Gå til innhold
Hundesonen.no

Gå på do ute


Angilja

Recommended Posts

Skrevet

Lille Terror er nå drøye 5 mnd, hun skal steriliserers om en mnd ca, og en tid etter det er det på tide å lære seg å gå på do ute. Hun har vært ute litt alerede(sammen med meg), hun går aldri langt og er stort sett i følge med den andre pusen vår.

Nå har jeg ikke hatt kattunge siden 1994, så jeg har helt glemt hvordan man venner katta av å gå på kasse. :)

Hvordan går dere frem?

Skrevet
Hvis hun er vant til sandkasse, så sett den ut. Det fungerte her i huset iallefall. (Jeg ble litt lei av at kattene kom inn for å gå på do ...).

ja det er litt bakvendt at de kommer inn for å gå på do :) og nå har jammen gamlekatta begynt å benytte seg av kassen også. :wallbash:

Har satt sandkassen nært utgangen, så får neste steg bli å sette den ut.

Skrevet

Sett den ved ytterdøra ja.. Etterhvert som kattungen begynner å være ute, kan du sette kassen utenfor også.

Eller vist du ser han er på vei mot døra (hvor kassen står, eller har stått) har du han ut.

Skrevet
Sett den ved ytterdøra ja.. Etterhvert som kattungen begynner å være ute, kan du sette kassen utenfor også.

Eller vist du ser han er på vei mot døra (hvor kassen står, eller har stått) har du han ut.

Vi bor i sokkel (ikke egen utgang) så kattene bruker et vindu som utgang, kassen står nå nedenfor vinduet. Kattene bruker det samme vinduet som seng og spiseplass (SVÆR vinduskarm, minst 70 cm dyp, en drøy meter lang) så det er ikke bare å sette kassen rett ved døra heller :icon_fun: Regner med hun må klare å formidle når hun må på do og når hun bare ser ut. Gamlekatta går liksom aldri på do han, ligger inne hele dagen, til han blir (motvillig) sendt ut før vi legger oss... Regner ikke med at lillepusen blir like "praktisk" på det viset.

Skrevet
Høres ut som du også har en sær gammel katt :)

Min er ikke gammel da(3), men hun er ikke glad i å være ute..

hehe.. ja han er virkelig sær. Han har bodd på gata stort sett hele livet så han er vel sjeleglad for endelig å få være inne (nesten) så mye han vil :D

Skrevet

Vi hadde kasse inne en måneds tid etter at de begynte å gå ute, sto på akkurat samme plass som den alltid hadde stått, og så fjernet vi den helt. De brukte den knapt den måneden de var ute, og har ikke savnet den siden.

  • 1 month later...
Skrevet
Lille Terror er nå drøye 5 mnd, hun skal steriliserers om en mnd ca, og en tid etter det er det på tide å lære seg å gå på do ute. Hun har vært ute litt alerede(sammen med meg), hun går aldri langt og er stort sett i følge med den andre pusen vår.

Nå har jeg ikke hatt kattunge siden 1994, så jeg har helt glemt hvordan man venner katta av å gå på kasse. :lol:

Hvordan går dere frem?

Har nesten ny katt nå jeg og, som NÅ skal lære å gå fast på do ute :glare:

Har sett henne være på do ute av og til, men hun går fortsatt mye på do inne, så vi har egentlig ikke gjort noe særleg for å få henne til å gå fast på do ute, men det er jo ganske lurt å ta katten ut visst du ser den gå opp i kassa :P

Skrevet

Takk for alle tips!

Terroristen ble husren på dagen. Etter å ha tatt henne fra kassen og ut et par ganger fjerna jeg helle kassen. Strødde litt kattesand på en passende plass ute, og hun har ikke gjort fra seg inne etter at kassen ble fjerna, heldigvis! Gikk mye glattere en jeg hadde trodd :lol:

Skrevet

Vil minne på at dersom dere fjerner kassen helt inne, så vil de færreste kattene gå på do i DERES hage! Dermed får dere irriterte naboer med masse kattedritt i sandkassene til ungene og i blomsterbed.

Jeg anbefaler at det er tilgang til kattesand både inne og ute under tak. Dermed så slipper dere sure naboer som hater katten deres.

I et av innleggene så jeg at en eldre katt nyter godt av kattekassen inne. Selvsagt ser den på det som rene luksusen. Men en eldre katt har gjerne lettere for å få urinveisinfeksjon, så nå på vinteren synes jeg godt de kan ha kattekasse inne. I vintermånedene burde egentlig alle katter ha kattekasse inne. Tenk bare selv på hvor ille det hadde vært om vi måtte ut i sneen for å gjøre vårt fornødne?

Skrevet

Kattedo inne er også en fin måte å holde rede på noe av din katts helse,

hadde det ikke vært for kattedoet her i huset så hadde vi ikke funnet ut at huspusen vår hadde urinveis-infeksjon.

Vi har han også inne om natten nå om vinteren, og da er det godt for han å ha et sted å gjøre fra seg:)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
    • Jeg har forresten prøvd å ha en kattunge i litt lukka kattebur. Ikke sånt hundebur med gitter. Men så at kattungen da ble stressa når hunden gikk på utsiden. Men skal prøve flere ganger.
    • Takk. Ja har prøvd med en hund avgangen. Men da blir det konsert ved siden av på de andre hundene. Men prøvd flere ganger. Har dog ikke prøvd å ha kattungene i bur med hund løse. Men er redd kattungene da blir utrygge hvis de ikke kan klatre høyt eller gjemme seg. Og at hunden da skal bjeffe på kattungene utenfra.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...