Gå til innhold
Hundesonen.no

Ryggvondt?


Kristina

Recommended Posts

Skrevet

Saga ble røntget (hoftene) ved 7 mnds alder fordi hu til tider halta og reagerte når jeg strakk bakbeinet hennes bakover.

Røntgenbildene var kjempe fine og veterinæren mente det var litt vekstverk.

Hun har fortsatt vondt når jeg strekker det ene bakbeina bakover, er det vekstverk ennå, eller kan det være ryggproblemer?

Hun har ikke halta siden a ble røntget.

Overdramatiserer jeg, eller har dere andre synspunkter?

Skrevet

Hm, kan godt være at du overdramatiserer- men det er vel bedre å være i forkant enn å bli overrasket :lol: Jeg vet ikke helt hva svaret her er fordi jeg aldri hadde noe slikt med Sofus da han var liten. Det eneste som slår meg er, kan du teknikkene med å strekke? Fordi jeg tror (men vet ikke altså) at man skal vite hva man gjør når en strekker en hund, hvis ikke kan det gjøre vondt. Men når det er sagt, tror kanskje du kunne sende Renate her inne en pm. Mener å tro at hun har endel god peil på slike ting?

Skrevet

Nei, jeg kan ikke strekke, sånn egentlig, jeg strekker de heller ikke til vanlig.

Det eneste jeg har gjort er å holde foran kneskåla mens jeg forsiktig har strekt beinet bakover (sånn at det er helt strukket), det skal ikke mye til før hun reagerer.

Hu reagerer ikke hvis jeg strekker andre bakfoten.

Jeg syns hun reagerte kraftig - pep skikkelig og trakk seg vekk.

Grunnen til at jeg strakk beinet var at jeg skulle sjekke om det fortsatt var vondt, ettersom hun har hatt vondt tidligere, og det har tydligvis ikke gått over.

Edit:

Jeg kan jo legge til, at hun ikke reagerer hvis jeg klemmer og kjenner på ryggen hennes.

Skrevet

Røntga dere bare hoftene eller knær og rygg? Hunden har jo tydeligvis vondt, men det er fryktelig vanskelig å si noe om det uten å ha sett den. Jeg er på min tredje hund med ryggvondt, men ingen av mine har reagert når jeg har strekt bakbeina.

Skrevet

Hun er jo enormt stor sånn jeg har forstått det, så det er jo ikke umulig at det er voksesmerter, som du sier..

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...