Gå til innhold
Hundesonen.no

Guppy-yngel


Maria

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har ca. 20 stk. guppy-yngel i en 22 liter, og lurer egentlig på om plassen er for liten? Høres det veldig lite ut, eller kan jeg fortsette å ha alle i dette karet en stund til? Når skal jeg eventuelt flytte dem?

Yngelen er ca. 2 uker gammel, så de er ikke veldig store ennå. De går i dette karet alene, og det ser ikke ut til at de har det trangt om plassen foreløpig.

Og et spm. til. Når kan jeg regne med å kunne kjønnsbestemme dem? Foreløpig ser alle ganske så like ut. Det ser forøvrig ut som at de alle fleste har arvet fargen til moren sin, sort hale. :yawn:

Skrevet

Om jeg ikke husker veldig feil (noe som godt kan være jeg gjør) så var det noe med en tommel finger regel om 1 liter vann pr fisk eller noe sånt... Husker ikke helt. Noen akvarie mestere kommer sikkert snart og svarer :yawn:

Men kjønnsforskjellen burde vell vise seg om ikke så lenge om jeg ikke husker feil. Kanskje 1 til 2 uker til.

Hannene er mer fargerikere og har lengre hale en hunnene.

Slik ser som oftest hunn guppyene ut:

MBStoreGuppy050101.jpg

Skrevet

Som rent oppforingskar kan det nok gå en bitteliten stund til men det mest optimale er om du har muligheten til å gi de større plass - ikke bare for at guppyen trenger større kar men og fordi oppforing av yngel medfører masse, masse avfall og forrester som igjen gjør det vanskelig å opprettholde et rent og stabilt miljø for yngelen.

Det krever ofte og små vannbytter med mye slamsuging i et oppforingskar.

Kjønnet ser du best ved å se etter hannens gonopodium. Kan hende det er litt tidlig enda å se den.

Skrevet

Takk for svar, begge to.. :yawn:

Jeg merker at det er mye avfall i yngelakvariet, helt klart!

Har slamsugd ganske ofte, så jeg passer på at det ikke blir for mye skitt.

Når det gjelder de små så ser de forsåvidt helt like ut ennå, så jeg får nok vente litt til med å gjette kjønn.

Men et spm.. En av de små er misdannet i formen (har en svakt v-formet kropp). Hva skal jeg gjøre med denne? Den spiser og er ellers lik de andre. Burde jeg ta den ut/ta livet av den, eller skal jeg bare la den være?

Skrevet

Vis den svømmer fint også og ikke ser ut til å lide så tror jeg nok den kan klare seg fint. Bare pass på at den ikke får komme sammen med noen av det andre kjønn så du får flere slike...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...