Gå til innhold
Hundesonen.no

Marsvinfôr - bra?


Miss-Pernille

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har alltid brukt Sluis marsvinblanding, har nå kjøpt Gnagergodt ''sunn müsliblanding'' fra FK, er den bra?

Jeg blander den inn med Sluis til jeg er ferdig med Sluis så går jeg KANSKJE bare på Gnagergodt. :D

Hva fôrer dere med?

  • 3 weeks later...
Skrevet

Til fôr bruker eg smart-gnagerblanding. Den liker marsvinet mitt ganske godt. Blei anbefalt den av oppdrettaren. Det er ikke så mye utvalg på denne lille plassen eg bur, uten dyrebutikk.

;)

Skrevet
Til fôr bruker eg smart-gnagerblanding. Den liker marsvinet mitt ganske godt. Blei anbefalt den av oppdrettaren. Det er ikke så mye utvalg på denne lille plassen eg bur, uten dyrebutikk.

:icon_redface:

disse såkalte gnagerblandingene er ikke det beste du kan gi til marsvinet ditt. det er ikke ernærnigsmessig riktig har jeg hørt, bare søk litt rundt så vill du finne mer info om det. du sier at det ikke er noen dyrebutikk der du bor men hva med FK?

  • 2 months later...
Skrevet

Jeg bruker bare Oxbow Cavy Cuisine som hovedfôr. Det er en pellets basert på timoteihøy, og som er riktig satt sammen for marsvin. Blandinger beregnet for alle slags gnagere er helt feil for marsvin, som har svært spesielle ernæringsbehov. De har også et oppvekstfôr for marsvin i vekst.

Høy av god kvalitet (timotei!) er hovedfôret. Dertil gir man grønnsaker (ikke issalat - det har ingen særlig næringsverdi) og litt frukt (frukt bare i begrensede mengder). Ca en kopp grønnsaker hver dag. Høy skal de ha så mye de vil av hele tiden. Jeg lar mitt gjenlevende marsvin ha fri tilgang til pellets hele dagen.

Det er ikke lett å finne et godt pelletsfôr til marsvin i Norge. Jeg kjøper Oxbow hos veterinær. Alt for mange marsvinfôr har frø i seg, som marsvin ikke skal ha.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor ofte blir det valper sånn ca. Etter hver parring? Skjønner det er umulig å vite men sånn ca.    Vet at det ofte går tom også.
    • Så fin hun er gratulerer! Moro med sjelden rase. Har kun truffet 1 her i Trondheim jeg. 
    • Fosterfugler har jo navn, og *hvis* jeg skulle ende opp med egne ville det nok enten blitt en foster som blir værende, eller uansett adoptert. Men det er denne avveiningen med å kunne reise bort mens jeg fortsatt er i stand til det da.
    • Ja, til fosterhjem!! Er alltid behov for det. Du er jo allerede i gang med læring ser jeg😄 Har du tenkt navn ennå...😜
    • Haha, det blir nok meget lavterskel. Jeg vil jo helst ha pelsdyr, men selv kaniner eller hamster er for krevende (og jeg vil ha noe som er våken om dagen). En stor utfordring blir også dette med reising, selv om vi per i dag har en dyrepleier som leier i kjelleren vi kan spørre om hjelp. Mest aktuelt er kanskje å være fosterhjem for fugleteamet.no, da kan jeg reise bort om vinteren og ha fugler om sommeren.  Men ja, de er følsomme og intelligente dyr, som også krever sitt. Plass, og helst frivflyvning (inne), og så er det tusen ting man må være forsiktig med. Pyrolyse og teflon er frarådet i hjem med fugl, for eksempel. Selv mistenker jeg det er litt forskjell på en ettromsleilighet i en blokk og en stor enebolig med god ventilasjon, men forsiktig må man jo uansett være. Jeg har allerede lært at de vanlige frøblandingene som selges til fugl er "fast food" og at de egentlig skal ha pellets som er laget av insekter, mineraler osv. Og noen dager tenker jeg at jeg orker ikke mer ansvar for dyr. Jeg har hage, om jeg ikke orker å stelle den og noen planter dør er det ingen krise. Dyr er det verre med.  Vi får jo låne litt iblant også. Jeg skal heldigvis passe kanarifugl en måned til, så får vi se hvor lei jeg er etter det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...