Gå til innhold
Hundesonen.no

Bein fra rein


xeena

Recommended Posts

Skrevet

jeg spør rett ut kan min valp få gnage på ett bein fra rein, margebein som er tykt og med masse godsaker på. ER ikke saltet eller krydret, kun kokt i vann. Er så tykke og store at hun umulig kan splintre dem! Var liksom bare tenkt som slitetennergnaging :rolleyes:

Har hørt dem kun skal ha okseknoker selvsagt :closedeyes:

Skrevet

Så lenge det er varmebehandlet, dvs. i dette tilfellet kokt, ville jeg vært svær t forsiktig med å gi hunden det dersom jeg ikke med 100 % sikkerhet visste at den ikke ville klare å splintre/dele det.

Hadde benet vært rått hadde jeg gitt hunden det uten tvil (med forbehold om at det ikke er et vektbærende og hult ben).

Skrevet
Så lenge det er varmebehandlet, dvs. i dette tilfellet kokt, ville jeg vært svær t forsiktig med å gi hunden det dersom jeg ikke med 100 % sikkerhet visste at den ikke ville klare å splintre/dele det.

Hadde benet vært rått hadde jeg gitt hunden det uten tvil (med forbehold om at det ikke er et vektbærende og hult ben).

Hun fikk det og gnagde villig vekk alt som var å oppdrive av kjøttrester på det, fulgte nøye med og tok det fra henne etter en stund (var ikke enig at jeg tok det, men jeg er sjefen, så gang nr to var hun villig til å slippe det) Egentlig feil å si at det var kokt, kun varmet i vann i steikovn.

Var egentlig bare bitetrening i det, så nå er beinet kastet og hun fikk bite på det i steden for alt annet hun finner :rolleyes:

Skrevet

Neste gang gir du det rått. :whistle:

Men følg alikevel med. Margbein er så harde at selve beinet skal de ikke få i seg. Får du tilgang på rå bein som ikke er vektbærende kan du gi henne hele sulamitten.

Skrevet
Neste gang gir du det rått. :D

Men følg alikevel med. Margbein er så harde at selve beinet skal de ikke få i seg. Får du tilgang på rå bein som ikke er vektbærende kan du gi henne hele sulamitten.

Så det behøver ikke være okseknoker?

Ble jo ikke rått da vennen først måte fjerne det han skulle ha :whistle: Og ja fulgte nøye med

Skrevet
Så det behøver ikke være okseknoker?

Slettes ikke. :D Knoker er bra underholdning for hoinnskinnan det. Mye fin brusk på de er det og. Jeg kan ikke komme på det dyr jeg ikke ville gitt rått kjøtt og bein fra. Men han får bare spise de beina som ikke er vektbærende.

Jeg kan ikke gi knoker og vektbærende bein, selv bare for gnaging. Kjøter'n svelger det helt han. Så da får'n hele frosne høner og annet godsnacks i stedet.

Ble jo ikke rått da vennen først måte fjerne det han skulle ha :whistle: Og ja fulgte nøye med

Og neste gang kan du jo be vennen fjerne det han skal ha før det kokes/stekes? :D

Skrevet

Takk skal du ha for svar, er ikke så ofte det fins sånne godsaker her i hus, men tviler jeg får han til å fjerne det før dt skal i ovnen :whistle:

Hun er så lita enda at hun aldri i verden ville klart å sluke det, men hadde jeg fortalt til bestefaren til ungene hva jeg hadde gjort, hadde jeg fått kjeft :D

Skrevet
Hvis du koker det i vann så du får vekk bakterier og andre stoffer så kan det nok gå bra...

Nei, nei, nei! Ben må ikke varmebehandles i det hele tatt - det er da de blir farlige pga. at molekylstrukturen endres slik at de blir hardere og de vil da og splintre seg. Alle bein som gis til hund må være 100% RÅ.

Skrevet
Hvis du koker det i vann så du får vekk bakterier og andre stoffer så kan det nok gå bra...

Bakterier har vi alle godt av å få i oss.

Og som colliegirl skrev, alle bein man gir til hund skal være rå. Uansett hvilket dyr det kommer fra.

Skrevet

Jeg har fire mynder liggende strødd utover på stue og kjøkken, gnagende på hver sin rå griselabb. Disse labbene har de jobbet med i over et døgn nå, og det er utvilsomt blitt tilført mye ekle bakterier og fælt grums. Vi mennesker ville sannsynligvis blitt sprekksjuke om vi hadde gitt oss til å gnage på noe sånt, men hunder er åtseletere fra naturens side. De er i løpet av hundretusenvis av år tilpasset en diett som i stor grad består av ekkelt, slimete, surt, bedervet kjøtt fra åtsler. Av den grunn har hunder en magesyre som er omtrent 100% ren syre. Bakteriene og uhumskhetene får en brå og voldsom død i den sterke magesyra, og hundene forblir totalt uberørt av alt det ekle som vi mennesker ville fått sprutdiaré og katapult-oppkast av... :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...