Gå til innhold
Hundesonen.no

Shakil er forsvunnet... funnet!


tm100021

Recommended Posts

Skrevet

Shakil har blitt borte... hoppe over gjerdet etter å ha sett noe vilt, og har vært borte siden 14.30... Vi har lettet og lettet... Men ingen ting... Sporene er borte nå(skog...) og, og det begynner å bli mørkt.. ikke et spor... Kontaktet politi, og lokal radio.. Jeg er så redd nå :s

Skrevet

Alt stod bra til med han, han hadde løpt i to mil... Han surret rundt i veien, og heldigvis var det en dame som brukte all sin makt på å få tak i han... Han ble kjørt til Falcken, og ble kjempe glad for å bli hentet... Han har enda ikke kommet hjem hit!

Skrevet

Å herreguuud så skummelt! Noe kunne jo ha skjedd med han. Så utrolig bra at alt gikk bra. Blir godt når han kommer hjem nå da! Gi han en STOR nuss på nesa fra meg:)

Skrevet

Eh, dette gikk jeg glipp av igår.. ser at det ikke alltid lønner seg å bare dille på "akkurat nå" :D

Men supert at han kom til rette igjen Lill!

Skrevet

Så utrolig flott han ble funnet såpass raskt frisk og rask :D! Føles kanskje ikke så raskt for deg/dere, men bra at han ikke rotet seg enda mer bort :D Er glad jeg aldri har opplevd det, og satser på jeg aldri gjør det heller! *bank i bordet*

Skrevet

Der var du heldig! Har nok blitt noen hunder av denne rasegruppens skjebne det, å hoppe over gjerder som later til å være høye nok - de er jo "gale kenguruer" når det først er noe spennende på utsiden, selv om de aldri har giddet før.

Det er bra det finnes folk som gjør en innsats for å fange andres hunder - nok av dem som ikke engasjerer seg. Jeg hadde en hund som ble skremt og stakk en gang, der en kar virkelig gjorde en sterk innsats, og det glemmer vi aldri; husker det fremdeles - og derfor prøver jeg også å plukke opp rømlinger der jeg kan (selv om jeg altså har vært borti eiere som sier "bare slepp'n du, han finner veien hjem sjøl" - right, i nattemørket, langs en bilvei).

Du får sende juleblomster til damen, og ta det som en fantastisk julepresang på forskudd :)

Skrevet

Har allerede sendt en stor blomstebukett og konfekt... Jeg er så utrolig glad at alt endte bra, har hørt om mange med mynder som ender sitt liv på veien... Jeg har selv hatt ei lita ei som har det... Det var så godt å ha han i sofaen igår kveld!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...