Gå til innhold
Hundesonen.no

Lemplighetstest


mowgli

Recommended Posts

I går var jeg hos http://www.ostlie-hundesenter.no/og tok en lemplighetstest på Tayron (King York Eagle Black), en MH-beskrivelse av hund og fører. Vi endte opp med å få kallenavnet Hønemor og Pingla - hahaha!

Testen viste at Tayron var veik, uten mot, forsvar og jakt som reagerer irrasjonelt men uten å gjøre noe dumt.

På den positive siden er han nervesterk, har godt minnesbilde, er skuddfast og har rask avreagering.

Det var kjempespennende og gøy å gå en slik test og den sa MYE om både hunden og meg - virkelig noe å anbefale!

Testskjemaet vil bli lagt ut på hjemmesiden vår forhåpentligvis i løpet av kvelden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

å! Det hørtes spennende ut.. Hva må egentlig hunden kunne for å ta en sånn test? Og hvor gammel bør den være? Og hva må fører kunne :lol:

Ja det var kjempespennende!

Hverken hund eller føre skal/må kunne noen ting som helst. Hunden skal være seg selv uten å være bundet av kommando.

Det er anbefalt å teste når hunden er mellom 12 og 18 mnd.

Var du på en MH eller var du på noe annet? :unsure: Skjønte ikke helt hva du mente, men sikkert morsomt for deg! Forklar, forklar! :P

Blir nesten som en MH, men istedet for tall, bestått og ikke bestått gir denne testen en beskrivelse av hundens reaksjon og oppførsel i hver enkelt og mellom testmomentene. Samtidig får du tilbakemelding på deg seg som fører - veldig, veldig lærerikt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette hørtes sinnsykt spennende ut! Men hvorfor så "knapp" anbefalt alder? Sofus er jo godt over det der nå, 2,5 år liksom:P Men hvis det hadde latt seg gjøre, så tror jeg at vi hadde meldt oss på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette hørtes sinnsykt spennende ut! Men hvorfor så "knapp" anbefalt alder? Sofus er jo godt over det der nå, 2,5 år liksom:P Men hvis det hadde latt seg gjøre, så tror jeg at vi hadde meldt oss på.

Det er for å se tydligere hva som naturlig bor i hunden, dvs. at hunden viser sitt sanne jeg. Ved høyere alder kan jo en del adferder eller reaksjoner være mer eller mindre stadfestet ved læring.

Men det er jo absolutt ikke noe som taler i mot å teste en eldre hund - min er 3,5 år han.

Hva får man egentlig ut av sånne tester? Er det mest hvis man planlegger å bruke hunden i avl?

Selvfølgelig er det absolutt ett nyttig verktøy mtp. avl, men man drar meget godt nytte av det i andre sammenhenger også. F.eks. hva hunden egner seg best til, kartlegging av hvorfor hunden er som den er, hvilken type trening hunden er best egnet til, hvilken type trening skal til for å rette opp uønsked adferd eller få bedre frem egenskaper som ligger i hunden etc., etc.

I mitt tilfelle testet jeg han fordi jeg rett og slett ikke forsto hvorfor han er så engstelig, usikker, "nevrotisk", til tider slitsom og meget ukonsentrert - rett og slett en usikker og stresset hund i mine øyne.

Men denne testen viste at han IKKE er slik jeg trodde han var, men at det manglende motet spillte meg et puss som gjorde at jeg ubevisst bygde oppunder ting han fant litt skummelt og derfor viste han en irrasjonell adferd i enkelte situasjoner. I tillegg er han en meget førermyk hund som visste hvordan han skulle få oppmerksomhet av meg - uansett som det skummle var reelt eller ikke.

Testen sier faktisk like mye om føreren som hunden og er absolutt nyttig!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva får man egentlig ut av sånne tester? Er det mest hvis man planlegger å bruke hunden i avl?

Jeg kan bare snakke for meg selv: jeg tok MH på min hund (en rase det er noe uvanlig å teste her i landet) fordi jeg synes det var interessant å se hva hun gjorde, måle henne opp mot hva springere i Sverige har gjort, og å få vite litt mer om atferd, både hennes og de andre hundene som var med.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Så lenge du har en registrert hund kan man ta en slik MH- test (eller Karakter-test som er en light variant av mentaltest eller en Funksjonsanalyse) og betale en langt lavere sum OG få et offisielt resultat på hunden din fra en utdannet og godkjent mentaltest dommer, om du gjør det gjennom en hundeklubb som arrangerer tester, dette står på terminlista til NKK.

For all del, dra gjerne til Østlie om man har ett problem, men for å få noen svar mtp avl vil jeg anbefale en offisiell test.

(Ikke ment som svar til trådstarter, men som ett generellt innlegg i debatten.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

gråtass, om man vil gjøre det for å finne ut mer om hunden og hva man bør gjøre i forhold til et problem for eksempel, og ikke er interesert i avl biten, hvor lønner det seg å gjøre det da? Er det akkurat samme type test/analyse som blir gjort om hundeklubber arrangerer testen? Kan så lite om det her...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass
gråtass, om man vil gjøre det for å finne ut mer om hunden og hva man bør gjøre i forhold til et problem for eksempel, og ikke er interesert i avl biten, hvor lønner det seg å gjøre det da? Er det akkurat samme type test/analyse som blir gjort om hundeklubber arrangerer testen? Kan så lite om det her...

Personlig så mener jeg at man skal teste offesiellt alltid. Jeg liker dårlig at enkelte som faktisk ikke engang er utdannet til testdommere skal ta seg himmelgodt betalt for noe som i utgangspunktet ikke er verd mer enn papiret det er skrevet på.. Men det er nå min mening. Tester du en hund får du et resultat som sier noe om din hund den dagen i de situasjonene, dette kan du som eier vektlegge og evt få hjelp til å trene hunden av en god instruktør, om du skulle ha noen problemer. Det kan være greit å se endel mentaltester, lese om dem på NKK sine sider for å få mer kunnskap om hva som skjer.

Du kan sende meg en PM om det er noe som er uklart eller om du lurer på noe mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært med på noen FA med egne hunder, som ikke har vært verdt mye - ut fra hva dommerne "mente" om hunden i kommentarene sine etterpå. Særlig den ene hunden, som jeg testet offisielt to ganger, ble karakterisert på to veldig forskjellige måter... vanskelig rase for dem som var vant til standard brukshund tydeligvis - og da dro jeg til Karsten Karlsen, som også hadde bakgrunn fra Forsvarets Hundeskole, og fikk ham til å se på hunden og fikk noen veldig vettuge kommentarer og observasjoner.

Det synes jeg flere av de jeg har kjent, som har dratt til TØ, også har fått - de har fått god hjelp også videre i form av det de får vite etter testen, enn bare noen ord i forbifarten og et papir i hånden. Jeg har mer tro på ham ja... enn jeg har på enkelte av dommerne rundt om i systemet. Ja, noen av dem er supre, andre har jeg helt mistet troen på etter å ha sett dem "tolke" hunder i ulike sammenhenger, for å si det slik. :glare:

Men kanskje begge deler - at man sørger for å få tatt en offisiell test også, jo mer som er dokumentert og "standardisert", jo bedre på sikt; det svenske systemet er jo kjekt å bruke ut fra de store mengdene med hunder som er MH-testet og måten resultatene systematiseres på som man kan slå opp på.

Men hunder som man trenger en spesiell vurdering på, fordi man som eier selv stusser, er kanskje ikke avlsmateriale uansett?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hunder som man trenger en spesiell vurdering på, fordi man som eier selv stusser, er kanskje ikke avlsmateriale uansett?

Bingo! Denne hunden er ikke avlsmateriale uansett pga. HD, men selv om han hadde vært fri ville ikke jeg ha avlet på han mtp. den irrasjonelle adferden han har.

Grunnen til at jeg reiste til Østlie istedetfor å ta en offentlig test er rett og slett at jeg har tro på denne mannen, mine treningskamerater/instruktører kurses og utdannes hos han, han er ildsjelen som står bak klubben vi trener i og hans bakgrunn og erfaring med testing og fra utvelgelse av tjenestehunder i forsvaret er noe som faktisk bidrar til at han kan mye hund.

Evaluering etterpå varte faktisk 1,5 time og gikk like mye på meg som fører som på selve hunden.

Men det er klart om jeg skulle ha avlet på en hund så ville jeg nok tatt en offisell test, men nå er det slik at med rasen jeg har er det ingen krav om MH her men det er det i Sverige, så en noen norbaggare drar dit med sine hunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

med vår forrige hund, en aussie, var vi også på en såkalt funkjonsanalyse hos terje. jeg var ikke med selv, men jeg vet at foreldrene mine var veldig fornøyd med testen. ikke like fornøyd med konklusjonen der han sa at aussien hadde altfor mye selvtillit og mot til å bare være 8 mnd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...