Gå til innhold
Hundesonen.no

Pigghalsbånd


MariaN

Recommended Posts

Skrevet

Syns å huske at det er lover og regler for bruk av det?

Stemmer det?

Hva er ditt syn på pigghalsbånd? (med pigger, ikke gummi..osv).

-------------------------------------

Kjenner noen som har kjøpt seg dette.

Jeg er ikke fan av den slags bruk, samme hvor stor og sterk hunden er.

Skrevet

Trodde pigghalsband hadde avgått med døden for lengst eg... For min del så er det helt utelukket å bruke det uansett. Stakkars dyr!

Skrevet

Vet du. jeg søkte og fant ingen debatt ?

Dessuten er jeg ganske så ny her, og vet ikke hvilke debatter som har vært og ikke.

Skrevet

Aha! Jeg søkte, men ingenting kom opp! Bare noe småtteri med ordet pigghalsbånd i..

takk :no:

Nå det er sagt. Jeg får ikke åpnet av det jeg søke på?? andre som har det problemet?

Skrevet

beklager om jeg virket litt krass i sted, det var ikke meningen. BAre det at de tidligere debattene ikke alltid nådde så langt:P

Sliter selv med å finne frem ting ved søk fra tid til annen...

Skrevet

*le*.

Poenget med tråden var ikke å lage en debatt om det er rett eller galt. Folk er jo så forskjellige.

Ville bare vite hva andre medlemmer her på Sonen syns om den slags bruk :no:

Skrevet

Jeg har egentlig ikke så store meninger med piggahalsbånd sålenge hundefører vet hvordan det brukes og ikke misbruker det men så har jeg også hørt at piggene ikke stikker inn i hunden, de bare klyper huden er dette sant? For da er det vel ikke såå mye verre å bruke dette enn strup? Kan noen si hvorfor/hvordan denne er verre hvis noen mener det da? :no: Vet egentlig ikke jeg så da spør jeg istedenfor :) Ser forøvrig det sjeldent brukt men besteforeldrene mine brukte det visst i en periode på grand danois hannen når han var unghund og han tok ingen skade av det:)

Skrevet
Nå det er sagt. Jeg får ikke åpnet av det jeg søke på?? andre som har det problemet?

Jepp, merkelig greie. Trykk på "siste innlegg" i stedet, da fungerer det.

Skrevet

Vel for å si min mening så syns jeg ikke noe særlig om verken pigghalsbånd elle strupehalsbånd.

Gikk på unghundkurs og der brukte vi strupehalsbånd, og jeg fikk beskjed om at jeg burde prøve pigghalsbånd.

Pga at da ville jeg få mer respons fra hunden. Jeg nektet og sluttet på kurset.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med ausse, mener du da australsk gjeterhund? I Norge finner vi australsk kelpie, working kelpie, australsk gjeterhund og australsk cattledog. I tillegg er australsk gjeterhund delt i show- og arbeidslinjer. Alle er gjeterhunder med litt forskjellig opprinnelse og bruksområder. Den beste måten å finne informasjon om en rase på er å sjekke raseklubben i hjemlandet dens.  Begge kelpierasene vil jeg si er en del mer energisk og både fysisk og mentalt mer krevende enn australsk gjeterhund. Working kelpie mer enn australsk kelpie. Australsk gjeterhund er mildere og mer brukt som familiehund, men krever fortsatt en del aktivisering.
    • Ja og nei. De har medfødte instinkter, men de lærer masse kommunikasjon de første 8-10 ukene i valpekassa med mor og søsken. Etter det er det også viktig med sosialisering med voksne, trygge hunder som viser dem hva som er normal oppførsel.
    • Er de ganske like i gemytt og væremåte?
    • Kan en hund fødes uten hint til hvordan den oppfører seg til andre hunder? Spør for en jeg kjenner.
    • Skye terrier skiller seg jo en del ut fra de andre her, både i utseende og type. Jeg kjenner de ikke veldig godt, så anbefaler å sjekke raseklubben i hjemlandet. De andre har jeg møtt en del av. De er jevnt over ganske egenrådige og har høyt jaktinstinkt. Hvis du er vant til gjeterhund så tror jeg det kan bli en ganske brutal overgang. Det er ikke bare å "jobbe mer og hardere", det er rett og slett en helt annen type hund og mye som ikke vil kunne fungere på samme måte. En utfordring er for eksempel å ha de løse. Pinscher er vagt mildere enn terrierene. Dansk-svensk gårdshund er også en pinscherhund, som er veldig lik brasiliansk terrier og parson russel, men mildere i gemyttet. Jeg har kjent folk som har kunnet kalle inn sine pinschere og dsg fra jakt på vilt. Pinscherene er også større enn manchesterterrier. Det er nok i stor grad trenbarhet, jaktinstinktet og selvstendigheten som skiller terrierene fra gjeterhundene, og i litt ulik grad. De er ikke interessert i å gjøre deg til lags eller høre på hva du sier, de er avlet for å jobbe selvstendig og jakte på og drepe smådyr. Du kan ikke regne med å kunne ha dem løs utenfor inngjerdede områder eller under tett kontroll. Jeg har f.eks. sett mange i konkurranse- og treningssammenheng, men veldig sjelden løse i skogen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...