Gå til innhold
Hundesonen.no

Norske kyr


Taz

Recommended Posts

Skrevet

Så nettopp på nyhetene..

"Norske kyr i norge har det bra, nå avles mange kyr frem for å bli reservedeler for mennesker. Og de brukes i mangen medisinske forsøk osv"

Ehh.. Ka ****??!

Har kyrne det bra då eller?!

Eg hadde ikke akkurat blitt glad for å blitt avla frem for å ver reservedelen til någen, hvis dei foreks trengte ein hjerte, nyra. u name it.

Skrevet
Så nettopp på nyhetene..

"Norske kyr i norge har det bra, nå avles mange kyr frem for å bli reservedeler for mennesker. Og de brukes i mangen medisinske forsøk osv"

Ehh.. Ka ****??!

Har kyrne det bra då eller?!  

Eg hadde ikke akkurat blitt glad for å blitt avla frem for å ver reservedelen til någen, hvis dei foreks trengte ein hjerte, nyra. u name it.

:)

Nei, hadde ikkje blitt så veldig glad hvis den einaste grunnen ta at eg va her i verden va fordi eg sko brukast te reservedeler :P

Skrevet

:)

Nei, hadde ikkje blitt så veldig glad hvis den einaste grunnen ta at eg va her i verden va fordi eg sko brukast te reservedeler :P

Akkurat.. :P

Skrevet
De bruker f.eks hjertehinner i diverse operasjoner..

Ja, men for at de ska få tak i den hjertehinnen så må de drepa kua.

Alså jeg syns det var helt idiotisk å si at norske kyr har det bra, pga at de avles frem til å bli reservedeler til mennesker.

Skrevet
Så nettopp på nyhetene..

"Norske kyr i norge har det bra, nå avles mange kyr frem for å bli reservedeler for mennesker. Og de brukes i mangen medisinske forsøk osv"

Ehh.. Ka ****??!

Har kyrne det bra då eller?!  

Eg hadde ikke akkurat blitt glad for å blitt avla frem for å ver reservedelen til någen, hvis dei foreks trengte ein hjerte, nyra. u name it.

ja jøss det hørtes jo"kjempebra ut" det da :?

Skrevet
Men poenget er at kyrne lever et godt liv og har det bra helt til de ender opp som biff eller reservedel eller sko.

De lever ikke så mye annerledes enn sånn så melkekyr lever.

Syns alikvel det var tåpelig sagt..

Dumme, dumme folk..

(ikke du alså.. :) )

Noen som har sett det The Island?

Jeg hadde ikke blitt glad om jeg ble avla frem for å være reservedeler til mennesker, uanz hvor godt jeg hadde hatt det før jeg ble drept. :P

Skrevet

nei skjønner det. Men kyrne vet ikke at de skal blir reservedeler eller biff eller sko. Så det hadde vært annerledes om de visste det. Som feks. du, hvis du hadde visst det. Da hadde det jo ikke spilt noen rolle hvor godt du hadde levd :) (som du sa)

Skrevet
nei skjønner det. Men kyrne vet ikke at de skal blir reservedeler eller biff eller sko. Så det hadde vært annerledes om de visste det. Som feks. du, hvis du hadde visst det. Da hadde det jo ikke spilt noen rolle hvor godt du hadde levd :)  (som du sa)

Også liker jeg ikke måten de blir slakta på..

"I november 2003 ble flere norske slakterier kontrollert av EFTAs overvåkningsorgan ESA. Rapporten etter kontrollene ble offentliggjort 19. april 2004 og påpeker mange tilfeller av grov dyremishandling i forbindelse med slakting og dyretransport"

Skrevet

I) Behandling av dyr på slakteri

1.Husdyr måtte vente i slakteriet hele natten på å bli slaktet (på tross av at reglene krever at slakting skal skje straks).

2.Slakteriene manglet muligheter til å gi vann og fôr til kyllinger, høns og kalkuner. Husdyr var uten fôr og vann i over 18 timer av gangen. Storvokste kyr og okser hadde ikke tilstrekkelig plass til å klare å ete (på tross av at reglene krever at dyr skal få fôr og vann i tilfeller der de må vente på å bli slaktet).

3.Kasser med kyllinger og høner ble trukket over golvet slik at fuglenes føtter risikerte å bli knust.

4.Perforerte kasser med kyllinger og høner sto stablet i blodvann fra slaktingen, slik at fuglene ble liggende våte og tilskitnet

5.Slakteri manglet muligheten til å melke kyr (på tross av at reglene krever at lakterende kyr skal melkes minst hver 12. time).

6.Griser ble blandet sammen i binger uten hensyn til alder og kjønn, noe som lett medfører slåsskamper (og derfor er forbudt).

7.Kuer og okser ble bedøvet med slagbolt (bolt som slås inn i hjerneskallen) uten at de var fastspent, noe som medfører stor risiko for feil (og derfor er forbudt).

8.Griser ble bedøvet med elektroder mot hodet uten at de var fastspent, noe som medfører stor risiko for feil (og derfor er forbudt). Én gris fikk f.eks. påsatt elektroden rett i øyet.

9.Griser ble jaget og fanget ved hjelp av elektriske sjokk fra elektrodene som egentlig kun skal benyttes til bedøvning. Dyrene løp fritt omkring i et rom på ca. 12 kvm. Etter først å ha fått elektrisk støt når de ble fanget av slakteriarbeideren, ble de utsatt for gjentatte elektriske sjokk for å bli bedøvet.

10.

Griser som ble heist opp etter ett bakbein og deretter fikk skåret opp halsen for å blø seg i hjel, viste fremdeles tegn på bevissthet (på tross av at reglene krever at dyrene skal være bedøvet).

11.Slakteriarbeideren som skulle kontrollere om dyrene var bevisste før avblødning og skolding, var opptatt med andre oppgaver.

12. Ved slakting av pattedyr gikk det lenger tid mellom bedøvning og avblødning enn tillatt, noe som øker risikoen for at dyret våkner fra bedøvelsen under slaktebehandlingen.

13.Slaktebehandling ble igangsatt på kuer og okser før det var gått 30 sekunder etter at halspulsvenene var skåret over. Dette er forbudt, fordi det øker sjansen for at dyrene gjenvinner bevisstheten under slaktebehandlingen.

Skrevet

Tidligere avdekket dyremishandling i norske slakterier:

Skolding av levende dyr, brutal håndtering og manglende kontroll er ikke noe nytt. Norske slakterier har i løpet av de siste årene blitt tatt i omfattende lovbrudd.

1. Griser skoldet levende ved fellesslakteriet i Tønsberg.

2. I 2001 avslørte Dyrevernalliansen at ca. 1000 kyllinger daglig risikerte å bli skoldet levende ved Priors slakterier.

3. Bl.a. ble sauer stallet opp over natten uten mulighet til å drikke, og griser ble jaget inn i gasskammeret med elektriske støt

Skrevet

Ja det er veldig syns at det skjer dyremishandlig. MEN dette skal ikke skje. Det er strenge regler for transport og slakterier her i Norge. Vet ikke hvor du har fått denne opplysningen fra, om det er fra dyrevernsoranisasjon, for flere slike organisasjoner har en tendens å overdriver noe desverre i mange slike situasjoner. Jeg har jobbet med kyr og vært innenfor transport og slakt av dyr. Jeg har et helt annet bilde på dette. Man har en dyreverns lov som må følges og hvis ikke kan dette være straffbart. Så de tilfellene du har nevnt så hører dette ikke hjemme noen steds, og jeg antar at dette blir gjort noe med isåfall. Men vanlige tendenser er gode her til lands. Fra dyrehold og til biff. (for å si det sånn.) :)

Skrevet

Ja, vet en del dyrevernsorginasjoner har en tendens til å overdrive.

Men nå syns jeg ikke dette er overdrivelse..

Det skjer faktisk noen steder..

De har ikke kontroll over alt..

De har nevnt noen ganger på nyhetene også om det med transport..

Skrevet

Det har blitt store endringer i transporten nå. Ja det er fælt at det kan forekomme mishandling visse steder, men man må ikke la dette gjøre at folk forbinder slakterier, transport og dyrehold som noe negativt, for det er ikke det. Jeg leser ikke artikkler om dette fra slike organisasjoner, for jeg blir ofte provosert av det dem skriver. For jeg føler de setter hele systemet i dårlig lys. Det som kommer på nyhetene er en annen sak. Og jeg syns det er rart at de rapporterer slike groteske ting, uten at man hører om det noen andre steder, verken i aviser eller nyheter.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...