Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger litt svar !


EliseKathinka

Recommended Posts

Skrevet

Heisann !

Har noen spørsmål som jeg skulle få hatt svar på, gjerne svar fra personer med erfaring, men også uerfarende !

Ok, vurderer å kjøpe en hamsterhunn, men har 2 hanner fra før av.. De er i samme bur å trives utrolig godt.

De vasker hverandre, lekesloss og sånne kjærlige ting !

Har de i et bur som er kobblet med ett hjemmelaget bur så de har mye plass å springe på.

Hvis jeg skal kjøpe en hamsterhunn skal hun ha ett eget bur, men stå i samme rom.

Kommer hamterhannene til å sloss når de kjenner lukten, som hun skiller ut under løpetiden ?

Takk for svar på forhånd ! :)

Skrevet

Mener det er fare for det ;)

Ville fulgt nøye med dem og vært forberedt på å skille dem med en gang det ble tegn til noen gnissninger.

De kan bite hverandre ganske hardt når de slåss om territorie, og det har faktisk hendt at den mest dominerende hamsteren har drept den andre.

Hamstere er somregel einstøinger når de er blitt kjønnsmodne.

Unntaket er de små roborovski dverghamsterene.

Derfor er det best å ha andre dverghamstere og syriske hamstere(gullhamstere) med vegg imellom, men gjerne slik at de kan se hverandre.

Du må være obs når du slipper dem ut for å leke/trimme/oppdage også, for om de møtes kan de bli iltre på hverandre.

Men det er jo ikke sånn at hamsterene dine har lest hvordan hamstere skal oppføre seg, så det kan gå annerledes også :devil:

Masse lykke til ;)

  • 8 months later...
Skrevet

Ja enig med MinniMus :ahappy:

Hannene kan bli veldig dominant og agresive.

Har hendt at den ene hannen har drept den andre, og da vil jo den åverlevende ha store skader

og da må kanskje den avlives. Jeg hadde kanskje skilt dem, for og være på den sikre siden,

men jeg er jo ganske pysete når det gjelder skader på hamstere :)

Bare følg nøye med, så går det vell bra :lol:

--------------------------

Hilsen Wilma :hund_01:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...