykket har jeg. De kunne godt ha hatt grunnleggende lydighet helt i begynnelsen, slik at dette "satt" hos hundene når de senere skulle trene f.eks AG og spor. Jeg forstår at programmet ikke kunne dreie seg kun om LP, - det hadde blitt for liten underholdning for resten av publikumet (ikke-hundefolket), men grunnleggende lydighet er nesten obligatorisk for suksess i de fleste andre hundesporter.

Servicehund- og førerhund-øvelsene kunne de gjerne byttet ut med noe litt mer praktisk (hva det skulle være aner jeg ikke *trøtt*), men samtidig er det jo bra at det blir demonstrert hvor mye og hva hunder faktisk kan brukes til ;) Det er jo positivt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uhm.. er det ingen som har tenkt over at deltakerne antakeligvis ble plukket ut fordi de kunne veldig lite om hundetrening, og IKKE hadde lydige hunder fra før av? ;) Underholdning og penger, hånd i hånd.

Du får ikke stødig innkalling på noen uker når du for det meste trener sammen med andre som nettopp har fått øynene opp for hundetrening (med unntak av noen instruktører av og til).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
    • Er hun ikke i den alderen? Jeg har noe liknende problemer selv, også 5 mnd. Bjeffet plutselig på en dame på bussholdeplassen i dag, uvisst av hvilken grunn. Heldigvis bare sosial bjeffing, som han gjør når han vil noe, men hun ble dessverre ukomfortabel, så måtte fortelle henne at det var vennlig kommunikasjon for å få oppmerksomhet, ikke noen trussel eller advarsel. De høres veldig annerledes ut og serveres mot "inntrengere" på "eget territorium". Kanskje sammenlignbart med hva din gjør? Fordi min er avlet for å vokte, så belønner jeg ham for å være flink gutt og gjøre jobben sin tilfredsstillende når han serverer advarselbjeff på fremmede "inntrengere". Hadde han truet og ikke latt seg avlede hadde jeg kjøpt profesjonell hjelp, men foreløpig er han tilfreds med å få respons på varselet og tar min vurdering av situasjonen som god fisk.  Kjenner du til begrepet sladretrening? 
    • Det er vanskelig å si uten å se hunden. Går dere på noe valpekurs? Isåfall er det et godt sted å spørre. Jeg tenker også at det er veldig viktig med god sosialisering med trygge hunder og folk, og på trygg avstand til "skumle" ting i ulike miljøer generelt, så ikke alt ukjent blir skummelt.
    • Hei! Har en 5 mnd gammel bc valp som knurrer og bjeffer på ting som kommer på avstand, samme om det er kjentsfolk eller fremmede.. hun syntes det er greit når de kommer nærme nok, da vil hun mer enn gjerne hilse og er fornøyd.   idag når faren min kom inn med caps knurret hun og bjeffet her inne, noe hun aldri har gjort før.. noe jeg bør gjøre for å forebygge? hun er dog lett å avbryte enkelte ganger, men mååå liksom bjeffe.. takk for alle svar
    • Jeg kaster lange blikk på Arrak sine jakker. Har brukt en 100-kroners Didriksons jakke fra Finn denne våren, og bra er det, for den har fått juling. Nå som hopping og biting og riving i klær ser ut til å være en ting i fortiden i nær fremtid.. Noen erfaringer med de?   Edit: advarer også mot Hööks sin jakke. Baklomma har rette kanter og er for smal. Lite plass og ting faller ut. Helt ok budsjettjakke, men har en råd til bedre, kjøp bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...