Gå til innhold
Hundesonen.no

Langline


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

vi bruker gjerne langline på hunder vi er usikker på om innkallingen sitter(sånn som småen f.eks.) og kommer nokk til å gjøre det på Astrix første gang han får løpe løs i skogen, siden vi ikke kjenner han så godt enda.

Har ikke hatt slike turer enda, men han klarer nå fint å holde seg i nærheten når han er løs her hjemme, da er det verre med Småen som løper til nærmeste lyd hun hører så hun får ikke gå løs her hjemme lengre, for hun løper ned mot barneskolen(ikkeat det er så farlig når det er kveld da, men det er jo litt verre når hun gjør det forde at hun hører inger der nede).

Skrevet

Jeg brukte en slags langlinje til og begynne med,for han brydde seg ræva om hvor jeg var, hørte ikke når jeg ropte heller, prøvde å gjemme meg, men d var ikke så intressant. var mer gøy å sitte å se irundt seg og høre alle lydene :D men om det har noe med at jeg begynte med det eller alderen det vet jeg ikke :? han er ganske flink nå da. hvis jeg er på steder der jeg er litt redd for han, har jeg en boks med noen godbiter i og rasler, da kommer han alltid!! mn vil ikke at han kommer bare når jeg har den heller.. men altså er ikke avhengig av langline, iallefall ikke ennå :( holder på å trene ennå da :D

Skrevet
Hva synes du om langline? Synes du det er et supert hjelpemiddel som du nesten er avhengig av eller greier du deg fint uten?

(Ps. Har jeg postet et slikt innlegg før? Var ikke helt sikker... :wink: )

Langline er et kjempeflott hjelpemiddel når man skal lære innkalling
Skrevet

Jeg skal nok prøve det. Om ikke flexi-line. I visse tilfeller må jo langline være helt utrolig klønete? :oops: Som for eks. i ulent trerreng med masse trær osv?

Skrevet

jeg bruker langline visst det er behov for det. Men jeg begynner å øve innkalling ganske tidlig så dei tre siste hundene mine har jeg ikke hatt behov for line.

Skrevet
Jeg skal nok prøve det. Om ikke flexi-line. I visse tilfeller må jo langline være helt utrolig klønete?  :oops:  Som for eks. i ulent trerreng med masse trær osv?

det finnes ikke noe klønete ute i terenget om du har en line som ikke henger seg fast i trær og røtter og slikt(det har vi).

når vi bruker langline så bruker vi sele på hunden så den slipper å snuble i den(siden den da ikke henger ned i fra halsbåndet). :wink:

Skrevet

Jeg føler jeg har bedre kontroll over henne når jeg bruker langline når vi er på tur i skogen f.eks. hun får løpe som hun vil men samtidig har jeg kontroll... Vil ikke fortsatte sånn hele tiden, skal kutte den ut etterhvert som jeg føler jeg har bedre kontroll på henne... Men jeg ser på det som et godt hjelpemiddel, selv om det fint går å lære uten langline også, men jeg tror det blir enklere for meg med... :lol:

Skrevet
Jeg skal nok prøve det. Om ikke flexi-line. I visse tilfeller må jo langline være helt utrolig klønete? :oops: Som for eks. i ulent trerreng med masse trær osv?

Om du går til fjells og ikke stopper opp og surrer rundt selv så henger den fint bak der den :wink: Jeg har vært på tur med 4-6 hunder på en gang, alle med langline, gikk veldig bra det :lol: Langline er veldig bra, bruker det mye her.

Skrevet

Bruker langline når vi er i skogen. Fram til vi får en ordentlig sikker innkalling vil jeg bruke det så Tinka kan få føle seg fri samtidig som jeg har mulighet til å stoppe henne om hun skulle springe for å hilse på noen. Og det er ingen problemer med at langlina setter seg fast - hvis den er glatt glir den bare pent og pyntelig rundt lyng, busker og kratt uten problemer. Jeg kjøpte et tau til 35 kroner på IKEA og satte på krok selv. Mye billigere, men fungerer like bra som hvilken som helst annen langline. Dessuten er den knæsj blå så jeg ser den i skogen.

Skrevet

Langline er smart på hunden man ikke har kontroll på :lol:

Jeg tror jeg har døve hunder jeg :? Nena pleier å gå løs, Oscar går i langline men hører på meg, men kan stikke og siden han har så pubertetsfakter føler jeg det er mest ansvarlig å ha han i langline så han kan være løs men at jeg samtdig har en viss kontroll på han, i dag måtte Nena også gå i langline fordi hu er i første pubertetsperiode og er blitt kronisk døv :)

Skrevet

:):) Er ikke alltid like lett med liten hund ;)

Hehe, nei.. Hvis den setter seg under en stein eller noe, så sitter hun fast :P Og hun må jo virkelig dra for å få med seg den langlina! Skikkelig trekkhund altså ;)

Skrevet

Har aldri brukt langline... Da Aro var valp brukte vi ikke bånd på han i det hele tatt.(utenom når vi gikk på traffikerte veier, men det prøvde vi å holde oss borte fra) Tror dette har før til at han holder seg i nærheten, og er god på innkalling...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...