Gå til innhold
Hundesonen.no

Østliekurs sommeren 2008


Marthe

Recommended Posts

Skrevet

Hva skal dere ta? Vurderer å melde meg på, da jeg ikke kom med på et annet kurs jeg hadde lyst til å gå (ag).. Har dere vært der før? er det gode kurs (tviler ikke, men morro å vite)?

Skrevet
Hva skal dere ta? Vurderer å melde meg på, da jeg ikke kom med på et annet kurs jeg hadde lyst til å gå (ag).. Har dere vært der før? er det gode kurs (tviler ikke, men morro å vite)?

Jeg har meldt på i uke 26 (rundering med Extra) :blink: Jeg har ikke vært der før, men har hørt mye positivt :P

Hvor og når er det? Link? :P

http://www.ostlie-hundesenter.no/ :P

  • 2 weeks later...
Skrevet
Hva skal dere ta? Vurderer å melde meg på, da jeg ikke kom med på et annet kurs jeg hadde lyst til å gå (ag).. Har dere vært der før? er det gode kurs (tviler ikke, men morro å vite)?

JA, det er gode kurs!!! Å komme på kurs der var som å komme hjem ^_^ . Fantastiske folk, med en utrolig bred erfaring.

Ikke no wannabe for å si det sånn :icon_fun:

  • 2 weeks later...
Skrevet

jegvil jegvil :yawn: men vet ikke hva jeg skal melde meg på i. har en liten plan om og starte noe bruks men HVA det har jeg ikke peiling på, vil få et godkjent resultet sont at jeg kan starte i bruksklasser på utstilling men vet ikke hva jeg trenger <_<

Skrevet

Jeg har kjempelyst til å gå mentalkunnskapskurset og sporkurset, men det blir ørlitegranne for dyrt for meg akkurat nå dessverre.. Så kjempespennende ut med mentalkunnskap syns jeg!

jegvil jegvil :yawn: men vet ikke hva jeg skal melde meg på i. har en liten plan om og starte noe bruks men HVA det har jeg ikke peiling på, vil få et godkjent resultet sont at jeg kan starte i bruksklasser på utstilling men vet ikke hva jeg trenger <_<

For å stille flat'en din i bruksklassen på utstilling så må du ha minimum 3. premie på jaktrprøve for retrievere.

Skrevet
Hvilken uke er det du skal? Det er nok lurt å melde seg på snart :yawn:

Planen var å ta et av sporkursukene men nå ser det ut til at jeg må flytte på våren så da sier nok penepungen nei desverre.

Får heller prøve å høste godene av det instruktørene i klubben lærer der. De trener hos han annenhver uke og går MASSE kurs der + at de er figuranter etc. for han.

Testet en av mine der i høst kan virkelig på det sterkeste anbefale han og de andre der.

Skrevet

Jeg har tenkt å melde meg på, men hva gjør vi som har to hunder? Er det dobbel kursavgift?

Har sendt dem mail for noen uker siden, men ikke fått svar enda.

Skrevet
Jeg har tenkt å melde meg på, men hva gjør vi som har to hunder? Er det dobbel kursavgift?

Har sendt dem mail for noen uker siden, men ikke fått svar enda.

Jeg ville ha ringt ;) Du bør melde på fort ;)

Skrevet

hm okay da trenger jeg jaktprøve for retriever ;) . . hehe

men hva annbefaler dere og trene til noen som ikke hvet hva de vill men har veldig lyst og prøve noe som ikke krever ALT for mye utstyr(blod ol.) da jeg ikke har muligheten og reise og hadde vært kjekt og ha treningsmulighetene tilgjenngelig :rolleyes:

Skrevet
Testet en av mine der i høst kan virkelig på det sterkeste anbefale han og de andre der.

Jeg vil heller anbefale folk å ta en offisiell mentaltest (K-test, MH, FA). En test hos Østlie koster kr. 1000,- (om han ikke har lagt på prisen), mens andre tester koster mellom 200-400 kroner. Og den individuelle bedømmingen får du også ved en vanlig, offisiell test.

Skrevet
hm okay da trenger jeg jaktprøve for retriever :D . . hehe

men hva annbefaler dere og trene til noen som ikke hvet hva de vill men har veldig lyst og prøve noe som ikke krever ALT for mye utstyr(blod ol.) da jeg ikke har muligheten og reise og hadde vært kjekt og ha treningsmulighetene tilgjenngelig :rolleyes:

Bruksspor! Du trenger ikke andre mennesker, du trenger ikke blod og du trenger ikke øde skog. I grunnen kan du godt legge sporet rett utenfor døra. :D

Skrevet
Bruksspor! Du trenger ikke andre mennesker, du trenger ikke blod og du trenger ikke øde skog. I grunnen kan du godt legge sporet rett utenfor døra. :)

Nå er vel strengt tatt blodspor også et bruksspor... :rolleyes: Definisjonen av en brukshund er ikke bare rottweiler eller schäfer som trener spor og rundering i skogen.. En jakthund, førerhund, narkohund osv er også brukshunder...

Spørsmålet er om du har noe mål med treningen. Er det kun for å syselsette hunden, er det greit nok å gå noen selvgåtte spor. Skal du konkurrere eller drive annen bruksrelatert sport, ville jeg unngått å gå egne spor i særlig grad. Du opplever ofte at hundene går veldig bra de sporene du selv har lagt, nettopp fordi de er nysgjerrig på hva du har gjort der ute.

Da er det heller bedre å lære hunden å bli nysgjerrig på andres spor og få full uttelling på de funn - både av gjenstander og figuranter i sporet først - og deretter - når hunden viser sporforståelse - gå inn og gå et og annet spor selv. Jeg har holdt på med spor i 18 år, og mine hunder har veldig sjelden gått spor som jeg har lagt.

Skrevet

takk for svar. Har veldig lyst og konkurere jah :rolleyes: men jeg er ikke sikker på om pengene strekker til på dette kurset så jeg venter heller 1-2 mnd og ser om det er noe plasser igjen og da har jeg kanskje fått litt mer peiling på hva innen bruks jeg vil drive med

  • 4 weeks later...
Skrevet

Jeg vurderer sterkt å dra i uke 28 med rundering, men jeg vet ikke om pengene strekker til så jeg må se hva det blir til.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...